Wpis z mikrobloga

Mirasy, czy ktoś mógłby z grubsza powiedzieć jak będzie wyliczana ta nowa składka zdrowotna w przypadku ryczałtu? GUS dzisiaj podał przeciętne wynagrodzenie Q42021, w związku z tym wiadomo jak będą się kształtować wysokości składki dla poszczególnych progów przychodowych:

do 60 tys. zł - 335,94 zł
od 60 tys, zł do 300 tys. zł - 559,89 zł
powyżej 300 tys. zł - 1007,81 zł

I teraz pytanie - czy to znaczy, że jeśli przez pierwsze pół roku firma zarobi do 300 tys. zł to w tych miesiącach płaci się składkę 559,89 zł, a po przekroczeniu tego progu płaci się 1007,81 zł czy jak to ma działać dokładnie? Ciężko znaleźć konkrety w sieci na ten szczególny temat.

#b2b #jdg #dzialalnoscgospodarcza #nowylad #polskilad #podatki #ksiegowosc #ryczalt #zus wołam #programista15k #programista20k #programista25k bo pewnie ich to interesuje a może nawet już wiedza co i jak lepiej ode mnie
  • 19
  • Odpowiedz
@klepie-biede: czyli płaci się adekwatnie do zarobków, jednakże na koniec roku wyrównuje się do góry… czyli de facto jak ktoś wie, że przekroczy szybko próg to może zacząć od razu płacić najwyższą stawkę? Co za #!$%@? system
  • Odpowiedz
@kuta_senator: druga opcja to płacisz cały rok stałą stawkę na podstawie zeszłego roku(musisz mieć pełny rok JDG)
Np w 2021 miałeś przychód 59tys , to możesz cały rok 2022 płacić najniższą składkę a dopiero na koniec roku wyrównać
  • Odpowiedz
: Czyli nie ma innego wyjścia jak dopłacanie na koniec roku? Przecież komuś kto przekroczy te 300k to wyjdzie z 6 koła dopłaty..


@bb89: @klepie-biede: lepiej doplacic na koniec roku niz bys mial ta kwote co miesiac wplacac, bo po roku bedzie juz duzo mniej warta
  • Odpowiedz
@klepie-biede: teoretycznie ;) praktycznie ten próg jest trochę wyższy, bo przychod obniżają składki społeczne. A jeśli to za mało, i grozi nam na koniec roku najwyższy ZUS, to warto wpłacić hajsik na IKZE - również obniża przychód na ryczałcie, a przy okazji odlozycie coś na emeryturę :P

Chociaż w obecnych warunkach inflacyjnych te progi to jakiś niesmieszny żart. Składka rośnie w zależności od średniego wynagrodzenia, natomiast progi będą stałe pewnie
  • Odpowiedz
@klepie-biede: @policjantpeel: @zibizz1: @talibek: @villager:

A jak pracuję na UOP, pracodawca odprowadza składkę na "ZUS", na własnej działalności pozostaje do opłacenia "tylko" składka zdrowotna, ale tyczy się to tylko progu ile zarobiłem na samej działanlości czy wszystkich moich zarobków w danym roku?
UOP 50 tys. zł, ryczałt na działalności 50 tys. zł (przychód) i mieszczę się w kwocie 60 k zł (czyli
  • Odpowiedz
@saczuser: ryczałt w żaden sposób nie jest zależny (i nigdy nie był) od dodatkowego UOP i z niego rozliczasz się osobno - więc przychody z UOP nie wpływają na progi do zdrowotnej. Pamiętaj że jak masz ryczałt w JDG to z etatu nie rozliczysz się wspólnie z małżonkiem.
  • Odpowiedz
@klepie-biede: Dzięki, a co myślisz o sensowności płacenia dwa razy składki zdrowotnej (wcześniej chyba tak nie było, płaciło się tylko % od przychodu, jak już ktoś był zatrudniony na UOP)?
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@saczuser: no właśnie niezasadne byłoby placenie na ryczałcie sumując dochód z UoP.

Zasady ogólne i ryczałt to 2 niezależne rzeczy. Od każdego płacisz osobno składkę zdrowotną
  • Odpowiedz
@zibizz1: To nie wiedziałem. W takim przypadku, żeby już temat zamknąć, jak ktoś pracuje na UOP i ma JDG na ryczałcie to płaci % od przychodu i właśnie składkę zdrowotną i tyle, tak?
  • Odpowiedz
@saczuser: z tego co się orientowałem są to dwa odrębne tytuły do ubezpieczenia zatem od ryczałtu płacisz składkę zdrowotna tak jakbyś nie pracował na UOP

ja mam inna sytuacje, mam JDG na ryczałcie oraz spółkę jawna tez na ryczałcie i będę płacił jedną składkę zdrowotna od sumy przychodów z obu tych podmiotów (czyli około 12k rocznie)

z kolei mój wspólnik ma JDG na skali wiec on zapłaci 9% od dochodu
  • Odpowiedz