Wpis z mikrobloga

229 + 1 = 230

Tytuł: Niech to szlak. Kronika śmierci w górach
Autor: Bartłomiej Kuraś
Gatunek: reportaż
Ocena: ★★★★★★★★
ISBN: 9788326845987
Wydawnictwo: Agora
Liczba stron: 256
Książka nie jest za długa, co jest jej największym atutem - styl autora, czcionka i grafiki sprawiają, że czyta się ją bardzo sprawnie i przyjemnie. Była moją pierwszą pozycją, którą można określić jako "literatura górska" i jako taka świetnie spełnia swoją rolę.

Jej tytuł jest lekko mylący, bo choć śmierć pojawia się właściwie w każdym rozdziale, to książka jest bardziej swoistą "infopigułką" o Tatrach, o znanych medialnych wydarzeniach związanych z górami, o Zakopanem. Czytelnik dowie się więc nie tylko o przebiegu "burzy na Giewoncie" z 2019 roku, ale też o ks. Józefie Stolarczyku, o Józefie Oppenheimie, przedwojennym naczelniku TOPR, czy o tragedii licealistów pod Rysami.

Pochodzę z Krakowa, stąd pewnie połowa moich wycieczek szkolnych / zielonych szkół to były wycieczki "do Zakopanego". Zawsze lubiłem słuchać przewodników, a jako, że prawie każdy miał podobny repertuar historii i anegdot, to o większości poruszonych w książce tematów już wcześniej słyszałem. Mimo to, bardzo fajnie jest móc sobie podsumować je wszystkie, by lepiej rozumieć specyfikę polskich gór - rozumianych jako miejsce osadzone w pewnym czasie, przestrzeni i kontekście, a nie jedynie zbiorze granitów i gnejsów.

Wpis dodany za pomocą tego skryptu

#bookmeter #ksiazki #tatry #literaturagorska #reportazbookmeter
skromny_chlopak - 229 + 1 = 230

Tytuł: Niech to szlak. Kronika śmierci w górach
A...

źródło: comment_1642162268NElEYp2FmikkjvILFwIzuD.jpg

Pobierz
  • 9
Informacje nt. książki z tagu #bookmeter:

Średnia ocena z Wykopu: ★★★★★★★ (6.8 / 10) (4 recenzji)
Następne podsumowanie tagu: 2022-02-01 12:00 tag z historią podsumowań »
Kategoria książki: reportaż, literatura faktu, prasa
Liczba stron książki: 256

Ostatnie recenzje tej książki:
1\. 2021-01-26 - Użytkownik Najmilszy_Maf1oso ocenił na: ★★★★★★ (6.0 / 10) - Wpis »
2\. 2020-11-12 - Użytkownik bialoczarna ocenił na: ★★★★★★★
@Niedzwiedz87: Wczoraj odebrana z Paczkomatu, razem z "Dotknięciem Pustki" i biografią Wandy Rutkiewicz mój prezent świąteczny od samego siebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Mimo, że chodzeniem po górach zainteresowałem się 2 lata temu, to dopiero tej jesieni po paru wyjściach "złapałem bakcyla" i mam nadzieję pochłonąć więcej książek/filmów o tematyce górskiej. Masz jeszcze jakieś polecenia?
@skromny_chlopak: nie zgodzę się - S-Z jest dla mnie autorką mocno stronniczą, a już "Pięć Stawów. Dom bez adresu" to jak pisana na zamówienie gospodarzy schroniska laurka.
"TOPR" bardzo dobry - głównie dlatego, że autorka tylko w 2-3 miejscach pozwala sobie na własne przemyślenia.
@Artktur: Still. Ostatnio mignęły mi wywiady z żonami himalaistów, teraz wywiady z żonami TOPR-owców. Aż strach pomyśleć, z kim będą te wywiady, jak się wyczerpie temat. Z sąsiadami himalaistów? ;-)