Wpis z mikrobloga

@hubelot chodzi o to że możesz mieć ulgę, trochę ponad stówkę miesięcznie. Ale jak przekroczysz dozwolony dochód bo np. dostaniesz premię to przy rozliczeniu pitu każą ci zwrócić całą ulgę. Przy zarobkach 10k brutto to wychodzi jakieś 1500 do zwrotu. Dlatego lepiej zrezygnować, i rozliczyć ulgę z pitem, jak zmieścisz się w przedziale to dostaniesz zwrot podatku.
@prawiedobrze rozumiem że to się może nie opłacać w sytuacji kiedy co miesiąc jest stosowana ulga ale np. pod koniec roku wchodzi duża premia i przychód roczny jest na tyle wysoki że trzeba zwrócić wszystkie odliczone ulgi ale to jest gorzej oprocentowane??
@hubelot: Zwyczajnie wolę żeby mi zabierali tą kasę co miesiąc od razu, niż mam im kilka tysięcy nagle z dupy w styczniu wyciągnąć, bo 133k przychodu na pewno przekroczę. Nie ma to nic wspólnego z żadnym oprocentowaniem.

W ogóle nie rozumiem tej ulgi, na cholerę ona jest naliczana od razu i trzeba z niej rezygnować, zamiast tak jak do tej pory przy rozliczeniu rocznym wpisywać ulgi jakie się ma i jest
@hubelot: Bo nie jestem pewien czy będę miał taką kasę akurat wolną, zresztą nikt nie wie jak nasze budżety domowe będą wyglądać w 2023 roku. Wolę na raty spłacać, niż nagle głowić się skąd mam wziąć te kilka tyś.
po za tym cały czas mówimy o przypadku kiedy nagle przychód roczny się powiększy,


@hubelot: Zyski, 14stka, premie kwartalne i już leże. W zeszłym roku miałem 125k przychodu, w tym roku po podwyżkach na pewno będzie więcej jak 133k. Pamiętaj, że cały czas mówimy o "przychodzie", czyli o wszystkich pieniądzach bez opodatkowania i oskładkowania (najwyższa wartość na pit-11), a nie jak w przypadku progów podatkowych o "dochodzie do progów"
Widełki ulgi
może nie opłacać w sytuacji kiedy co miesiąc jest stosowana ulga ale np. pod koniec roku wchodzi duża premia i przychód roczny jest na tyle wysoki że trzeba zwrócić wszystkie odliczone ulgi


@hubelot:
Na przykład. Ale również w sytuacji kiedy masz zarobki bliskie dolnego progu. Niech się pod koniec roku zdarzy wypadek czy choroba - wynagrodzenie chorobowe jest 80% normalnego; niespodziewanie przychód roczny obniżył się o tyle, że trzeba zwrócić wszystkie