Wpis z mikrobloga

Paradoksalnie po Nowym Wale podatki: ryczałt (3%, 5%, 8,5%, 12%, 15%, 17%) + liniówka 19%+4,9%... są nadal jednymi z najniższych podatków na świecie w krajach, które posiadają PIT. 30 000 pln to usd = 7400 usd plasuje nas w czołówce, oczywiście odbiegając od Niemiec, UK czy innych bogatych krajów UE, ale dość nieznacznie.
Jak przeglądam systemy podatkowe krajów UE, USA, Kanady, krajów skandynawskich to tam jest jakiś kosmos.

W Polsce problemem jest, że ta kasa z lekko większych podatków zostanie przeżarta i rozdana elektoratowi wiecznej biedy, ludziom "daj mnie, bo się należy". Oczywiście powód inflacji to nie tylko rozdawnictwo, ale również zacofanie polskiej energetyki w połączeniu z sytuacją międzynarodową. Dodatkowo te tarcze covidowe się zemszczą. Jakby jednak rozsądnie ocenić nowy wał i jeśli podatki zostałyby wydane na służbę zdrowia, edukację, energetykę - super. Nie łudźmy się jednak, PiS uzbiera sobie kasę do 2023, a później rzuci jakieś bony dla elektoratu, typu 1000 plus na wódkę i fajki.

#bekazpisu #nowylad #pieniadze #podatki #inflacja #ekonomia
O.....n - Paradoksalnie po Nowym Wale podatki: ryczałt (3%, 5%, 8,5%, 12%, 15%, 17%) ...

źródło: comment_1641038934ygk8auWWJqwTfWz0pYoJ4S.jpg

Pobierz
  • 21
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@OlafMarchewkoNosy12: system podatkowy nadal jest korzystniejszy niż w każdym kraju europejskim. No może pomińmy takie przypadki jak Włochy, gdzie przez 10 lat emigrant jest zwolniony z 90% podatków (jakiś nowy program pocovidowy), ale takich przypadków nie ma wiele.
Wszędzie, w każdym kraju gdzie chciałbym się przenieść - tracę. Chyba, że jakaś Bułgaria/Rumunia czy Estonia pod nosem ruskich.
Szkoda tylko właśnie, że ta kasa zostanie #!$%@? na następnej kampanii wyborczej ;)
  • Odpowiedz
Paradoksalnie po Nowym Wale podatki: ryczałt (3%, 5%, 8,5%, 12%, 15%, 17%) + liniówka 19%+4,9%... są nadal jednymi z najniższych podatków na świecie w krajach, które posiadają PIT.


@Omicron: Nie, nie są to najniższe podatki na świecie. Ba, mamy jedne z najwżyszych podatków nawet licząc tylko nasz region - Europę środkowo-wschodnią. Ryczałt jest opłacalny niemal tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy mają "fejkowe" filmy, a tak na prawde świadczą usługi
  • Odpowiedz
@Syn_Tracza: trzeba więc korzystać póki jest ryczałt, ale jak to zaorają to nie wiem ;)
19%+4,9% to nadal nie będzie zbyt wysoko porównując do innych krajów, gdzie oberwałbym przykładowo 40% progiem :D
wszystko też zależy od zarobków, bo jak ktoś zarabia mało/średnio to jest już w czym wybierać, jak ktoś zarabia więcej to straci niemal w każdym kraju w UE :)
  • Odpowiedz
19%+4,9% to nadal nie będzie zbyt wysoko porównując do innych krajów, gdzie oberwałbym przykładowo 40% progiem :D


@Omicron: To jest bardziej skomplikowane. Zwykle te kraje mają te 40% od sumy nieco wyższej niż nasze 2 tys Euro bo jest to próg dla ludzi zamożnych lub bogatych. Do tego często nie ma dodatkowych składek ZUS, tylko składki są wliczone w podatek dochodowy.
Z krajów naszego regionu już przed tą zmianą mieliśmy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Omicron: czy w innych krajach również kwota wolna od podatku jest uzależniona od dochodu i spada do 0 dla kwoty ustalonej sztywno bez uwzględnienia inflacji?
  • Odpowiedz
@Syn_Tracza: dlatego mówię, że jeśli ktoś zarabia więcej to jest dobrze -> spróbuj z dochodem np. $200k rocznie znaleźć lepszą jurysdykcję w UE. UK jeszcze było spoko, ale UE opuścili.
Estonia? Niby tak, ale jakby to robić legalnie to trzeba tam się przenieść i żyć z ruskimi czołgami na granicy.
  • Odpowiedz
19%+4,9% to nadal nie będzie zbyt wysoko porównując do innych krajów, gdzie oberwałbym przykładowo 40% progiem :D

wszystko też zależy od zarobków, bo jak ktoś zarabia mało/średnio to jest już w czym wybierać, jak ktoś zarabia więcej to straci niemal w każdym kraju w UE :)


@Omicron: tylko w takich DE masz dużo wyższa jakość usług publicznych, inne podejście do obywatela czy a rząd nie jest banda katotalibów.
  • Odpowiedz
@Anakee: słuchaj, mówię, że nie dla każdego tylko dla tych trochę lepiej zarabiających - oni nie korzystają z usług publicznych. Nawet w DE bym nie poszedł do dentysty na ich NFZ :)
  • Odpowiedz
słuchaj, mówię, że nie dla każdego tylko dla tych trochę lepiej zarabiających - oni nie korzystają z usług publicznych. Nawet w DE bym nie poszedł do dentysty na ich NFZ :)


@Omicron: ale zoperowałbyś się w terminie krótszym niż za 5 lat, wysłał dziecko do szkoły która coś uczy a następnie poszedł na spacer do parku w miescie gdzie powietrze nie smierdzi plastikiem.
  • Odpowiedz
@Anakee: tu akurat masz rację ;)
myślę, że w Polsce leczyć się będą ci, których na to stać. aktualnie w prywatnej służbie zdrowia zastój, ale w końcu ruszą po poważniejsze zabiegi. Będziesz płacił 10k za prosty zabieg, ale zrobią "na jutro". W tej chwili stan służby zdrowia to realne zagrożenie dla życia
  • Odpowiedz
@Omicron: zależy z czego to dochody ale np we Francji można mało płacic. Na jdg z dwójką dzieci jesteś do 170k€ rocznie na ryczałcie 1.7% z 70k i 1% ze 100. A na etacie wystarczy odbiowiednio lokować w nieruchomości i można nic nie płacić.
A zawsze możesz założyć spółkę i nigdy nie zaplacisz więcej niż 25%
  • Odpowiedz
30 000 pln to usd = 7400 usd plasuje nas w czołówce


@Omicron: w czołówce czego? Czym jest to 30k PLN w Twojej wypowiedzi? Jeśli masz na myśli kwotę wolną od podatku to muszę Cię zmartwić - Nowy Wał wprowadzając procentową składkę zdrowotną dla DG i brak możliwości wliczania jej do kosztów uzyskania przychodu de facto całkowicie likwiduje kwotę wolną od podatku a nie ją podwyższa do 30k PLN.
  • Odpowiedz
@Omicron: Jakby podwyżka podatków została wydana na służbę zdrowia i edukację, jak twierdzisz, to nie byłoby super. Premia dla złego nauczyciela jest zła, a to nakazuje Karta Nauczyciela. Pieniądze na łóżka w szpitalach, gdzie brakuje lekarzy nic nie dadzą.

trzeba więc korzystać póki jest ryczałt, ale jak to zaorają to nie wiem ;)

Aktualny trend jest powiększanie grupy podatników na tej formie. Ogranicza koszty kontroli oraz zapewnia większą przewidywalność wpływów.

@Syn_Tracza: > Ryczałt jest opłacalny niemal tylko i wyłącznie dla ludzi, którzy mają "fejkowe" filmy, a tak na prawde świadczą usługi na rzecz 1 firmy i właściwie to powinien być etat
  • Odpowiedz
12% ryczałt został obniżony przede wszystkim dla tych, którzy mogą b.łatwo wynieść się z Polski - stąd konkurowanie o ich podatki jest niejako konieczne z punktu widzenia rządu.


@Drobar: sugerowanie, że nagle 90% populacji lekarzy czy programistów się "wyniesie" jest śmieszne - i mówię to jako programista z wieloletnim doświadczeniem. Ludzie mają tu domy, dzieci, rodziny, nie będą tak po prostu "się wynosić" bo ktoś im zapłaci 50% więcej. Chcesz
  • Odpowiedz
@Omicron: podstawowym błędem jest patrzenie tylko przez pryzmat podatków jako %. Dobrym przykładem jest zachęcanie ludzi do zakładania sp zoo lub zagranicą bo brak zusu i niższy podatek. Kalkulacja powinna uwzględniać również takie koszty jak usługi prawnika, księgowego czy doradcy podatkowego. Jak nie ma milionowego biznesu to opłacalność kombinacji jest żadna.
  • Odpowiedz
@alex-fortune: Masz rację - sugerowanie, że wyniesie się 90% programistów byłoby grubą przesadą.

Zerowy PIT dla pracujących w IT, o którym piszesz, dotyczy niektórych form, czy też jest ogólny - dla całej branży wynosi zero?
  • Odpowiedz