Wpis z mikrobloga

Przedstawiam niezawodny sposób, jak wygrać z podwyżkami wiboru, potrzebne darmowe nadpłaty i wolna gotówka.

Nie chcę niepotrzebnie płacić więcej odsetek niż dotychczas, więc robię nadpłatę, którą obniżam sobie kwotę kapitału od której liczą się odsetki. Odsetki to miesięczny koszt w wysokości: "((wibor3m/6m + marża banku) * pozostały kapitał)/12".

Także na prostym przykładzie dzisiejsze oprocentowanie to np. 4,6% (2% marża + 2,6% wibor3m), mam 100k do spłaty, to odsetki wynoszą 383,33zł/mc.

Jak wibor pójdzie w górę o 1pp, oprocentowanie wyniesie 5,6%, więc odsetki 466,67zł/mc, odsetkowa część w górę o 83.34zł/mc.

Nie chcąc żeby część odsetkowa raty poszła w górę, nadpłacam w taki sposób, aby roczna suma odsetek była taka sama jak przy oprocentowaniu 4,6%.

Można sobie wyliczyć z prostego wzoru, ile trzeba nadpłacić, żeby wartość odsetek się nie zmieniła:

**kapitał do spłaty - (kapitał do spłaty * (dotychczasowe oprocentowanie / oprocentowanie po podwyżce))**
100k - (100k * 0.046/0.056) = 17857.14zł

Właśnie zrobiłem taką nadpłatę i czuje dobrze człowiek, póki mam gotówkę rata nie wzrośnie, nieważne co sobie Glapa z kolegami wymyśli ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#kredythipoteczny
  • 4