Wpis z mikrobloga

W narracji marksistowskiej często słyszymy,że kapitalizm to wstrętny system hegemoniczny, odpowiedzialny za wywłaszczanie klasy robotniczej i proletariuszy. Mający na celu zniewolenie i uzależnienie tej grupy dla wpływów złych kułaków. Reprezentujący interesy egoistycznych bogaczy, którzy dzięki nieregulowanemu rynkowi staną się jeszcze bogatsi. Poprzez narzucanie robotnikom ogromu ciężkiej pracy w niebezpiecznych warunkach za miskę ryżu lub minimum egzystencji. Nierzadko się zdarza, że zarzuty marksistów odgrywają znaczny wpływ na ludzi prostych, pozbawionych daru analitycznego myślenia. Nie sposób wymagać od takich ludzi znajomości elementarnych praw rynkowych kształtujących wysokość wynagrodzeń i cen pienieznych tj. popytu i podaży, subiektywistycznej teorii wartości, prawa kosztów komparatywnych itd. W realiach rynkowych wszystkie ceny i wynagrodzenia są kształtowane przez wszystkich uczestników rynku, każdy incydent w skali mikro odgrywa jakiś marginalny wpływ na wyceny.
Antykapitalistyczny argument z chytrym prywaciarzem dążącym do zniewolenia nie ma racji bytu w wolnorynkowej rzeczywistości.

Socjalistyczni demagodzy świadomie bądź nieświadomie oskarżają wolny rynek o skutki wyrządzone poprzez ingerencję państwa w rynek. Tworzące nowe drogi dystrybucji kapitału do większych graczy pomagają im w drodze do monopolizacji. Kolejna teza została na drodze dedukcyjniej sfalsyfikowana, poraz kolejny lewackie przygłupy nie potrafią wskazać czynnika rodzącego opisane przez nich wydarzenia. Pytaniem jest czy lewicowi intelektualiści robią to dla własnego zysku, bo w wolnorynkowej rzeczywistości byli niedoceniani zauważając szansę zaistnienia i lepszego, bardziej obfitego życia niż w rynkowej rzeczywistości. Czy prowadzeni czysto irracjonalnym, altruistycznymi pobudkami nie zauważali tej prostej zależności. Czy z czynnika socjopatycznego, chcącego podzielić ludzi do walk między sobą, krwawej rewolucji. Teraz musimy zadać sobie pytanie. Ale czy alternatywa dla kapitalizmu jest racjonalną opcją?

Kapitalizm jako system gospodarczy oparty o prywatną własność środków produkcji oraz swobodnym obrotem towarami w ramach rynku gwarantuje pokojową współpracę międzyludzką, która wywiera znaczący wpływ w rozwój gospodarczy, niekwestionowany zysk obu stron transakcji, który marksisci nieudolnie próbują zakwestionować. Socjalizm jako system gospodarczy oparty na uspolecznionych środkach produkcji, braku rynku. Skazany jest na arbitralne planowanie. To prawdziwy hegemoniczny system, w którym wola jednostki jest marginalizowana, a wola kolektywu jest otoczona religijną czcią. Organ społeczeństwa jest defacto odrębnym boskim organizmem. Jednostka jest zniewalana i zmuszana do pracy dla "dobra społeczeństwa" wyznaczonego przez zarządcę. Pozbawiana jest celów i wyborów środków do ich osiągnięcia, do których dążyłaby w wolnym systemie. Nie trzeba już wspominać o jej niskich ambicjach do polepszenia własnej satysfakcji, zmiany charakteru spoleczenstw wyparciu przedsiębiorczości i stworzeniu niesamodzielnego, zależnego od państwa typu ludzi. (Hayek droga do zniewolenia) i niemożności oparcia gospodarki sterowanej o kalkulację ekonomiczną, a w efekcie powstawanie kosztownych, nie mających szans na zysk przedsięwzięć.
#libertarianizm #4konserwy #neuropa #bekazantykapitalistow #antykapitalizm
Piwniczny_haker - W narracji marksistowskiej często słyszymy,że kapitalizm to wstrętn...

