Wpis z mikrobloga

Wiceminister Magdalena Gawin wzięła udział w odsłonięciu pomnika upamiętniającego Polaków pomagających Żydom w - uwaga - Treblince.

Tak się składa, że mam o tym przekaz z pamięci rodzinnej.

Mój dziadek Stanisław urodził się we wsi Dębe niepodal miasteczka Kosów Lacki w 1929 r. To tuż obok miejsca, w którym Niemcy zbudowali w czasie wojny obóz zagłady dla Żydów. Dziadek mieszkał w rodzinnej wsi aż do wyzwolenia.

Kiedy byłem nastolatkiem, dziadek opowiadał mi dużo o okupacji, ale o Treblince nie mówił nic. Długo nawet nie wiedziałem, że przeżył wojnę tuż obok obozu, a musiał dużo widzieć (i czuć, jak sądzę).

Otworzył się dopiero w czasie dyskusji prasowej po „Sąsiadach” Grossa, którą śledził bardzo pilnie. Wtedy się w nim coś odblokowało. Opowiedział mi, że w czasie okupacji Żydzi często uciekali z pociągów śmierci do Treblinki i było ich, cytuję, „dużo w okolicy”. W wiosce - opowiadał - była grupa ludzi, którzy ich wyłapywali i zabijali sami (albo oddawali Niemcom). Reszta wsi, w tym pradziadek Józef, nie pochwalała tego, ale miliczała. Nikt nie pomagał.

Prof. Jan Grabowski napisał u siebie na Facebooku o tym, jak sprzedawano Żydom jadącym na śmierć w pociągach do Treblinki wodę w zamian za kosztowności.

Z pewnością znalazł się ktoś, kto pomógł, ale mówienie wyłącznie o tych, którzy pomagali, jest ewidentnym fałszowaniem historii - kolejnym aktem na długiej liście takich operacji. Rządzących uprzejmie informuję, że nic z tego nie będzie: żadne instytuty Pileckich i żadne ipeeny nic tu nie poradzą.


#historia #historiapolski #zydzi #antysemityzm #polscyzydzi #neuropa #holocaust #drugawojnaswiatowa

https://www.facebook.com/adamles75/posts/4643660715700644
naczarak - > Wiceminister Magdalena Gawin wzięła udział w odsłonięciu pomnika upamięt...

źródło: comment_1638043179p7DllU0X0asmRwZUORsdhK.jpg

Pobierz
  • 1