Wpis z mikrobloga

siema,
potrzebuję zaplanować swoją karierę IT aby w jak najszybszym czasie zarabiać jak najwięcej. Moje doświadczenie aktualne jest takie, że przez 2 lata pracowałem jako tester a kolejne 2 lata do teraz jako Java Developer. Inne technologie jakich używam to Spring, Mysql, Liquibase. Języki jaie znam: Angielski na jakieś B2+ i Polski native :) Czyli nie za bogato.

Załóżmy, że za 5 lat chcę zarabiać 20k na rękę.

Aktualnie mam zamiar szukać nowej pracy i chciałbym zrobić jakiś konkretny plan aby już teraz się ukierunkować w kierunku do tego 20k celu zamiast iść tam gdzie aktualnie dostanę lepszą ofertę a być, może utknę przez to w miejscu.

Może się mylę, ale wydaje mi się, że są takie ścieżki:
- będę specjalistą, którego można wynająć do zrobienia konkretnej rzeczy na kontrakt (tylko kim musiałbym być?)
- będę developerem współpracującym z całym zespołem czyli nie będę jakby takim samodzielnym specjalistą ale za to będę miał wąską specjalizację.... nie wiem co konkretnie. Np. jakieś doświadczenie w integracji systemów używając jakiejś konkretnej technologii i mając na to jakieś certyfikaty itp?
- 3 ścieżka - nie wiem ale pewnie istnieje - ktoś ją zna?

No i pytanie do osób, które rzeczywiście zarabiają 15k+ na czysto. W jaką stronę warto iść? Albo może nie tyle warto co gdzie są możliwości? Jeśli ktoś tyle zarabia to fajnie byłoby aby powiedział jaka była jego ścieżka do takiej kasy. Jakich konkretnie technologii używa i uważa, że to właśnie ich znajomość znacznie podwyższa zarobki. Będę bardzo wdzięczny.

#programista15k #programista20k #programista25k #programista30k #programista35k #programista40k #programista45k #programista50k #programista55k #programista60k #programista65k #programista15k #java #spring #kariera #programowanie #b2b #informatyka #milionerzy
  • 28
@Sir_Lucifer: zależy mocno od rejonu kraju. W Trójmieście mid javowiec średnio 100 PLN/h netto + VAT lub 14k brutto UoP (robiłem research na podstawie NoFluffJobs i JustJoinIT i danych z września 2021 - stanowiska gdzie jest jak wół napisane "mid" a nie "senior/mid" lub "mid/senior"). A to za ni chu chu wychodzi 15k na czysto.
@CichySzelestOka: jest wiele zawodów w IT o których nie masz pojęcia, że w ogóle takie są i da się zarabiać w ten sposób kasę. Właśnie pytam się aby ktokolwiek rzucił cokolwiek bo tyć może mi to otworzy jakoś oczy. Nie liczę, że ktoś mi powie co mam robić.

@Yakooo: nie chcę z niej rezygnować ale np. nie wiem czy lepiej iść w stronę jakiegoś np. hadoop czy spring a może
@baton_z_buszu: Jak to kiedyś jedna osoba napisała na forum 4programmers. Wystarczy, że będziesz dobry, większość programistów to tłumoki. Ja się z tym zgadzam, nie ma za dużo konkurencji jak chcesz zarabiać dużo.

Moim zdaniem ważne jest:
1. Angielski, najlepiej biegle, im lepszy masz poziom tym lepiej. Nie tylko w rozmowach o technologii, ale też small talk.
2. Etos pracy, sumienność, dokładność i szczegółowość, komunikatywność. Szeroko pojęte umiejętności miękkie.
3. Specjalizacja, nawet
@Wykopek_wykopek: być może masz rację. Siedzenie 4 lata w IT i zarabianie tyle co zarabiam sam osobiście uważam za porażkę natomiast mam swoje lata, do IT wszedłem z zupełnie innej branży właśnie na stanowisko testera tylko dlatego, że na programistę nigdzie by mnie nie przyjęli. Po 2 latach udało mi się wskoczyć na programistę java i wtedy pierwszy raz zetknąłem się ze springiem. Uważam, że jestem bardzo świeży w tym. Nie