Wpis z mikrobloga

#tojestmultikonto #pytaniedoeksperta #astronomia #fizyka

Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego osobliwość będąca bezwymiarowym punktem ma różnej wielkości horyzont zdarzeń zależny od masy czarnej dziury?

At the center of a black hole, as described by general relativity, may lie a gravitational singularity, a region where the spacetime curvature becomes infinite.[102] For a non-rotating black hole, this region takes the shape of a single point; for a rotating black hole it is smeared out to form a ring singularity that lies in the plane of rotation.[103] In both cases, the singular region has zero volume. It can also be shown that the singular region contains all the mass of the black hole solution.[104] The singular region can thus be thought of as having infinite density.[105]

https://en.wikipedia.org/wiki/Black_hole#Physical_properties

Supermasywna czarna dziura może mieć promień 3200 lat świetlnych. Co jest pomiędzy horyzontem zdarzeń a osobliwością, która jest bezwymiarowym punktem, skoro żeby przelecieć z prędkością światła przez czarną dziurę potrzeba by 6400 lat świetlnych poruszając się z prędkością światła? Dlaczego raz obrazuje się czarne dziury jako czarne kule, a raz jako czarne tunele?
Pobierz
źródło: comment_1638321134mKoSIPnYfUXi15aqFTQ0kv.jpg
  • 21
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tojestmultikonto: bo z obrazem czarnej dziury jest taki problem, że nie da się uzyskać. Obrazu czarnej dziury ¯\_(ツ)_/¯ patrząc na horyzont zdarzeń widzisz jednocześnie "przód i tył" czarnej dziury przez załamanie światła.
A tego jakim cudem foton nie mając masy oddziałuje z grawitacją, i czemu tylko z czarnych dziur a już np ziemia czy słońce nie odkształca toru fotonu, sam nie ogarniam xD
A tego jakim cudem foton nie mając masy oddziałuje z grawitacją, i czemu tylko z czarnych dziur a już np ziemia czy słońce nie odkształca toru fotonu, sam nie ogarniam xD


@Perun_93: Każde forma masy (energii) zakrzywia czasoprzestrzeń, również Słońce czy Ziemia. Ba, nawet same fotony, odpowiednio mocno skoncentrowane, mogś utworzyć czarną dziurę (kugelblitz)

Czy ktoś może mi wyjaśnić dlaczego osobliwość będąca bezwymiarowym punktem ma różnej wielkości horyzont zdarzeń
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@tojestmultikonto: Na pierwsze pytanie możesz zacząć od dowiedzenia się co to jest promień Schwarzschilda (jeśli to ogarniesz to możesz zacząć szukać odpowiedzi na kolejne pytania, bo jeszcze nie ma na to odpowiedzi). A co do ostatniego pytania, to po prostu ciężko jest pokazać CD, której efekty obserwujemy, by dało się to w miarę łatwo zrozumieć. Trzeci obrazek jest najbliższy temu co powinniśmy zobaczyć (z wytłumaczeniem dlaczego).
Co do fotonu w czasoprzestrzeni,
dlaczego osobliwość będąca bezwymiarowym punktem ma różnej wielkości horyzont zdarzeń

@tojestmultikonto: a moze tak naprawde osobliwość nie jest bezwymiarowa ¯\_(ツ)_/¯ i stąd rozne rozmiary horyzontu zdarzeń.
Lub tez jest bezwymiarowa ale nie cala masa wewnatrz horyzontu zdarzeń zdązyla już doleciec do osobliwości.
gwiazdy i planety mają zbyt słabe pole grawitacyjne aby zakrzywiać tor lotu fotonów w taki sposób w jaki robią to czarne dziury


@tojestmultikonto: no oczywista oczywistość że jak od masy zależy zakrzywienie czasoprzestrzeni to ziemia zakrzywi mniej niż czarna dziura ale zakrzywi i tor fotonów też będzie zakrzywiony bo porusza się w zakrzywionej czasoprzestrzeni, soczewkowanie grawitacyjne można łatwo zaobserwować na gwiazdach więc co to za argument ze zbyt słabym polem.
Dlaczego raz obrazuje się czarne dziury jako czarne kule, a raz jako czarne tunele?


@tojestmultikonto: bo istnieje coś takiego jak licencja artystyczna ( ͡° ͜ʖ ͡°) .

Czarne dziury wyglądają inaczej jak jesteś daleko od nich, blisko, jak na nie opadasz, jak się oddalasz, jak się kręcą, jak się nie kręcą... Co gorsza, zależnie od przyjętego rozwiązania równań Einsteina można przedstawić czarną dziurę nawet jako odpowiednik odwrotnego
można przedstawić czarną dziurę nawet jako odpowiednik odwrotnego wodospadu czasoprzestrzeni


@Al_Ganonim: Moim zdaniem najprościej przyjąć, że te układy są niewrażliwe na upływ czasu ponieważ nie zachodzą w nich żadne zmiany poza zwiększaniem się masy i pola grawitacyjnego.

Obraz czarnej sfery jest już lepszy, ale też nie jest idealny, bo zakłada się, że czarna dziura się wtedy nie kręci i nie pociąga za sobą czasoprzestrzeni.


To pole grawitacyjne czarnej dziury przyciąga do
a moze tak naprawde osobliwość nie jest bezwymiarowa ¯_(ツ)_/¯ i stąd rozne rozmiary horyzontu zdarzeń.

Lub tez jest bezwymiarowa ale nie cala masa wewnatrz horyzontu zdarzeń zdązyla już doleciec do osobliwości.


@KosmicznyJanusz: Tego nie wiemy na pewno, możemy się jedynie domyślać.
można przedstawić czarną dziurę nawet jako odpowiednik odwrotnego wodospadu czasoprzestrzeni

@Al_Ganonim: Moim zdaniem najprościej przyjąć, że te układy są niewrażliwe na upływ czasu ponieważ nie zachodzą w nich żadne zmiany poza zwiększaniem się masy i pola grawitacyjnego.


@tojestmultikonto: Niestety, nie rozumiem co miałeś tu na myśli. Przecież zwiększanie masy to funkcja czasu. Podobnie ewolucja pola grawitacyjnego. Nie można tu zaniedbać czasu.

To pole grawitacyjne czarnej dziury przyciąga do niej obiekty
Niestety, nie rozumiem co miałeś tu na myśli. Przecież zwiększanie masy to funkcja czasu. Podobnie ewolucja pola grawitacyjnego. Nie można tu zaniedbać czasu.


@Al_Ganonim: W takim razie możesz wyrzucić wszystkie książki, z których to wyczytałeś. Proces jest nieodwracalny więc czas nie ma znaczenia. Tylko układy, w których coś powstaje, a później się rozpada istnieje czas. Jeżeli coś nie podlega żadnym procesom fizycznym to nie ma mowy o upływie czasu. Zwiększanie masy,
zmarnowane na bzdurnych fantazjach


@Al_Ganonim: Przykro mi, niestety tak to wygląda. Słyszałeś o kolizji dwóch masywnych czarnych dziur i o tym, że naukowcom udało się zmierzyć przejście fali grawitacyjnej przez Ziemię? Podobno naukowcy zmierzyli wtedy niewielkie zakrzywienie czasoprzestrzeni. Ja uważam że mogły się nieznacznie zmienić odległości między atomami lub ewentualnie między cząstkami co doprowadziło do "wypaczenia" materii. Podobny efekt występuje przy silnym wietrze, gdy ten dmie w szybę, która zaczyna lekko