Wpis z mikrobloga

@Kokos: nie mówię, że nie może farbować tylko, że nie powinno, bo to znaczy, że było coś tam malowane albo smarowane czymś. Poza tym 2,5 klocka to już nie taka budżetowa gitara, średnia póła. Kupowałeś nówkę czy używkę?
  • Odpowiedz
@Kokos: na pierwszy ogień to kupiłbym jakiś fingerboard cleaner do nielakierowanych podstrunnic, jakiś Dunlop 6524 albo 6532 i przejechał szmatką kilka razy dla pewności.

Nie wiem na ile w tym prawdy, ale słyszałem, że niektórzy mogą mieć specyficzny odczyn pH potu i drewno będzie wchodzić w reakcje, ale to tylko teoria.
  • Odpowiedz
@Kamokamo: dzięki, ale może najpierw podlinkuje ten poradnik, do którego się odwołuję. https://midlifeguitar.com/why-do-my-fingers-turn-black-when-playing-guitar/

Cleaning your fretboard with a solution that contains mineral oil like Fastfret (click here to check price at Amazon )may act as a solvent for the dye. So when you ‘clean’ it may make the situation worse. It can lift off some of the dye and then by rubbing the fretboard you are moving around the dye
  • Odpowiedz
@Kokos: Heban nie zawsze jest całkowicie czarny, często jest to bardzo ciemny brąz i producenci dodatkowo "farbują" podstrunnice dla uzyskania pożądanej czerni. ja bym tego nie czyścił bo myślę że możesz popsuć wygląd podstrunnicy . Gitara jest nowa więc możliwe że farba jeszcze nie weszła w drewno. Taka hipoteza.
  • Odpowiedz
@Kamokamo: no ja też już miałem mnóstwo gitar i pierwszy raz coś takiego, dlatego pytam, bo być może ktoś miał podobny problem, albo zwyczajnie zna się na drewnie. dzięki mimo wszystko, doceniam. :-)
  • Odpowiedz
Heban nie zawsze jest całkowicie czarny, często jest to bardzo ciemny brąz i producenci dodatkowo "farbują" podstrunnice dla uzyskania pożądanej czerni. ja bym tego nie czyścił bo myślę że możesz popsuć wygląd podstrunnicy . Gitara jest nowa więc możliwe że farba jeszcze nie weszła w drewno. Taka hipoteza.


@Zen_Monkey: zgadzam się z tobą w pierwszej części, no ale co mam nie używać gitary, żeby się barwnik przyjął? :D
  • Odpowiedz
trochę pofarbuje a potem przestanie


@cotymitutaj: przestanie dopiero jak czymś zdejmę nadmiar barwnika z powierzchni. Można mechanicznie palcami, można też szmatką z naftą, prawdopodobnie, co bym preferował z oczywistych względów.
  • Odpowiedz
bo teraz często zamiast hebanu (ebony) dają ebonised wood, czyli inne drewno upodobnione na heban. tak jak w mojej dowinie, dowiedziałem sie o tym dopiero po zakupie


@cotymitutaj: jasne, może tak być. twoja też brudziła?
  • Odpowiedz