Wpis z mikrobloga

A pomyślałem że wrzucę jako ciekawostkę w temacie #komputery i #kartagraficzna, może ktoś nie wie że coś takiego istnieje i skorzysta z pomysłu.

Temat dotyczy niskokosztowego wyciszenia i schłodzenia GPU przy wykorzystaniu taniego kawałka żelastwa którym zastępujemy fabryczne wentylatory. Plastik z oryginalnymi zdejmujemy, radiator zostawiamy, a adapter z dwoma dowolnymi wentylatorami 92/120mm instalujemy tuż pod/przed grafiką.

Korzyści są podwójne: po pierwsze urywamy kilka stopni Celcjusza na pełnym obciążeniu. W moim przypadku zastąpienie dwóch fabrycznych wentylatorów 92mm dwoma 120mm przyniosło 5 stopni różnicy. Spora w tym zasługa porządnych wentylatorów (1700 RPM, 70.7 CFM).
Po drugie, wyciszamy GPU w istotnym stopniu. W moim przypadku (Gigabyte) karta z wyjącej jak zarzynana świnia zmieniła się w (dosłownie) niesłyszalną. Efekt zależy oczywiście od wybranych przez was wentylatorów.

Cena? Adaptera nie widzę na Allegro i Ceneo ale na Ali już jest, cena rzędu 12zł. Do tego dwa wentylatory i można się bawić. W komentarzach więcej zdjęć, w tym efekt finalny na mojej karcie.
Link do przykładowego produktu na Ali
w.....4 - A pomyślałem że wrzucę jako ciekawostkę w temacie #komputery i #kartagrafic...

źródło: comment_16421897968h8oGlIqlIlZBj0BIIiWB4.jpg

Pobierz
  • 34
@Devcio: Używałem kiedyś, na tej samej karcie zresztą (ʘʘ) Absolutnie mocarny kawał sprzętu, niestety VRMy w moim modelu grzeją się jak żelazko i musiałem wrócić do fabrycznego radiatora ( ͡° ʖ̯ ͡°)

@gomjeden: wpis kieruję do osób z czymś mocniejszym niż GT 1030 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@wilku1984: opie wlasnie mam problem z bardzo głośnym gpu 1660ti od gigabyte ale znam sie tyle co nic.
Widze ze dales link na ali do jakis tych montaży, a wentylatory ? Jak dobrać odpowiednie ? Wymiana jest bardzo prosta, czy może powieniem kupić to wszystko i oddać do jakiegoś serwisu, nie chce zepsuć karty za kilka k
@gomjeden: ahahah xD Sry, nicka nie skojarzyłem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Wybacz, wpis o adapterze za 12 zeta miał dotrzeć do ludzi z budżetem poniżej tego twojego monstrum ( )

wentylatory ? Jak dobrać odpowiednie ?


@straznik_internetuf: jak najwięcej RPM i CFM/m3h przy jak najmniejszym dB. W razie wątpliwości można śmiało pisać na pw

Wymiana jest bardzo prosta


@straznik_internetuf: banalnie
@Devcio: typie, mi się vrmy grzeją w takim samym stopniu i tempie co rdzeń karty xDD Żadna metoda opanowania tego nie zdała egzaminu a próbowałem absolutnie wszystkiego ( ͡° ʖ̯ ͡°) Ot urok tego modelu i uja zrobisz.
@wilku1984: a jak wygląda sytuacja z softwarem ? W sensie bo np gpu ma sobie te wykresy dla gpu, że dla danej temperatury, z daną szybkością ma się kręcić wentylator. Szczególnie że widze że chyba moje gpu ma bardzo szybkie wentylatory, a te do kupienia maksymalnie najczęściej 1200-1400 rpm.
Trzeba to ręcznie dostosowywać czy nie?

A i co to jest ten CFM ? Jak patrze na xkom na wentylatory to taka
dwa dobre wentylki to już okolice 150


@gomjeden: ja za 2 Noctuy 120mm zostawiłem odpowiednik ~67zł a to już high-end więc aż tak źle nie jest. U Arctica płaci się raczej za unikalność samego produktu: ich jedyna konkurencja to porównywalnie drogi Morpheus od Raijinteka.

@straznik_internetuf: instalujesz MSI Afterburnera i to tak określasz nową krzywą, śmiga perfekcyjnie. Nie zauważyłem też żeby jakkolwiek spowalniało to PCta działaniem w tle. Moje wentyle mają
@wilku1984: uf to chyba u mnie tego nie ma xD bo karta juz dawno by chyba ducha wyzionęła

@gomjeden: plus tamten rad był jakieś 25% mniejszy niż to monstrum ( ͡° ͜ʖ ͡°)
ale nie można było moda zrobić bo wkońcu blower, szczyt rada był zamknięty ( ͡° ʖ̯ ͡°)
ja za 2 Noctuy 120mm zostawiłem odpowiednik ~67zł


@wilku1984: kajam się, policzyłem za sztukę zamiast dwie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Muszę przyznać rację, cena trzech naprawdę premiumowych wentyli może śmiało osiągnąć 150pln ( ͡° ʖ̯ ͡°) Resztę wywodu podtrzymuję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A i co to jest ten CFM ? Jak patrze na xkom na wentylatory to taka wartosc nie jest podana nigdze


@straznik_internetuf: nigdy nie sprawdzaj tego na stronie sklepu, zawsze na stronie producenta. Jakiejś Anecie z marketingu krzywo się klawisz wciśnie i kupisz jakiegoś szrota ( ͡° ͜ʖ ͡°)