Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuje porady. Kupiłem niedawno w prezencie dla brata szczoteczkę soniczną, niestety szczoteczka nie działała (nie załączała się, toteż nie ładowała), toteż odstąpiłem od umowy z tytułu rękojmi.

Dzisiaj dostałem mail zwrotny:

Dzień Dobry,

zgodnie z art. 38 pkt 5 ustawy o prawach konsumenta po otwarciu urządzenia z oryginalnego opakowania tracą Państwo możliwość zwrotu urządzenia. W związku z tym urządzenie oczekuje na odbiór w Państwa zakresie. Istnieje też możliwość wysyłki z naszej strony, taka usługa jest płatna, koszt kuriera to 15zł, paczkomat 13zł (należy w mailu podać symbol paczkomatu). W tytule przelewu proszę wpisać " Odstąpienie od umowy ****** dopłata do wysyłki".


Jak to rozegrać? Szczoteczka nieużywana "higienicznie" ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#prawo #kiciochpyta #pytaniedoeksperta #pytanie
  • 38
  • Odpowiedz
@LisiaRumba:

Niektórych rzeczy ze sklepu internetowego po rozpakowaniu nie można zwrócić. Dotyczy to takich rzeczy w zapieczętowanym opakowaniu, których po otwarciu nie można zwrócić ze względu na:


ochronę zdrowia (np. niektóre artykuły spożywcze), lub

ze względów higienicznych (np. szczoteczka do zębów).


Chyba przypał
  • Odpowiedz
@drim: Pogodziłbym się z faktem, gdyby produkt, który zamówiłem chociaż jeden raz zadziałał. Nie było możliwości sprawdzić czy działa bez rozpakowania.
  • Odpowiedz
@LisiaRumba tak jak piszą przedmówcy, nie powołujesz się na prawo zwrotu w ciągu 14 dni tylko na rękojmia/gwarancję. Produkt nie działa i masz prawo go zwrócić. Jeśli zamawiałeś przez allegro albo jakiś marketplace to sprawa będzie jeszcze prostsza.
Podstawa prawna: art. 558 § 1 Kodeksu cywilnego
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LisiaRumba: Odstąpienie od umowy ma ten minus że nie ma zastosowania 14 dniowy termin na odpowiedź. Sklep nie musi także przyjąć Twojej formy rozszczenia i np. uznać że naprawi szczoteczkę.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LisiaRumba: Co do art. 38 pkt. 5, mają rację. Po otwarciu opakowania tego typu produktu nie można zwrócić. Poza tym nie zwraca się towarów z tytułu rękojmi, tylko reklamuje. Jeżeli produkt nie działa, zażądaj wymiany na wolny od wad. Po otrzymaniu nowej, oryginalnie zapakowanej szczoteczki będziesz mógł ją zwrócić, o ile zmieścisz się w terminie 14 dni.
  • Odpowiedz
tak jak piszą przedmówcy, nie powołujesz się na prawo zwrotu w ciągu 14 dni tylko na rękojmia/gwarancję.


@CoJaToNieTY: tu uwaga bo, gwarantem jest producent urządzenia, a za rękojmie odpowiedzialny jest sprzedawca.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@LisiaRumba: niech nie wymyślają, normalnie rękojmia działa bo kupiłeś z internetu. Ja miałam taką sytuację z wideorejestratorem. Działał ale miał wadę, że same z siebie w ciągu godziny porobiły się martwe piksele. Złożyłam rękojmię i poprosiłam o produkt wolny od wad. Przysłali nowy wideorejestrator który już nie wali pikselami.
  • Odpowiedz
@LisiaRumba: Śniło mi się kiedyś, że byłem na wysypisku szczoteczek do zębów. Sterty starych i nowych szczoteczek aż po horyzont. Pamietam, że zabrałem sobie 2 panasonicki najnowszej generacji, które były nieodpakowane i też nie działały.
  • Odpowiedz
@LisiaRumba: przecież w szczoteczkach elektrycznych / sonicznych główki są odczepiane, bo wymieniasz co parę miesięcy, więc nie jest to niehigieniczne. Normalnie muszą ci to naprawić / wymienić z racji rękojmii /gwarancji. Nie odpuszczaj miras.
  • Odpowiedz
@LisiaRumba: ty oddaj szczoteczke z tytulu niezgodnosci towaru z umowa (nie dziala).
Mireczki mylicie prawo do zwrou bez podania przyczyny ze zwrotem uszkodzonego urzadzenia.
I o ile nie mozna zwrocic szczoteczki (sprawnej) po otwarciu bez podania przyczyny, to mozna ja reklamowac z tytulu niezgodnosci (nie dziala)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LisiaRumba: nie można otwierać tylko higienicznych i Ala sterylnych opakowań. Karton normalnie można.
Czy sprzedający powiadomił Cię o tym przed np na aukcji? Jeśli nie to doczytaj artykuł lub daj znać to podeślę uzasadnienie, bo miałem podobny problem z towarem niby higienicznym
  • Odpowiedz