Wpis z mikrobloga

16/100
Czy Donald Trump jest rasistą?


W komentarzach pod wczorajszym wpisem parę osób twierdziło, że George Conway nie ma racji i Trump na pewno nie jest rasistą.
Jak to zwykle bywa na wykopie, obrońcy Donalda Trumpa nic o nim nie wiedzą.

W trakcie prezydentury Trumpa często oskarżano o rasizm a on wielokrotnie zarzekał się, że nie jest rasistą, w jednym z wywiadów powiedział „I'm the least racist person anybody is going to meet”.
Jego życiorys mówi jednak coś innego.

W stanach często wrzuca się do jednego worka rasizm, ksenofobię, islamofobię itp. i niektórzy nazywają Trumpa rasistą bo obrażał Meksykanów albo zabronił wjazdu do USA muzułmanom z kilku krajów.
Moim zdaniem mówienie, że Meksyk wysyła do USA dilerów narkotyków, kryminalistów i gwałcicieli potwierdza, że Trump jest ignorantem, ksenofobem i populistą ale to nie rasizm.

Rasizm to np. bezpodstawne powtarzanie kłamstw na temat pierwszego czarnego prezydenta USA. Donald Trump był bardzo mocno zaangażowany w rozpowszechnianie zmyślonych teorii na temat miejsca urodzin Baracka Obamy.
Obama urodził się na Hawajach, Trump przez lata twierdził, że Obama kłamie i naprawdę urodził się w Kenii. (Będzie o tym osobny wpis)

Rasizmem można też nazwać odmowę wynajmowania mieszkań osobom o czarnym kolorze skóry.
I właśnie za coś takiego departament sprawiedliwości USA pozwał Trumpa w 1973 roku.
Sprawa zakończyła się ugodą dwa lata poźniej. Trump na piśmie zobowiązał się do traktowania wszystkich lokatorów równo, bez względu na kolor skory, nie przyznał się jednak do wcześniejszego dyskryminowania czarnych.

To nie jedyny przykład rasizmu w działaności biznesowej Trumpa. Kiedy był właścicielem kasyn wprawdzie zatrudniał w nich czarnych, ale polecał managerom usuwanie ich z sali, kiedy pojawiał się osobiście w kasynie. Jedno z jego kasyn nawet musiało zapłacić 200 tysięcy dolarów kary za podobne traktowanie czarnych krupierów na życzenie niektórych graczy.
Z kolei w innym kasynie Trumpowi nie spodobało się zatrudnienie czarnego księgowego. Według Johna O’Donnella, który kierował kasynem w Atlantic City, Trump skomentował to tak:
„Black guys counting my money! I hate it. The only kind of people I want counting my money are short guys that wear yarmulkes every day. … I think that the guy is lazy. And it’s probably not his fault, because laziness is a trait in blacks. It really is, I believe that. It’s not anything they can control.”
Trump zapytany o to w wywiadzie dla Playboya w 1997 odpowiedział:
„The stuff O’Donnell wrote about me is probably true.”

W 1989 piątka nastolatków (4 czarnych i latynos) została oskarżona o brutalne pobicie i gwałt na białej kobiecie w nowojorskim central parku. Cała piątka została skazana i otrzymali wyroki od 5 do 15 lat więzienia.
Prawdziwy sprawca został zidentyfikowany w 2001 roku, jego winę potwierdziły badania DNA a niesłusznie skazani dostali od miasta łącznie 41 milionów dolarów odszkodowania.
Co ma z tym wspólnego Donald Trump?
Otóż w trakcie procesu głośno domagał się dla oskarżonych kary śmierci i nawet promował ten pomysł wykupując całostronicową reklamę w gazecie.
W 2016 Trump powiedział, że nadal uważa, że są winni.

Przykładów jest dużo więcej, ale myślę że te 4 jasno pokazują, że nazywanie Trumpa rasistą nie powinno nikogo dziwić bo jest po prostu stwierdzeniem faktu.

Wołam @hansschrodinger @Igorson123 i zapraszam do robienia fikołków.

Poprzedni wpis

Chcesz być wołany/a do kolejnych wpisów, zaplusuj poniższy komentarz:
https://www.wykop.pl/wpis/62453435/6-100-donald-trump-przyjaznil-sie-z-jeffreyem-epst/#comment-221171617

#trump #usa #codziennytrump #bekazprawakow #bekazpodludzi #neuropa #rasizm #obama

Źródła:
https://www.vox.com/2016/7/25/12270880/donald-trump-racist-racism-history
https://en.wikipedia.org/wiki/Central_Park_jogger_case
https://en.wikipedia.org/wiki/Barack_Obama_citizenship_conspiracy_theories
Prezydent-Camacho - 16/100
Czy Donald Trump jest rasistą?

W komentarzach pod wczoraj...

źródło: comment_1642925442pDiQKrEziLiTE2BabT84gj.jpg

Pobierz
  • 31
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 11
@Prezydent-Camacho:
1. Dlaczego to wszystko by miało nas obchodzić? To jest były prezydent USA. Były.
Poza tym cały rasizm to ich problem nie nasz.
2.

Moim zdaniem mówienie, że Meksyk wysyła do USA dilerów narkotyków, kryminalistów i gwałcicieli potwierdza, że Trump jest ignorantem, ksenofobem i populistą ale to nie rasizm.


Przecież to akurat prawda. Oficjalni przedstawiciele władzy w Meksyku potrafili wyłapać swoich przeciwników za pomocą policji a potem przekazać ich cynglom
  • Odpowiedz
@Endrius: Trump niestety wciąż się liczy w polityce a prawacy go podziwiają.

Mnie tak szczerze to rasizm Trumpa mało interesuje, zrobiłem o tym wpis żeby sprostować zakłamywanie rzeczywistości w komentarzach z wczoraj
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Prezydent-Camacho:
Aha, no nie czytałem wczoraj wykopu za dużo. W każdym razie uważam, że choć z tym murem to odwalił bzdurę dekady, to ma rację co do Meksyku. Imo powinni sami tam zrobić porządek za pomocą wywiadu. Chyba, że słaby, rozpiżdżony Meksyk jest im na rękę.
  • Odpowiedz
Ja w komentarzu pod wczorajszym postem napisałem o ogólnie partii republikańskiej i że w partii demokratycznej również są przypadki rasizmu i nawet podałem tego jedną sytuacje. Nie pisałem niczego o Trumpie więc nie wiem po co mnie tutaj oznaczyłeś do robienie fikołków xD
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Prezydent-Camacho: te kasyna... Nie będę adwokatem diabła, ale To było w czasach kiedy w społeczeństwie USA był o wiele gorszy rasizm niż stwierdzenie że czarny jest leniem i wolałby kogoś innego jako księgowego. Poza nie wycofaniem się ze słów w 2016 odnośnie tych nastolatków, mamy jakieś nowe przypadki rasizmu?
  • Odpowiedz