Wpis z mikrobloga

@qras: pytasz o ślub czy oprawę?
Za sam slub nikt nie ma prawa wymagać opłaty.
To jest sakrament i ofiarę składasz dobrowolnie, jezeli napotkasz się z jakimś cennikiem,możesz zgłosić do kurii.

U nas nie chcial nic ani ksiądz w mojej rodzinnej parafii, ani nic też za dokumenty ksiądz w parafii rodzinnej męża.

Co do oprawy to zależy od pary młodej. Komuś starczy cicha, skromna ceremonia, a ktos inny chce instrument i
hehe tylko ilu takich jest...


@elena-mary: Więcej niż się wydaje. U mnie też nic nie żądał za ślub.

I nawet za zaświadczenia w kolejnych parafiach: w pierwszej nic (moje zaświadczenie chrztu), w drugiej parafii też nic, (zaświadczenie bierzmowania) w trzeciej, żonie wskazano że będą wdzięczni za ofiarę do puszki (zaświadczenia chrztu i bierzmowania żony), ale nikt nie patrzył na ręce czy i ile wrzucamy.
I nawet za zaświadczenia w kolejnych parafiach: w pierwszej nic (moje zaświadczenie chrztu), w drugiej parafii też nic, (zaświadczenie bierzmowania) w trzeciej, żonie wskazano że będą wdzięczni za ofiarę do puszki (zaświadczenia chrztu i bierzmowania żony), ale nikt nie patrzył na ręce czy i ile wrzucamy.


@southlander: nigdy nie słyszałam o takim księdzu :D u mnie w rodzinie wszyscy grube tysiące płacili.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Polecam slub cywilny... za całość wychodzi 83zl

@elena-mary: to nie do końca prawda. Jeżeli chcesz ślub poza urzędem to urzędnik zawoła dodatkowy 1000 zł.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@elena-mary: to nie są wyjątki, są w Polsce gminy gdzie jest więcej ślubów cywilnych zawartych poza usc niż w urzędzie.
No i w sumie nie dziwi, że są opłaty. Tak jak urzędnikowi musisz zapłacić, żeby podjechał w dane miejsce udzielić ślubu tak samo księdzu trzeba zapłacić, że oddaje parze młodej kościół na wyłączność na zamkniętą uroczystość.
Tak jak urzędnikowi musisz zapłacić, żeby podjechał w dane miejsce udzielić ślubu tak samo księdzu trzeba zapłacić, że oddaje parze młodej kościół na wyłączność na zamkniętą uroczystość.


@alyaoo: źre rozumujesz. Napisze prosciej:
Ślub cywilny - kosztuje 82 złotych i to jest standardowa cena zastandardowy ślub. Nie muszę mu płacić by gdzieś podjechał bo nie jest to wymaganeeee. Jak ktoś chce fanaberii to może pewnie urzędasa zabrać nawet na bahamy jak opłąci
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@elena-mary: opłata skarbowa za wydanie aktu malzenstwa - 84 zł - jest zawsze i dotyczy wszystkich rodzajów ślubów - wyznaniowych i cywilnych.

I tak jak pisałam wyżej, ksiądz może sobie zażyczyć jakiejś opłaty za udostępnienie kościoła na daną uroczystość i nie ma co mu się dziwić. Ogrzewanie, prąd, nagłośnienie itd. nie biorą się z powietrza, to kosztuje.
@alyaoo: No tak, tylko tu wlasnie chodzi o dobrowolnosc. Jesli Koscil uznaje konkubinat czy wspolzycie bez sakramentu za grzech, to nie powinien dopuszczac do sytuacji, kiedy para biednych osob nie bedzie sobie w stanie pozwolic na taki wydatek albo bedzie stac przed wyborem typu slub czy remont dachu. A jak komus #!$%@? i robi wesele za 40 tysiecy, ale ma problem z tym, ze organiscie trzeba stowke sypnac, no to tez
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zjem_twoj_bigos: A ja myślę, że z każdym idzie się dogadać i para ubogich raczej nie będzie miała problemu z wzięciem ślubu kościelnego. W ostateczności mozna też zgłosić się do kurii jak ksiądz za dużo fika albo wybrać inną placówkę.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zjem_twoj_bigos: W każdej większej organizacji zdarzają jednostki, które nie przestrzegają wewnętrznych zasad, KK nie jest tu wyjątkiem. Też bym chciała, żeby wszystko wszędzie funkcjonowało tak, jak należy, ale rzeczywistość jest inna.
@alyaoo: Wiec tego nie bron. Ja tez rozumiem, ze w grupie 100 tysiecy osob znajdzie sie gwalciciel, ale to nie powod, zeby mowic, ze w kazdej grupie beda patologie, a moze chlopak mial ciezkie dziecinstwo. Jak Ci sie cos nie podoba, chcesz zmian, to tego nie usprawiedliwiaj.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@zjem_twoj_bigos: przecież ja nikogo nie usprawiedliwiam ani nie bronię - mówię tylko, że jak ksiądz zbytnio dokazuje to można go zgłosić do kurii i elo albo iść do innego, który lepiej się wywiązuje ze swoich obowiązków.