Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Mam 29 lat, zero kredytów i zarabiam 4k na rękę + dorabiam sobie 1k udzielając lekcji. Mam żonę co zarbia 2k na ręke, razem wychowujemy córkę co się urodziła we wrzesniu tego roku.
Mieszkamy w "moim" mieszkaniu - jest to mieszkanie komunalne, czyli nie jest moje ale mam umowę wynajmu i płacę około 1k co miesiąc.
Jako wieloletni lokator mogę kupić mieszkanie za jakieś 70 % ceny którą poda rzeczoznawca.
Zastanawiamy się nad kredytem hipotecznym, ale pytanie co tutaj zrobić...
Brać kredyt na dom (nieiwelki raczej byłby to dom, bo jakieś 90m2 max) czy brać kredyt na te mieszkanie które będę mógł spieniężyć dopiero za 5 lat od kupna (bo inaczej będę płacił podatek). Mam już dosyć mieszkania w bloku!!!
#nieruchomosci #developerka

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #61abcbd3596226000a57e746
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: karmelkowa
Wesprzyj projekt
  • 16
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 40
@bruuh: kupuj to mieszkanie, nie musisz czekać 5 lat jeśli sprzedaż na potrzeby mieszkaniowe i przeznaczysz całość na zakup nowego lokum tak miała moja mama dopytaj dokładnie o zapisy umowy.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Generalnie to kiedyś stałem przed podobną decyzją. Wybór ostatecznie padł na dom (no dobra, szeregówka ale ze sporym ogrodem i generalnie od domu się różni tym że mam jedną ścianę wspólną ze spoko sąsiadem).
Rozważ plusy i minusy, plusy pewnie sam znasz a minusy masz poniżej:
- zastanów się jak daleko potencjalny dom będzie od centrum, szkół, przedszkoli, sklepów itp. Im dalej od centrum tym spokojniej i taniej w zakupie
  • Odpowiedz
Przecież kupno mieszkania za 70% wartości to bym brał od razu (o ile nie jest to jakieś patologiczne miejsce itp - w sumie nie wiem jak wyglądają bloki komunalne). Przecież na takie wyprzedaże czeka pół wykopu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: jeśli nie masz dobrych znajomych budowlańców i/lub sam nie umiesz/możesz budować, wykańczać itp to odpuść sobie bo popłyniesz finansowo. Jeśli zakładasz koszt budowy na 300tys to miej minimum 50-60tys zapasu. Jeśli liczysz każda złotówkę też odpuść na budowie nie można mocno oszczędzać.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: Uważam, że ta wycena nie będzie przesadzona i kupisz to w dobrej cenie. Jeśli będziesz chciał je sprzedać, to nie zapłacisz podatku o ile zainwestujesz te pieniądze w inna nieruchomość, bądź remont. Koszty utrzymania domu są nieporównywalne z mieszkaniem, do tego ogrom pracy wokoło.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania:

Mam 29 lat, zero kredytów i zarabiam 4k na rękę

Mieszkamy w "moim" mieszkaniu - jest to mieszkanie komunalne, czyli nie jest moje ale mam umowę wynajmu i płacę około 1k co miesiąc.


Dostałeś mieszkanie komunalne, zarabiając średnią krajową?
  • Odpowiedz