Wpis z mikrobloga

#abcdetailingu Lekcja piętnasta: Regularne czyszczenie kokpitu – interior cleanery i interior quick detailery

W pierwszej części cyklu opisałem proces czyszczenia plastików za pomocą APC oraz zabezpieczenia dressingiem. Był to proces wymagający czasu i pracy ale dający najlepszy efekt a czasem, w przypadku szczurów, jedyny skuteczny. Jednak do bieżącego mycia i ścierania kurzu z deski rozdzielczej nie potrzebujemy aż takiej „siły”. W tym wypadku z pomocą śpieszą nam środki typu interior cleaner oraz interior quick detailer. Rozbijmy sobie je na czynniki pierwsze.

Interior cleanery to środki, które mają za zadanie oczyścić powierzchnie z zabrudzeń. Czym różnią się od APC? Maja mniejszą moc czyszczącą od APC, nie wymagają wymywania w przeciwieństwie do APC, mają pH przesunięte w stronę neutralnego (APC to w większości środki zasadowe), są bezpieczniejsze niż APC, przeważnie są to środki gotowe do użycia - nie wymagające rozcieńczenia. Chemia typu IC nadaję się do czyszczenie niemal każdego elementu wnętrze (plastiku, tapicerki, ekranów LCD, skóry, podsufitki) co nie zawsze jest oczywiste w przypadku APC. Kolejną przewagą użycia IC nad APC jest sposób użycia, najczęściej aplikujemy środek z atomizera na mikrofibrę i wycieramy powierzchnię.

Interior detailery/quick detailery z kolei to w teorii produkt 2 w 1. Mają za zadanie wyczyścić oraz zabezpieczyć plastik. Z reguły „moc czyszcząca” to jedynie zebranie kurzu i delikatnych zabrudzeń. Z zabezpieczeniem też jest różnie – są środki, które potrafią przyciemniać, niektóre zostawiają tylko warstwę ochroną UV. Można aplikować na powierzchnię, odczekać chwilę i wytrzeć mikrofibrą lub po prostu zaaplikować na mikrofibrę i wytrzeć kokpit.

Co wybrać? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Są środki, które zostawiają „coś po sobie” – te wyjątkowo nie nadają się do błyszczących powierzchni, zostawiają mazy na ekranach LCD, piano blackach czy chromowanych elementach jak np. klamki. W takim wypadku lepiej sprawdzają się produkty na bazie alkoholu, które szybko odparowują. Na ale właśnie szybko odparowują, przez co praca z nimi nie jest zbyt przyjemna na chropowatych powierzchniach.

#detailing #cardetailing #autodetailing #samochody #motoryzacja
vlodek2532 - #abcdetailingu Lekcja piętnasta: Regularne czyszczenie kokpitu – interio...

źródło: comment_1638711159WUZS1NPRPGK8eZPRk9RFXY.jpg

Pobierz
  • 38
Polecane Interior Cleanery
1. EcoShine Multishine Alco Max – jedyny cleaner w koncentracie jakiego używałem. Na bazie alkoholu, przyjemny morelowy zapach, mega wydajność. Wychodzi tak tanio, ze leje go gdzie się da, nawet nim wymywam APC. Cena 14 zł za 1 L koncentratu.
2. Tenzi Detailing Czysty Kokpit – przyjemny w pracy cleaner, tani i dość mocny jak na produktu tego typu. Przyzwoicie się pieni, można nim pracować pędzelkiem. Cena około 10
vlodek2532 - Polecane Interior Cleanery
1. EcoShine Multishine Alco Max – jedyny cle...

źródło: comment_1638711212vrvtDr18oPjVZcKzBbSfj4.jpg

Pobierz
Polecane Interior Quick Detailery
1. Tenzi Detailer Kokpit Mat – minimalna siła czyszcząca, lekkie przyciemnienie, 3 ładne wersje zapachowe (truskawka, wanilia, męskie perfumy). Dużo osób używa go jako „samoistnego” dressingu. Zostawia mazy na błyszczących i gładkich elementach, które potem łatwo dotrzeć suchą fibrą. Cena 7,50 zł za 600 ml.
2. CarLab Interior Cleaner – jak w przypadku Gyeona nazwa może mylić. Moim zdaniem środek coś po sobie zostawia i lekko odżywia plastik,
vlodek2532 - Polecane Interior Quick Detailery
1. Tenzi Detailer Kokpit Mat – minima...

źródło: comment_1638711243alquSwL2coYmdTLcXFaM97.jpg

Pobierz
@vlodek2532: IMO największą zaletą Interior Cleanera w stosunku do APC jest fakt, że nie trzeba go neutralizować i niczego nie wyciera/wypala, jak to bywa z APC XD Kupiłem ostatnio zestaw ADBL Interior Cleaner + WOW dressing i daje naprawdę niezłe rezultaty nawet przy dosyć mocnych zabrudzeniach, a sam dressing jest bardzo subtelny.
@geuze: widzisz, ja mam całkowicie inne odczucie. ADBL IC nie jest według mnie jakimś mocarzem ale daje radę za to Interior WOW świeci się jak psu jajca na lodowisku, zero w nim subtelności.
za to Interior WOW świeci się jak psu jajca na lodowisku, zero w nim subtelności


@vlodek2532: w porównaniu do poor boya to jest subtelny, ale w sumie dawno używałem i nie w moim aucie ( ͡º ͜ʖ͡º)
@vlodek2532: do przetarcia kurzu z deski najprościej użyć najtańszej mikrofibry i najtańszego letniego płynu do spryskiwaczy przelanego do dowolnej butelki z rozpylaczem, koszt w zasadzie żaden, nie śmierdzi, robi dobrą robotę, nie da się niczego zniszczyć, nawet jakieś drobne zabrudzenia też wyczyści
@Pangia: płyn do spryskiwaczy ma w sobie chloro-metylo syfy w dość sporym stężeniu i może powodować reakcje alergiczną, środki detailingowe mają ich znacznie mniej albo nie mają ich wcale. Dość ważna kwestia, szczególnie jeśli w samochodzie wozisz dzieci.
@vlodek2532: chciałbym kiedyś zostać domorosłym detailerem i wyczyścić sobie samochód w środku, ale tak się gubię w tych wszystkich kosmetykach, że na 100% bym coś #!$%@?ł. APC umyłbym szyby czy coś.
Mamy na sklepie produkty Chemotion, chyba najbardziej mi podchodzą jeżeli chodzi o interior cleanery, maja tez fajny set do ekranów „piano Black” Good Stuff ma tez fajne cleanery o dwóch zapachach, granat i malina. Ogólnie bardzo fajny opis produktów, chociaż ja jak na to patrzę to czasami mi się wydaje, ze oprócz walorów zapachowych to w każdej butelce jest praktycznie to samo.
@Teoriawojny w przypadku cleanerow różnice są widoczne. Co mnie zdziwiło to moc tenzi czysty kokpit - czyści lepiej niż APC adbl w stężeniu 1:20. Przedewszystkim właśnie moc i praca z pędzlem odróżnia te środki. Co z tego że adbl ic jest dość mocny skoro shiny ma taką samą moc ale dobrze się pedzluje.
@vlodek2532: Częściej ludzie biorą Apple dressing od shiny niż sam cleaner, sam go tez stosuje, spoko środek. Apc z tego co zauważyłem to ludzie boja się stosować bo zle proporcje = biały osad. A jeszcze w temacie apc to kwaśne apc od Aqua jest zajebiste na water spoty ale już do środka to się średnio nadaje.