Wpis z mikrobloga

Gdy patrzysz na czajnik, woda gotuje się dłużej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Kwantowy efekt Zenona (zwany czasem kwantowym paradoksem Zenona) – w mechanice kwantowej zjawisko spowolnienia ewolucji układu kwantowego przez częste wykonywanie na nim pomiarów. Współczesna definicja zjawiska obejmuje spowolnienie ewolucji przez każde oddziaływanie z otoczeniem, powodujące kolaps funkcji falowej (dekoherencję). Nazwa zjawiska nawiązuje do klasycznego paradoksu Zenona, w którym nieskończony podział odcinka drogi miał powodować niemożliwość ruchu. Analogicznie w mechanice kwantowej hipotetyczny nieskończenie częsty pomiar powodowałby niemożność jakiejkolwiek ewolucji stanu czyli „zamrożenie” układu w jednym stanie kwantowym. W przeciwieństwie jednak do klasycznego odpowiednika, w kwantowym efekcie Zenona nie jest to sprzeczność logiczna wynikająca z błędu w rozumowaniu, lecz rzeczywisty fizyczny efekt, potwierdzony doświadczalnie.

Całość:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Kwantowy_efekt_Zenona

#nauka #fizyka #mechanikakwantowa #gruparatowaniapoziomu #ciekawostki
  • 32
  • Odpowiedz
@Virsky: odczyt szczytu funkcji falowej w danym momencie określa wielkość prawdopodobieństwa "bycia cząstki" w danym rejonie/sekcji.
Fala "pełza" i szczyt "pełzu" to największa szansa na znajdowanie się tam fotonu.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@potezny_papiesz: @alma_: Nie, podgrzewanie wody czy inne zjawiska w makroskali nie są zmienne w momencie ich pomiaru/odczytu.

Takie zjawisko ma jedynie znaczenie w skali na poziomie atomu czy kwantu którego stanu nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Według ograniczonego umysłu człowieka znajduje on się w kilku pozycjach na raz jednak w momencie sprawdzenia tego widzimy go w jednym miejscu stąd jest teoria o tym, że to sprawdzanie wpływa na wynik.
  • Odpowiedz