Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Konfederata1488: ja tam używam do użytku domowego. Filmy, internet itp. Coś tam jak trzeba to zrobię w gimpie, OpenOffice mam, i to wszystko chodzi tak jak powinno i elo.
Założę się że 80% użytkowników komputerów gdyby najpierw nauczyło się Unixów to by nie spojrzeli na Windows. Ale tak to jest. Linux ma swoje zalety, stabilność i szybkość. Debian stoi u mnie 3 chyba rok i cały czas działa jak na początku.
@Konfederata1488: Debiana? Mnóstwo serwerów na tym stoi.
Linuxa w ogóle? Do serwerów albo do programowania. Jest też darmowy, więc w zasadzie każdy może korzystać, o ile nie zależy mu na jakimś komercyjnym oprogramowaniu, które jest wspierane słabo lub wcale.
@Nalesnik_z_serem: W takim razie ja nie wiedzę, żadnych zalet jeśli chodzi o użytek domowy. Używanie tych opensourcowych programów jest denerwujące, nie rozumiem po co to robić skoro można łatwo spiracić takiego offica, photoshopa czy w ogóle Windowsa, który nie daje oznak braku stabilności przy takim użytkowaniu domowym. Zwiększonej szybkości działania systemów GNU/Linux nie zauważyłem, ale to być może ze względu na korzystanie z nich wyłącznie na maszynach wirtualnych. Jeśli "nie są
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Konfederata1488: oprogramowanie jest darmowe i otwarte, weryfikowalne, kod jest ogólnodostępny. Stąd coś tak szpiegującego jak Windows nie ma podejścia względem Linuksa jeśli chodzi o prywatność. To duży plus.
Piracić? No, niby można, ale to nielegalne, niech będzie że pomijamy ten aspekt. Ale używanie keygenów czy cracków? Można, jak ktoś wie co robi. Większość nie wie xD
Linux jest o tyle debiloodporny że nie znajdziesz na niego żadnego trojana, keyloggera czy innego
Czy są jakieś zalety programowania w Linuxie


@Konfederata1488: Menedżer okien i3 (cudownie się z nim pracuje z tekstem), menedżery pakietów (ostatnio z przerażeniem odkryłem że windowsiarze nadal szukają po internecie exe'ków żeby coś zainstalować, masakra), sama koncepcja zbudowania systemu wokół CLI (nawyk pracy z linią komend zamast z GUI zwraca się czasowo bardzo szybko, ułatwia bardzo automatyzaję). Systemy na linuksie są lżejsze, a przez to bardziej responsywne i różnice są widoczne
@najpierw_robic_potem_myslec: i3 mnie zainteresował - ale po szybkim przyjrzeniu mu się odniosłem wrażenie, że jego rola sprowadza się głównie do sprawnego zarządzania wieloma terminalami (co w zasadzie można osiągnąć tmuksem). Czy poza tym są inne rzeczy dla których warto by się nim było pobawić?
@Jarmula: nie wiem, dla mnie fakt że okna nie nachodzą na siebie i można między nimi w intuicyjny sposób skakać (super key + strzałki) jest już wystarczająco fajny. I do tego masz config zapisany plaintextem, możesz sobie relatywnie prosto konfigurować zachowanie i wygląd okien, automatyzować uruchamianie aplikacji w reakcji na jakieś systemowe zdarzenia, dostosowywać skróty klawiszowe, a zmiany śledzić git'em.