Wpis z mikrobloga

Żukow w zdobytym Berlinie 3 maja 1945 roku. 30 kwietnia 1945 roku führer zabił się w swoim bunkrze. 3 maja w Berlinie zakończyły się już walki. A we Flensburgu prezydent Rzeszy Dönetz wezwał wojska do walki z bolszewikami do ostatniej kuli.

Kapitanem, który oprowadza Żukowa po Berlinie i czasami pokazuje coś ręką, jest Arthur Pieck, sowiecki oficer i syn pierwszego prezydenta NRD Wilhelma Piecka.
Kobieta z torbą na tym filmie to Lidiya Zacharova, kochanka Żukowa z okresu wojny.

Najciekawszy wpis pod filmem oddający los zwycięskich sowietów, niewolników Stalina jak mawia o nich historyk Mark Sołonin (tłumaczenie z angielskiego translatorem google):

Mój dziadek był wtedy gdzieś w Berlinie. Dotarł tam na piechotę. Całe 1600 km od Białorusi do Berlina przeszedł i walczył w ciągu ostatnich 1,5 roku wojny. A teraz mieszkam tu w Niemczech, bardzo mu wdzięczna za wyzwolenie Europy. Jedyny ważny punkt, który Armia Czerwona przeoczyła wracając do ZSRR: powinni byli zmieść Stalina z jego zbrodniczą drużyną bękartów i wyzwolić republiki sowieckie. Resztę życia spędził jako chłop pracując w XVI-wiecznych warunkach „wielkiego kraju”. Kiedy Gagarin został wystrzelony w kosmos, ładna w tym samym roku jego żona, moja babcia, zmarła z powodu ciężkiej pracy ręcznej w polu pod bezpośrednim słońcem. Dla „zwykłych chłopów” nie było dostępnych znaczących maszyn. Dziadek żył długo, ale nigdy nie wyjeżdżał ze swojej wioski w żadną podróż i nigdy nie widział rozwoju świata. Do późnych lat 80. sadził ziemniaki, trzymał krowy, świnie i kurczaki. Tak więc – dosłownie zapewnił sobie do ostatnich dni. Ta „podróż do Berlina” była jego jedyną i ostatnią podróżą za granicę. Nigdy też nie mówił o wojnie. Zawsze odwiedzaliśmy go 9 maja (dzień zwycięstwa w ZSRR), ale milczał do swoich ostatnich dni. Żołnierze tacy jak on bali się rozmawiać o wojnie, ponieważ cena zwycięstwa, jaką zapłacili ludzie radzieccy, była nierozsądnie wysoka. Wiele głupich decyzji podejmowali generałowie, które następnie wykonywali prości żołnierze. Mówienie o prawdzie może kosztować ciebie i twoje dzieci wolność lub karierę. Więc wolał milczeć.


#berlin #sowieci #zsrr #rosja #historia #ciekawostkihistoryczne
oydamoydam - Żukow w zdobytym Berlinie 3 maja 1945 roku. 30 kwietnia 1945 roku führer...