Wpis z mikrobloga

Moi Drodzy,

Potrzebuje omówić temat ocieplenia dachu: pianka PUR vs wełna, macie jakieś swoje doświadczenia? (głównie Ci co mają piankę). Najpierw byłem przekonany do wełny ale coraz częściej myślę o piance z powodu szybkości prac oraz szczelności izolacji. Moje obawy wzbudza jedynie potencjalna wilgoć od krokwi, ale czy to prawda?
Co radzicie?

#budujzwykopem #budowadomu
  • 16
@Noqi: Osobiście się zastanawiałem nad pianą, ale będę kładł wełnę z kilku powodów
1. Piana musi być położona przy odpowiednich warunkach (temperatura/wilgotność drewna) z tego co na różnych forach czytałem to dość często jeden z tych warunków jest niespełniony
2. Piana nie powinna być od razu zamykana pod sufitem, dodatkowo nie powinno się raczej bez maski chodzić przez kilka dni po natrysku
3. Piana jest łatwopalna
4. Pianę trzeba zabezpieczyć przed
@lobo dzięki za odpowiedź,
1) to mnie martwi... Jeśli chodzi o warunki - mniej, ale wilgotność drewna... Natomiast pamiętaj, że pianka otwartokomorkowa powinna być paroprzepuszczalna
2) true, ale też nie widzę tutaj dużej uciążliwości
3) zgoda, ale co z tego ? W sensie liczysz na zmniejszenie potencjalnych szkód po pożarze ? Jeśli szczęśliwie dom ujdzie z życiem to dach będzie i tak do wymiany w całości
4) też prawda, chociaż wpływ UV
6. Trzeba pamiętać, że są 2 rodzaje pian (otwarto i zamknięto komórkowa) które mogą być użyte w różnych miejscach i lambda otwarto komórkowej jest dużo gorsza.


@lobo:
To raczej ważne, zdecydujcie czy chcecie dyskutować o pianie otwartokomórkowej czy zamkniętokomórkowej, właściwości obu są dosyć różne, ale jeżeli porównujecie z wełną, to raczej otwartokomórkową, więc tego się trzymajmy w następnych rozważaniach.

1. Piana musi być położona przy odpowiednich warunkach (temperatura/wilgotność drewna) z tego
@Noqi: @Noqi: 18cm, ale czeka z montażem do lutego :)

absurd, piana otwartokomórkowa ma opór dyfuzyjny pary wodnej mniejszy niż drewno, więc nie ma problemu z wysychaniem drewna

no nie, masz instrukcje od producenta i jej się trzeba trzymać

są dwa rodzaje piany PUR oraz PIR, pierwsza się topi, druga się zwęgla, poszukajcie wykonawcy PIR

piana pur się pali, nawet zapalniczką ją bez większego problemu zapalisz co do pir to
No cóż:) dzięki Panowie! Chyba na odpowiedź na to pytanie faktycznie trzeba będzie poczekać jeszcze z 10 lat kiedy pierwsze dachy ocieplone piana będę wymieniane i wtedy więcej opinii się pojawi co do stanu krokwi itp. poki co nie widzę faworyta i chyba kazdy wg. upodobania czy kasy wybierze technologie.
@Djelon: „wełna nieodporna na wilgoć” - zdradzę Tobie tajemnice: w zakładzie Rockwoola w Cigacicach gotowe palety wyprodukowanej wełny trzymają „pod chmurką”, bo jej się nic nie dzieje jak na nią deszcz pada. Za to palety do jej załadunku leżą pod daszkiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Chodziło Tobie pewnie o to, że wełna po „otrzymaniu” wilgoci traci cześć właściwości termicznych
@lobo a jeszcze jedno, z tym dolewaniem wody... Tak dla Twojej informacji woda jest katalizatorem tej reakcji i bierze udział, więc w pianie jej już nie ma. Natomiast pewnie od złego wyboru systemu piany doszło do dużego skurczu materiału stąd pewnie taka obserwacja
@Noqi: Nie bardzo widzę różnicę między prawidłowo wykonaną izolacją z wełny a pianą. Wełna wymaga pewnie więcej pracy i docinek ale w dłuższym terminie ma więcej zalet. Wyobraź sobie że np za 10 lat będziesz musiał odkryć kawałek dachu bo np wlezie ci tam jakieś zwierze. Wełnę po prostu wyciągasz i wkładasz z powrotem.
Wyobraź sobie że np za 10 lat będziesz musiał odkryć kawałek dachu bo np wlezie ci tam jakieś zwierze. Wełnę po prostu wyciągasz i wkładasz z powrotem.


@hrabia_ponimirski: PUR jest dla nich wyjątkowo nieprzyjemny więc w nim nie zamieszkają, a jakby coś to masz PUR w puszkach za 20zł.
@Noqi: miałem ten sam dylemat co Ty i skończyłem z płytami thermano nakrokwiowo. Nie żałuje zakupu bo mimo (jeszcze) braku wełny jest naprawdę dobrze zaizolowane (tynkarze i elektryk byli zachwyceni ze im nic nie wieje), żadnych mostków chyba nie ma :) po wylewkach dokładam jeszcze 15cm wełny skalnej między krokwie i powinno być idealnie :)
Dzięki za odpowiedzi, do porównania napisze, że na tę chwilę oferty oscylują 80zl/m2 za PUR 25cm. Nie oferowałem jeszcze PIR bo on tylko w płytach jeśli dobrze rozumiem, a główną zaletą dla mnie PUR jest właśnie natrysk.
[Edit]: rejon Śląska
@Noqi: Na początku chciałem wełnę...później pianę... a skończyło się znów na wełnie. Koszt gazu za miesiąc październik/listopad 311zł. 150m2 dom. Co do piany, już nie chodzi o samą palność, ale jak ona się zapali to wydziela toksyny którymi bardzo szybko się zatrujesz w czasie snu. Ale fakt wełna musi być dokładnie ułożona, ja układałem sam.