Wpis z mikrobloga

Badania prenatalne. Pierwsze. FHR 187 uderzeń na minutę. TRISOMIA 13 ustalona na 1:466. #ciaza #medycyna Wiek ciąży 12tyg + 2 dni
Co to oznacza dla nas, rodziców ?
Żona płacze, załamana. Lekarz mnie nie wpuścił bo COVID
  • 23
@elena-mary że ryzyko w normie to przypadek 1 do 6200 a u nas wynosi 1 do 466. Kończy się to śmiercią płodu lub śmiercią po narodzinach. Zrobiliśmy badania i czekamy za wynikami kilka dni.
@lesniok
@broker ma rację. Zazwyczaj kolejny krok to jeden z testów NIPT lub amniopunkcja (ale z tym wiąże się ryzyko poronienia, które jest stosunkowo niskie, ale jest). Nie wiem też jakie jest podejście lekarzy w PL, w Waszej sytuacji.
@lesniok: Oznacza to, że na ten moment dziecko ma ok 0,2% szansy że ma zespół Patau. Po wynikach bhCG oraz PAPP-A będzie wyliczone nowe ryzyko. Do rozważenia są testy NIPT (nifty, panorama sanco harmony itp), jednak ich wadą jest cena ok 2500 zł oraz to, że wynik nieprawidłowy i tak trzeba potwierdzić amniopunkcją. Ewentualnie obgadajcie z lekarzem prowadzącym amniopunkcję po 16 tyg. lub biopsję trofoblastu już teraz, te dwa badania jako
@lesniok: Pappa to badanie czasem przynoszące więcej szkody, niż zysku. Mi wychodziło ryzyko przedwczesnego porodu przed 32 tyg. Na 1:130 a urodziłam tydzień po terminie. W każdym razie współczuje
@lesniok: jeśli tak, to nie rozumiem dlaczego lekarz nic twojej zonie nie wyjaśnił. Mi zaraz po badaniu wyszlo ryzyko Downa 1:460. To z racji mojego wieku. Lekarz mnie natychmiast uspokoił, ze tak standardowo wylicza program i po uwzględnieniu pełnych danych to ryzyko spadnie. Na pełen wynik czekaliśmy dwa tygodnie i wtedy ryzyko ZD było już jakies 1:4000 albo wiecej. Lekarz powinien to wszystko wyjaśnić przy teście podwójnym. Niepotrzebny stres w takim
@lesniok: czekajcie spokojnie na pełne dane, taki wynik na tym etapie nie jest niepokojący. Jeśli to wasz lekarz prowadzący robił usg genetyczne to radze rozejrzec się za innym specjalista do prowadzenia ciąży, bo ten nie przekazuje pełnych informacji. Gość jest na liście lekarzy z certyfikatem FMF?
@ciemnienie nasz lekarz prowadzący nie wykonuje badań prenatalnych, jednak żona ma do niego bardzo duże zaufanie. Lekarz polecony przez prowadzącą ciążę nie miał odpowiedniego wolnego terminu. Na badanie prenatalne udaliśmy się do lekarza nam nieznanego (znaleźliśmy na znanylekarz). Lekarz podczas badania używał słów "nie wierć się", na które moja żona powiedziała że leży spokojnie lekarz odpowiadał to nie do pani. Na wydruku z tego badania jest FMF ID i jego 5 cyfr.