Wpis z mikrobloga

Czytam se o evergrande i oni są jednak dupnięci.

Obecnie wygląda to tak, że wznowili 90% zatrzymanych inwestycji (ciekawe skąd mają na to pinionszki).
Ale znów nie spłacili odsetek i dziś (poniedziałek) wstrzymano obrót ich akcjami (z resztą i tak mają śmieciowy rating).
Teraz mają znów 30 dni karencji. (i chyba 10 dni na oficjalne przedstawienie sytuacji i planów).
No i dodatkowo okazało się, że postawili jakieś osiedle nielegalnie i muszą wyburzyć dość dużo inwesytcji (mają 10 dni na odpowiedź).
Coś czuję, że tydzień góra dwa i będzie tam kupa.
#evergrande #nieruchomosci #chiny #ekonomia #gielda
  • 12
@blackmilk: Chiny to widocznie inny świat. U nas korporacja gdy narobi długów to, szuka się jakiegoś kozła ofiarnego którego publicznie się linczuje a faktycznie winni umywają rączki i znikają, tysiącami poszkodowanych obywateli nikt się nie przejmuje - najważniejsze by system (czyt. banki, instytucje, urzędy) nie ucierpiał.

W Chinach zarząd takiej nieodpowiedzialnej korpo idzie pod szubienice jak narobi długów, poprostu system mają tak skonstruowany że ciężko się wywinąć od odpowiedzialności zarówno obywatelowi
Chiny są Twoim zdaniem socjalistyczne?


@thunder08: nie są stricte socjalistyczne wedle definicji - zastosowałem skrót myślowy jawnie by podkreślić różnicę pomiędzy nimi a zachodem.
Myślę że Chiny to jest mikstura ustrojów z której powstał twór skorelowany na silny rozwój systemu oraz społeczeństwa. Z socjalizmem (takim jakim znamy) łączy ich silne przywództwo partii, która nadzoruje i interweniuje zaś środki wytwórstwa są prywatne jak w kapitaliźmie.
Tak ja to rozumiem, choć ekspertem w
Myślisz,że taki #!$%@? Jan pójdzie pod szubienice? Szczerze to wątpie,w dzisiejszej sytuacji musieliby odstrzelić kierownictwo sporej części deweloperów.


@Dodi_al_Fayed: myślę, że władze będą stanowcze bo muszą pokazać że to one rządza a nie korporacja - inaczej władza by się skompromitowała i by to osiągnąć zrobią wszystko.
Druga strona medalu, to ostrzeżenie innych przed pochopnym zadłużaniem się. Władze już od dłuższego czasu próbowały walczyć z zadłużaniem się (polityka trzech czerwonych linii) ale
@mookie: Twierdzisz, że powieszenie zarządu w jakiś magiczny sposób zwróci pieniądze poszkodowanym obywatelom?
Zresztą - poszkodowanym głównie przez to jakim systemem są chiny - czyli uniemożliwienie obywatelom wolnego obrotu własnymi środkami. Inwestycja w nieruchomości była jedną z niewielu opcji dostępnych. Dodatkowo TRZEBA było zakupić nieruchomość bo inaczej dla komunistycznego systemu nie miało się żadnych praw i przywilejów.
Tam jest tak #!$%@? w kosmos bańka, że jak to pęknie to się nie
@Dodi_al_Fayed: @mookie: Nikt pana #!$%@? nie powiesi.
Ten moloch jest za duży by normalnie ogłosić bankructwo.
On i pare innych podmiotów odpowiadają za któryś procent PKB chin (czujecie to?)
Podobnie jest z inwesotrami, nikt się nie wychyli bo mają ogólny interes, a nikt z nich nie chce bana na ten kraj XD
Krótko mówiąc działają niepoważnie, ale ciężko tu podjąć w ogóle działania.
Dodatkowo duża część produkcji w tamtym roku
Twierdzisz, że powieszenie zarządu w jakiś magiczny sposób zwróci pieniądze poszkodowanym obywatelom?


@niegwynebleid: to jest kwestia wizerunku partii oraz ewentualnemu poświęceniu jednostki dla dobra systemu. Sprawa jest bardzo medialna i partia ją wykorzystuje, by pokazać swoją siłę.

Firma ma dokończyć inwestycje, bo upadlość ot tak byłaby aktem łaski dla tych, którzy się dopuścili takiego zadłużenia. Ktoś będzie musiał stanąć na głowie by choć w pewnym stopniu odpłacić za swoje grzechy.

Myślę,
@mookie: No ale skąd Evergrande weźmie środki na dokończenie tych szacunkowych 1,5 miliona mieszkań bez kolejnego zapożyczania się,skoro celem Partii jest właśnie ograniczenie nadmiernego lewarowania przez deweloperów?
@Dodi_al_Fayed: mi to przypomina sytuacje, w której zanim padniesz z głodu to masz uciąć sobie rękę i się nią żywić. Środki mają pozyskać ze sprzedaży aktywów.

Zarządzanie taką masą upadłościową to jest nie lada wyzwanie, więc opóźniają to jak mogą i każą żywemu trupowi działać do końca a w międzyczasie kupują sobie czas który gra na korzyść partii rosnącej w siłę.
Chiny to widocznie inny świat. U nas korporacja gdy narobi długów to, szuka się jakiegoś kozła ofiarnego którego publicznie się linczuje a faktycznie winni umywają rączki i znikają, tysiącami poszkodowanych obywateli nikt się nie przejmuje - najważniejsze by system (czyt. banki, instytucje, urzędy) nie ucierpiał.


@mookie: Nie no w przypadku takich molochów jak evergrande to się już odstrzela takie firmy tak się jak odstrzeliło Enrona w 2001 i Lehman Brothers w