Wpis z mikrobloga

Hej Astromirki,
Jak mówię, że znów bede pisał pod #astronomiaodkuchni to będę pisał. Nie trzeba mi co pół roku przypominać ( ͡° ͜ʖ ͡°).

I tak oto znów piszę do Was siedząc w Obserwatorium w Krakowie, na #nocnazmiana. Siedzę na dwóch teleskopach pod dwiema kopułami jednocześnie. Jeden teleskop sobie testuję, a drugim obserwuje się układ zaćmieniowy.

Przed chwilą zrobiłem kontrolną krzywą blasku, żeby upewnić się, że na drugim teleskopie wszystko dobrze idzie. No i idzie! Gwiazdeczce wzrastała jasność przez pierwszą godzinę obserwacji, a teraz maleje. Wykres blasku jest w obrazku dołączonym do tego wpisu. Na osi pionowej jest magnitudo różnicowe, czyli blask mojej gwiazdy porównany z blaskiem innej gwiazdy, która jest znana z tego, że nie zmienia swojego blasku. Taki trik robi sie po to, żeby usunąć źródła "nieprawdziwych" zmienności blasku (na przykład te pochodzące z atmosfery).

Obok mojej gwiazdki znajduje się jeszcze jeden ciekawy obiekt. Gwiazdka zmienna, której Mirko nadało nazwę parę lat temu ( ͡° ͜ʖ ͡°). Dla niewtajemniczonych - link. Gwiazdka była przeze mnie opisywana tu kilka lat temu i miała nawet swój własny tag: #jkm476. Jeśli ktoś by był zainteresowany jej dalszym losem oraz tym, czy cokolwiek się u niej zmieniło, proszę dać znać. W komentarzach, PW, pocztówką, jak chcecie. Jeśli będzie zainteresowanie, skrobnę update w krótkim czasie.

Proszę o trzymanie kciuków za czyste niebo! Jeśli dziś pogoda dopisze przez całą noc, to uda mi się zebrać dane w zakresie bliskiego nadfioletu. Mając takie dane, będę mógł dodatkowo zweryfikować swoje symulacje komputerowe i analityczny model świecenia układów kontaktowych z niewielkim stosunkiem mas i z biegunową plamą gwiazdową.

Udanej nocy!

#astronomia #kosmos
Al_Ganonim - Hej Astromirki,
Jak mówię, że znów bede pisał pod #astronomiaodkuchni t...

źródło: comment_1642272912aZkQ1iYxOzsD8qWUEwfh7v.jpg

Pobierz
  • 8
@Al_Ganonim: można gdzieś JKM476 podejrzeć w katalogach by podesłać link prezesowi? Na pewno by się ucieszył wiedząc że ma swoją gwiazdę ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@Manah: Nazwa jest używana jako alias w naszym katalogu używanym przez obserwatorów z PL/CZ/SK/UA. Nie pisałem o tej gwieździe do Międzynarodowej Unii Astronomicznej ( ͡° ͜ʖ ͡°). Bez przesady.

Ale myślę skrobnąć kiedyś nieszkodliwy artykulik o tej gwiazdce do jakiegoś pomniejszego czasopisma. Ten obiekt nie wydaje się być niczym szczególnym, toteż za wiele nauki z niego nie będzie.
@Panteraa: Przykro mi, nie jestem już związany z tą imprezą, więc jej organizacja jest mi całkowicie obca i niemożliwa do poznania. Na pewno na czasy pandemiczne i kolejnofalowe takie zwiedzanko nie będzie organizowane przez OA w ramach Wieczorów. Jeśli masz mniej niż 20 lat (lub miałabyś być opiekunem dla takiego kogoś), może uda się zorganizować jednorazowe wejście w ramach grupy młodzieży, którą uczę w Krakowie. Ale tu uwaga, póki co nie