źródło: comment_16430073440h7makSQammBMeBHdyYGPP.jpg

Pobierz
  • 8
Kapitalizm jako system gospodarczy oparty o prywatną własność środków produkcji oraz swobodnym obrotem towarami w ramach rynku gwarantuje pokojową współpracę międzyludzką


@Piwniczny_haker: *konkurencję

To prawdziwy hegemoniczny system, w którym wola jednostki jest marginalizowana, a wola kolektywu jest otoczona religijną czcią


@Piwniczny_haker: nieprawda. socjalizm to nie faszyzm. socjalizm mówi tylko o wspólnej gospodarce, nic tam nie ma o centralnie narzucanemu światopoglądowi

Organ społeczeństwa jest defacto odrębnym boskim organizmem. Jednostka jest zniewalana
*konkurencję


@AKmatiAK: Między innymi także. Zależało mi na skróceniu tekstu do koniecznego minimum bez utraty znaczenia.

nieprawda. socjalizm to nie faszyzm. socjalizm mówi tylko o wspólnej gospodarce, nic tam nie ma o centralnie narzucanemu światopoglądowi


Czymże innym jest interes ogółu niż arbitralnie wybranym sloganem narzucającym jednostce podjęcie wyznaczonych środków do osiągnięcia celu społeczeństwa. Niestety to jest główny błąd kolektywistów. Ujednolicają interesy jednostek sądząc, że co dobre dla ogółu jest korzystne dla
Czymże innym jest interes ogółu niż arbitralnie wybranym sloganem narzucającym jednostce podjęcie wyznaczonych środków do osiągnięcia celu społeczeństwa.


@Piwniczny_haker: interes ogółu pojmujemy jako powszechny dobrobyt, ale może być też inny. zależy od tego co ludzie chcą

Niestety to jest główny błąd kolektywistów. Ujednolicają interesy jednostek sądząc, że co dobre dla ogółu jest korzystne dla jednostek.


to nie błąd, bo tak jest. a to że 1% wyzyskiwaczy i dzieci z bogatych rodzin
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Piwniczny_haker: Oba systemy ewoluują w obiektywnie #!$%@? wersje- kapitalizm w korporacjonizm, socjalizm w komunizm.
W obu jedyną różnicą jest encja na górze- w korporacjonizmie korpo, w komunizmie partia.

Tyle tylko, że socjalizm szybciej ewoluuje w komunę i rozkułaczanie, niż kapitalizm w korporacjonizm i "nie masz punktów na wyjście z pracy".
@Piwniczny_haker: Też wierzyłem w te bajki, które przytoczyłeś, ale tylko dlatego że nie miałem żadnego punktu odniesienia. Wiesz, jak czytasz książki autorów o jednakowych poglądach, przekonaniach, zamykasz się w pewien sposób w bańce identycznie myślących ludzi. Nie jest to coś, na co osoba z otwartym umysłem może sobie pozwolić.
@naimon: Możesz powiedzieć wszystko, tylko nie to że jestem zamknięty w bańce ideologicznej. Zapoznałem się z tokiem rozumowania drugiej strony. Ale widocznie ich argumentacja mnie nie przekonuje. ¯\_(ツ)_/¯
https://www.wykop.pl/wpis/52060043/ale-mi-wstyd-znalazlem-swoje-8values-sprzed-4-lat-/
https://www.wykop.pl/wpis/57558473/po-wylapaniu-bana-zrodzila-sie-dyskusja-do-ktorej-/

Też wierzyłem w te bajki

Dalej wierzysz. Nie martw się, następnym razem się uda. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Piwnicznyhaker - @naimon: Możesz powiedzieć wszystko, tylko nie to że jestem zamknięt...

źródło: comment_1643064026RvL2PPAznZPWsPgLidTCNX.jpg

Pobierz