Wpis z mikrobloga

Z ciekawostek dotyczących nowego "ładu". Jak pewnie wiecie istnieje coś co się zwie ulgą dla klasy średniej. Według PiSu klasa średnia to taka co im starcza od pierwszego do pierwszego i nie muszą raz na kilka lat brać kredytu na komplet zimowych opon, a pizza raz w miesiącu nie wpływa na płynność finansową. W ciągu roku można uzbierać do 5100 zł. Ulga obowiązuje przy dochodach rocznych od 68412 zł do 133692 zł brutto. I teraz jak zrobicie 68411 zł to dostajecie tyle samo co jak zarobicie 133693 zł, czyli nic. Jak wypadniecie poza tę progi i nie złożyliście odpowiedniej deklaracji, to firma bedzie Wam tę ulgę naliczała co miesiąc. Jak wypadniecie poza progi to bedziecie musieli zwrócić całą kwotę. 1 zł więcej lub mniej może Was kosztować prawie całą pensję. Ludzie będą odmawiali pod koniec roku premii i podwyżek, albo nie będą chcieli iść na chorobowe jak będą blisko limitów.

#nowylad #podatki #pis #bekazpisu
  • 23
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Polanin: poziom głupoty obecnego systemu podatkowego to już chyba Himalaje absurdu ( ͡° ͜ʖ ͡°) a wszystko to tylko żeby było czym karmić propagandowe media rządowe.... tak więc **** ( ͡ ͜ʖ ͡)
  • Odpowiedz
czy dobrze rozumiem że wystarczy ta deklaracja o rezygnacji z ulgi?


@matkaPewnegoMirka: Dobrze rozumiesz :) Ale kazdy kij ma dwa konce. Jednym sie deklaracja bedzie oplacac a innym nie. Tylko trzeba wiedziec co sie robi :)
  • Odpowiedz
Ludzie będą odmawiali pod koniec roku premii i podwyżek, albo nie będą chcieli iść na chorobowe jak będą blisko limitów.


@Polanin: zależy ile będzie tej premii ;) zasadniczo jak ktoś jest na granicy (czy to z jednej czy z drugiej strony) to i tak to są jakieś groszowe sprawy do ewentualnego zwrotu jeśli wypadnie się poza limity
  • Odpowiedz
@Polanin: ale to chyba i tak lepiej się wyjdzie na tym żeby zwrócić nawet za cały rok te kilka tysięcy maks, jak się dostanie podwyżkę jakaś sporo xD mi generalnie jakby brakowało do tego progu 500zl miesięcznie to bym rezygnował
  • Odpowiedz
czy dobrze rozumiem że wystarczy ta deklaracja o rezygnacji z ulgi?


@matkaPewnegoMirka: różnica ostatecznie jest żadna. Jeśli wypadasz poza progi to albo przez cały rok co miesiąc naliczają Ci ulgę i masz większą pensję, ale po rozliczeniu podatku musisz zwrócić całą kwotę (nawet niezły interes przy obecnej inflacji), albo przez cały rok wypłacają Ci pensje bez ulgi i nic nie musisz oddawać. Jak się mieścisz w progach: cały rok masz
  • Odpowiedz
ale to chyba i tak lepiej się wyjdzie na tym żeby zwrócić nawet za cały rok te kilka tysięcy maks, jak się dostanie podwyżkę jakaś sporo xD mi generalnie jakby brakowało do tego progu 500zl miesięcznie to bym rezygnował


@rogaty_skurczybyk: to jest ponad 400 zł miesięcznie. Dość duża podwyżka. Do tego co jeśli zaproponuką Ci np. 300 zł w listopadzie? Będziesz te 5100 odrabiała prawie 1,5 roku.
  • Odpowiedz
a dlaczego tak w ogóle jak się nie skorzysta z tej ulgi to dostaje się zwrot? przez ta wyższa wolna kwotę od podatku?


@rogaty_skurczybyk: deklaracja zmienia tylko kiedy się nalicza ulga. Nie mam pojecia, czy będąc w progach możesz z niej całkiem zrezygnować. Ja się załapiesz to bierz. To też Twoje pieniądze. Wydasz je mądrzej niż rząd, a jeśli nie chcesz brać, bo to forma protestu to mam złą wiadomość.
  • Odpowiedz
@Polanin ale kwota wolna od podatku wzrosła do 30000. W tego co czytałem w związku z tym rocznie pracodawca albo pobiera dodatkową składkę w wysokości 425 zl i ewentualny zwrot nastąpi pod koniec roku albo nie pobiera jej i masz te 425 zł miesięcznie w kieszeni, ale jeśli przekroczysz kwotę, to na koniec roku US będzie kazał oddać te 5100. Jeżeli gadam głupoty to niech ktoś mnie poprawi.
  • Odpowiedz
@Polanin: Z tego co rozumiem ktoś będzie zarabiał 6000 przez 11 miesięcy dostanie ulgę zawrotne 11x20 zł czyli 220 zł w grudniu go zwolnią, nie załapie się w widełki i będzie musiał oddać 220 zł
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@D0minik: czyli bilans pod koniec roku i tak będzie na 0? Mi jest bez różnicy czy miesięcznie dostanę więcej i trzeba oddać z pitem, czy miesięcznie mniej i wtedy pit bez dopłaty. Ważne żeby nie wyjść gorzej w skali roku niż przy drugiej opcji jeżeli istnieje jakiś wybór
  • Odpowiedz