Wpis z mikrobloga

Białoruś coraz bardziej odcina się od wspólnego dziedzictwa historycznego z Rzeczpospolitą.

Na Białorusi przygotowano materiały dla tzw. ideologów aby uzasadniali wprowadzenie nowej konstytucji. Jest tam krótki rys historyczny i w nim nawet I RP jest przedstawiana jako okres okupacji przez Polaków. Białorusini byli gnebieni religijnie i gospodarczo poprzez system faudalno poddańczy i wzniecali wyzwoleńcze wojny.
Złego słowa nie powiedziano za to o okresie porozbiorowym i ani słowa o rusyfikacji i sybirze mimo, że polonizacja jest wymieniana 2 razy.
To samo w opisie XX lecia miedzywojennego. ZSRR to dobroć i rozwój - II RP prześladowania i wyzysk. 17 wrzesnia 1939 nazwany jest aktem historycznej sprawiedliwości.

źródło
https://minsk.gov.by/ru/actual/view/209/2022/inf_material_2022_01.shtml

#bialorus #historia #neuropa #4konserwy
  • 11
@pieczony_szczur_z_ogniska: Taka mała reflekscja mnie naszła:

Historia polskiej myśli politycznej i dyplomecji poza XVI wiekiem to jedno wielkie XD
Właśnie sobie odświerzam rewolucje Cromwella z XVII wieku. Potężne zmiany społeczne, rewolucyjne prądy w myśli politycznej, dyplomacja, intrygi, słowem wykuwanie współczesnego porządku świata.

Jak sobie uświadomiłem że w tym samym czasie w RONie uganiają się z kozakami po dzikich polach a trytki trzymające to państwo z tektury właśnie przegniły ogarnia mnie pusty
Właśnie sobie odświerzam rewolucje Cromwella z XVII wieku. Potężne zmiany społeczne, rewolucyjne prądy w myśli politycznej, dyplomacja, intrygi, słowem wykuwanie współczesnego porządku świata.

Jak sobie uświadomiłem że w tym samym czasie w RONie uganiają się z kozakami po dzikich polach a trytki trzymające to państwo z tektury właśnie przegniły ogarnia mnie pusty śmiech.


@Towarzysz_Moskvin: To, że o tym nie czytałeś lub nie zostało to zbadane, to nie znaczy, że tego nie
@Halbr: Gdzie ty humanizm w Polsce na przełomie XIV i XV wieku miałeś :)

Co do okładania się to i owszem ale oprócz tego ich wkład w cywilizacje zachodnią w owym czasie był potężny. Chociażby Oxfordccy kalkulatorzy, William z Ockham, Jan z Paryża i wielu wielu innych. Oxford i Paryż były centrami światowej nauki.
Gdzie ty humanizm w Polsce na przełomie XIV i XV wieku miałeś :)


@Towarzysz_Moskvin No u Pawła Włodkowica na przykład.

Co do okładania się to i owszem ale oprócz tego ich wkład w cywilizacje zachodnią w owym czasie był potężny. Chociażby Oxfordccy kalkulatorzy, William z Ockham, Jan z Paryża i wielu wielu innych. Oxford i Paryż były centrami światowej nauki.


@Towarzysz_Moskvin Wiadomix, ale piszę w Twojej konwencji, czyli spłycam. Na tym polegał