Wpis z mikrobloga

Co zrobić w przypadku próby nałożenia mandatu za brak maseczki?

Zgodnie z art. 116 kw niezależnie od miejsca i czasu nakazy sanitarne nie obowiązują nas jeśli nie stwierdzono u nas choroby. Co zrobić w przypadku próby nałożenia mandatu za brak maseczki?

0. Nieobowiązkowo, ale dla bezpieczeństwa warto nagrać przebieg interwencji.
1. Wylegitymować się.
2. Odmówić przyjęcia mandatu. Podpisać przyjęcie pouczenia związanego z odmową mandatu. Kopię z podpisami policjantów wziąć dla siebie. Poczekać na zakończenie "czynności", iść dalej swoją drogą.
3. Odbierać awizo. Przyjdzie wezwanie na komendę celem przesłuchania. Nie stawiać się na przesłuchanie gdyż w takich sprawach nie ma pouczenia o grzywnie za niestawiennictwo. Kto się stawił - ten żałuje straconego czasu i faktu, że dał się wypytać o kolejne wrażliwe dane, np. o zarobki. Żyjemy normalnie i czekamy na pismo z poważnej instytucji, czyli z sądu.
4. Po niestawieniu się na komendzie z reguły po 2 miesiącach przychodzi "wyrok nakazowy". Jest opatrzony DATĄ i SYGNATURĄ. Tych danych: DATY i SYGNATURY używamy do złożenia SPRZECIWU. Mamy na to SIEDEM DNI od DORĘCZENIA.
5. Sprzeciw piszemy według załączonego niżej wzoru. BEZ UZASADNIENIA.
6. Nie czekamy ze złożeniem sprzeciwu - idziemy do sądu lub na pocztę. Wydrukuj i podpisz się WŁASNORĘCZNIE DŁUGOPISEM, złóż w biurze podawczym, zrób zdjęcie tego pisma z pieczątką, że wpłynęło.
7. Czekaj na awizo, które powinno przyjść po ok. miesiącu. To umorzenie postępowania wraz z uzasadnieniem powołującym się na akty prawne, w tym Konstytucję

KONIEC. Bez stresu i żadnych wydatków.

Skrócona instrukcja na podstawie: https://zrzutka.pl/zxf5sd
#koronawirus #maseczki
niech_ktos - Co zrobić w przypadku próby nałożenia mandatu za brak maseczki?

Zgodn...

źródło: comment_1640605235TPTlCSOeOCvTG08a0AZybq.jpg

Pobierz
  • 77
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 60
@niech_ktos: Podpisanie pouczenia to standardowa procedura? W maju odmówiłem samotnemu milicjantowi z kamerką przyjęcia mandatu na 50zł za brak maseczki na samotnym spacerze na odludziu (nałożyłem przy nim i jeśli faktycznie cały czas nagrywał to nagrywał mnie w maseczce). Jak powiedziałem że nie przyjmuję to ze straszenia i pieprzenia o jakichś hipotetycznych sytuacjach typu "na czerwonym byś przechodził?" w pół minuty zwinął się do radiowozu i pojechał. Do dziś żadnego wezwania
  • Odpowiedz
Odbierać awizo. Przyjdzie wezwanie na komendę celem przesłuchania. Nie stawiać się na przesłuchanie gdyż w takich sprawach nie ma pouczenia o grzywnie za niestawiennictwo. Kto się stawił - ten żałuje straconego czasu i faktu, że dał się wypytać o kolejne wrażliwe dane, np. o zarobki. Żyjemy normalnie i czekamy na pismo z poważnej instytucji, czyli z sądu.


@niech_ktos: Pytanie bo nigdy nie miałem takiej sytuacji. Awizo dla mnie to informacja, że
  • Odpowiedz
@niech_ktos: A orientujesz się Mireczku jak to wygląda z policjantami, którzy wystawiają takie mandaty? Czy można na takiego po oddaleniu/wygraniu sprawy złożyć skargę, zażalenie czy pozew (pamietam, że na początku roku były sugestie o zgłaszaniu policjantów za wystawianie mandatów niezgodnych z przepisami czy niezgodnie z przepisami)?
  • Odpowiedz
@Makowiec_naczelnika: z potwierdzeniem odbioru? Niekoniecznie - tych zoltych kartek czasem mozna nie dostac. Reklamacja na nie dostarczanony polecony robi to samo i mniej kosztuje niz z potwierdzeniem odbioru.
  • Odpowiedz