Wpis z mikrobloga

Kursy głównych walut w roku 1913 - Równanie Kropsona

Ponieważ już od jakiego czasu mam problemy (co bardzo mnie frustruje( ͠° °)), ze znalezieniem w Internecie kursów walut z epoki standardu złota (kiedy złoto bez ograniczeń było wymieniane na banknoty i odwrotnie), postanowiłem sam "wygłówkować" te kursy i zapisać je po wsze czasy w postaci równania. A skoro nie ma takiego równania w Internecie nazwać je również swoim imieniem - Równaniem Kropsona.

Musze dodać, że ze względu na na pewne nieznaczne (a może znaczne) różnice w jednostkach wagi (uncja, uncji nierówna) oraz próbie złota (czyste złoto nie istnieje), wartości te są przybliżone. Dla współczesnych to mogło mieć istotne znaczenie, dla mnie jako patrzącego na to po ponad stu latach z pozycji historii, są one do pominięcia.

Oto równanie Kropsona

1 uncja złota = 4 funty szterlingi = 20 dolarów USA = 40 rubli rosyjskich = 80 marek niemieckich = 100 franków francuskich, koron austro-węgierskich, franków szwajcarskich

A teraz prośba do mirków i mirabelek o weryfikację.
Jeśli ktoś znajdzie gdzieś takie historyczne kursy w Internecie proszę się ta wiedzą podzielić ze mną i innymi wykopkami.
Jeśli ktoś poprawi te kursy (np. kurs franka szwajcarskiego to moja czysta fantazja) w nagrodę dodam jego imię do nazwy równania. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W załączeniu informacja co się stało ze standardem złota po roku 1914 na przykładzie rubla rosyjskiego. Fragment z książki "Polska w czasie Wielkiej Wojny 1914-1918" praca zbiorowa pod redakcją Marcelego Handelsmana

#historia #ekonomia #finanse #iwojnaswiatowa #pierwszawojnaswiatowa #1wojnaswiatowa
HansKropson - Kursy głównych walut w roku 1913 - Równanie Kropsona

Ponieważ już od...

źródło: comment_1641120145mgkOeQjJiy4sQju75peDy0.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz