Wpis z mikrobloga

Przeglądam sobie dwa wykresy - Wibor6M istorycznie i Inflacja w PL r/r historycznie.

Porównuję 4-latki z 3-letnimi

Może mi ktoś powiedzieć serio czemu indeksowane inflacją (z wyłączeniem wariactwa w 2021) są lepsze? Wszędzie jak patrzę daty, to TOZ (oparte o Wibor6M) procentowo wychodzą tak samo lub lepiej... próbuję ciągle zdecydować które obligacje obecnie wybrać i indeksowane inflacją wydają mi się strasznie ryzykowne. Przez cały rok 2022 będzie to 1.8 proc, gdzie inflacja będzie wysoka a stopy podwyższane (i wibor6m będzie się piął do góry) a zaczną się indeksować gdy Wibor będzie w peaku a inflacja powinna zacząć spadać...

Myślę o tym jakoś źle?

#obligacje
#inwestowanie
#finanse
  • 11
@NieistotneKto: Ale wariactwo z 2021 r. się wydarzyło. Poza tym świat w ostatnich 5 latach strasznie wymuszał niskie stopy, wbrew rozsądkowi. Imo to po prostu innego typu warunki, a jakie wybierzesz, to zalezy, jakie trendy obstawiasz. Pewnie jest jakas geneza sprzed lat (inflacja lat 90? deal polityczny? standardy międzynarodowe?), a po prostu w obecnych warunkach nie jest to widoczne z naszej perspektywy.

*Pisze jako laik, wiec moge nie miec racji
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@NieistotneKto: a nie lepiej zaczekać jeszcze troszkę? Stopy rosną więc rentowności obligacje też będą rosnąć i będą pojawiać się coraz to lepsze okazje. Moim zdaniem to jeszcze nie jest moment na zakup obligacji
@Balactatun: Dwucyfrowa inflacja musiałaby być dopiero za 2 lata byś zarobił. Przykład - w 2021 mieliśmy 8% inflacji. Teraz kupisz obligi. Ten rok musiałby znowu mieć wysoką inflację, ale Ty będziesz dostawał 1.8%. Potem KOLEJNY rok czyli 2023 musiałby mieć mega inflację by to miało sens. To by oznaczalo wzrosty cen do niewiarygodnych poziomów.. cięzko mi w to uwierzyć. Tym bardziej, że każda kolejna inflacja ma ciężej, bo jest w odniesieniu
@NieistotneKto: też tak kombinuje, że TOZy 3 letnie to może być nie najgorszy deal

-wysoka baza inflacji
-kreatywna księgowość i manipulacje cenami przez zmniejszanie akcyz i podatków
-brak kolejnego lokdałnu i zacieśnianie polityki monetarnej nbpu

Wibor6m to the moon xd
@gupio: Jeszcze apropo tego - w takim wypadku poczytalem, że obligi korporacyjne mogłyby być jeszcze lepszym rozwiązaniem. Tylko się na tym nie znam, celowałbym w takie mega pewne jak Orlen np, który nie zniknie, on wtedy płaci marzą np. 1-1.5% + Wibor 3m...
@NieistotneKto obligacje korporacyjne w polsce to z prawnego punktu mega dziurawy rynek. Jest sporo luk jak słyszalem i patologii ze firmy potem wala w #!$%@? i nie wykupują obligacji xD to juz lepiej akcje.