Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Dzień dobry,

kontaktuję się z Wami moi mili gdyż mam do Państwa kilka pytań odnośnie ulgi dla klasy średniej a ja jestem głupi osioł i na stronach różnie pisze:

Przypadek 1:
Pracownik zarabia mniej niż 5701 zł brutto, co analogicznie nie przyznaje mu się ulgi dla średniej klasy. Raz w miesiącu razem z bonusem otrzyma 7000 brutto. Rozumiem, że dla tego miesiąca otrzyma ulgę równą 512,35 zł lecz rocznie dalej jego przychód będzie niższy niż 68 412 zł. Rozumiem, że przy zeznaniu rocznym pracownik będzie zmuszony zwrócić te 512,35 zł?

Przypadek 2:
Pracownik zarabia miesięcznie 6000 brutto co po wyliczeniu daje mu ulgi 119,42 zł miesięcznie. Załóżmy, że przepracował w roku 6 miesięcy bo potem otrzymał zwolnienie i już w danym roku nie podjął się nowej pracy (depresja), co finalnie z ulgi dla klasy średniej powinno wyjść w skali przepracowanych miesięcy 716,47 zł. Czy w zeznaniu roczny rocznym musi te 7 stówek zwrócić gdyż przychód na dany rok wynosi 36 000zł?

Przypadek 3:
Pracownik zarabia mniej niż 5701 brutto miesięcznie, co analogicznie nie przyznaje mu się ulgi, lecz jest bardzo blisko tej kwoty. Pod koniec roku otrzymuje spory bonus, co finalnie w skali roku pozwala przebić magiczną barierę 68 412 zł przychodu. W takim przypadku nic w rozliczeniu rocznym zwracać nie musi?

#podatki #polska #ksiegowosc #pytanie #podatek #ekonomia #polskilad #praca #polska

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61e0706c79ccb9000a8eef1b
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Roczny koszt utrzymania Anonimowych Mirko Wyznań wynosi 235zł. Wesprzyj projekt
  • 2
@AnonimoweMirkoWyznania:

Przypadek 1:
W miesiącu w którym masz 7000brutto dostajesz dodatkowe 87,1 które oddajesz do końca kwietnia 2023. 515,35 to kwota ulgi która obniża dochód a podatek to 17% z tego

Przypadek 2:
I znowu nie 119,42 tylko 20,30. Nie będzie musiał oddawać bo w miesiącach w których nie pracuje przysługuje mu ulga 425, wiec to pokryje oddawanie ulgi dla klasy średniej, na koniec roku dostanie jeszcze zwrot podatku

Przypadek 3: