Wpis z mikrobloga

Co może być powodem, że każdy speedtest pokazuje mi DL 80Mb, podczas gdy wg umowy powinienem mieć 200Mb? Router obsługuje sieci 2.4 i 5 GHz i wg specyfikacji producenta powinien sobie radzić z 200Mb spokojnie. W ustawieniach routera też nie mam ustawionego żadnego limitu na DL. Bład po stronie ISP, czy u mnie coś? #internet #router #komputery
  • 16
@shichibukaii: Widzę, że są dwie wersje tego routera. „Zwykła” ze złączem WAN 100 Mbps (na tej wersji nie wyciągniesz więcej niż 100 Mbps) i wersja gigabitowa ze złączem WAN 1000 Mbps. Którą masz wersję?
@shichibukaii: Z fizyki, wygoogluj sobie. Nie masz wsparcia dla 300mbs, to jest predkosc teoretyczna w warunkach laboratoryjnych i to jeszcze zsumowana (wifi nie moze naraz sciagac i wysylac, idac tym tropem karta sieciowa w komputrze moze byc 2gbs poniewaz ona wspiera download i upload jednoczesnie), z idealnym zasiegiem, bez zaklocen na ktore wifi 2,4 ghz jest podatne, do tego bluetooth czy mikrofala nadaje na pobliskich czestotliwosciach.

Podobnie z wifi 5ghz, jesli
@shichibukaii: Pfu literowka, na slabszej karcie z mocnym routerem predkosc bedzie mniejsza i na odwrot.
Wylacz ta opcje, ustaw osobne nazwy na sieci 2,4 i 5ghz, wtedy porownuj predkosci, 5ghz da ci potencjalnie wieksza szybkosc ale zasieg jest gorszy. Z drugiej strony w budynkach typu blok, kamienica 5ghz jest mniej wrazliwe na sieci sasiadow ktore zapychaja pasmo.