Wpis z mikrobloga

telefonem z ręki przylozone do Celestron AstroFi6, mam też Jowisza i Saturna, a co tam, pochwalę się ( ͡º ͜ʖ͡º)


@chumojwazdziki: Uuu ktoś dostał piętnastaka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To ten model sterowany apką z telefonu?

Fajne te planetki nawet! Zakładam, że okiem widać ładnie przestrzeń między Saturnem a jego pierścieniem. A Jowisz ma dobrze widoczne pasy.

Jeśli umiesz na nim robić
@Al_Ganonim wiesz właśnie nie widać.. Mimo, że tego się spodziewałem, może ze względu na odległość tych planet od ziemi w zimę? Dopiero zaczynam się wdrażać więc nie bardzo wiem ocb.. Na 10mm oku z 2x Barlow Lens widać nie wiele lepiej niż na tych zdjęciach, spodziewałem się czegoś lepszego za te pieniądze
może ze względu na odległość tych planet od ziemi w zimę?


@chumojwazdziki: ja bym się skupił jednak na okularze. Jeśli brak szczeliny miałby polegać na zmianie rozmiarów kątowych, to wtedy w najlepszym ułożeniu szczelina byłaby ledwie widoczna.

Zerknąłem sobie na Twój teleskop i przy okularze 10 mm masz powiększenie 150x. To jest całkiem zacnie. Barlow robi z tego 300x. To powinno spokojnie wystarczyć do rozróżnienia tarczy Saturna i jego pierścienia.

Pozostaje
@Al_Ganonim dziekuje za cenne rady, następnym krokiem miał być zakup 6mm eyepiece, obawiam się właśnie, że wraz z powiększeniem jakość pogorszy się na tyle, że nie będzie to tego warte, ale spróbuję ( ͡º ͜ʖ͡º) czyli miałem rację w 50%, że zima psoci, dzięki i pozdrawiam ʕʔ
@chumojwazdziki: Dziwna sprawa, też jestem początkujący w temacie, ale jakiś czas temu (miesiąc czy dwa) obserwowałem Jowisza i Saturna Celestronem 114 EQ z kitowimi okularami 10 i 20mm czyli istotnie słabszy sprzęt od twojego i udało mi się wypatrzeć delikatny pas na tarczy Jowisza i przestrzeń między Saturnem a pierścieniem. Wymagało to dobrego ustawienia ostrości, co na takim prostym sprzęcie jak mój wymaga spokojnych rąk i cierpliwości. I jeszcze raz cierpliwości
źródło: comment_16391635871iVatr2QZ1YUi5WYogdADJ.jpg
@Al_Ganonim
@skrytozgroza jedna rzecz o której powinienem wspomnieć, teleskop jest w pokoju i obserwacje prowadzę przez okno - zamknięte () napewno ma to wpływ na jakość, kolego skrytogroza na żywo jakość jest o wiele większą a zdjęcia robione telefonem przyłożonym do okularu, bez żadnego uchwytu więc myślę, że z telezkopem jest ok, ale dziekuje za to co napisałeś, przeczytałem z zaciekawieniem!