Wpis z mikrobloga

Jak wykorzystujemy fale elektromagnetyczne do wspomagania osób niedosłyszących? - ZNALEZISKO

Wpis z większą ilością obrazków dostępny na blogu - Notes Elektrotechnika (link)

Wyobraź sobie sytuację, jakich pełno na polskich peronach. Czekasz na spóźniony pociąg i zastanawiasz się, czy przed przyjazdem pociągu odmrozisz sobie palce u nóg czy także te u rąk. Twoja sytuacja może się rozjaśnić, bo Pani Basia podchodzi do mikrofonu podać informację o opóźnieniu. Informacja zostaje przekazana przez trzeszczące głośniki, w chwili gdy obok przejeżdża jakaś lokomotywa, a dodatkowo obok Ciebie niemiłosiernie drą się jakieś niesforne bombelki.

Słyszymy przekazywany komunikat, w wielu przypadkach przez hałas i pogłos trudno go zrozumieć. A co w takiej sytuacji mają powiedzieć osoby niedosłyszące, dla których słuchanie nawet w korzystnych warunkach może być problematyczne? W celu wspomagania takich osób opracowano urządzenia wspomagające słuch, czyli pętle indukcyjne. Czym one są? Gdzie się je spotyka? W jaki sposób działają?

Pętle indukcyjne zostały opatentowane w 1937 roku przez brytyjskiego inżyniera Josepha Poliakoffa. Najprostsza pętla indukcyjna to pojedynczy przewód ułożony wokół miejsca, które ma być miejscem działania urządzenia.

Pętle indukcyjne mają na celu ułatwić życie osobom niedosłyszącym poprzez usprawnienie komunikacji w niesprzyjających warunkach akustycznych, może to być hałas czy pogłos. Stosuje się je również, gdy potrzebna jest dobra zrozumiałość mowy. Ich działanie opiera się na tym, że dźwięk nie jest przekazywany przez głośników, ale do aparatu słuchowego osoby niedosłyszącej.

Natomiast jak takie systemy działają z elektrycznego punktu widzenia? Mikrofon zamienia dźwięk na sygnał elektryczny. Taki sygnał jest odpowiednio wzmacniany, modyfikowany i przekazywany do pętli indukcyjnej w postaci zmiennego prądu elektrycznego. Tam z kolei wytwarzane jest zmienne pole magnetyczne. Następnie w obszarze działania pętli indukcyjnej musi się znaleźć osoba z aparatem słuchowym czy implantem wspomagającym słuch. W takich urządzeniach znajdują się niewielkie cewki indukcyjne, czyli odpowiednio zwinięte druciki. Na takie urządzenia oddziałuje pole magnetyczne wytwarzane przez pętle indukcyjne, które powoduje, że w cewce zaczyna płynąć prąd elektryczny. Ten z kolei przy pomocy urządzenia wspomagającego słuch jest zamieniany na dźwięk.

Pętle indukcyjne spotyka się w miejscach, w których występuje duży hałas czy pogłos. Samych pętli indukcyjnych jest wiele rodzajów, a ich zastosowanie zależy od zasięgu, w jakim mają działać i miejsca zastosowania. Można wyróżnić te do zastosowania dla dużej liczby odbiorców, które da się spotkać na dworcach kolejowych, lotniskach czy kościołach. Inne miejsca o mniejszej liczbie odbiorców to na przykład klasy, czy środki komunikacji publicznej. Są też wersje stanowiskowe, które można spotkać przy recepcjach czy kasach.

Pętle indukcyjne mają wiele zalet. Osoba niedosłysząca wyposażona w odpowiedni aparat słuchowy jest w stanie słyszeć czysty dźwięk prosto z mikrofonu. Nie wpływa na niego hałas z otoczenia, czy inne niekorzystne warunki akustyczne. Ponadto z takich urządzeń może korzystać nieograniczona liczba osób. Co więcej, głośność komunikatu jest idealnie dopasowania do osoby korzystającej, ponieważ ustawia się ją na aparacie słuchowym, a nie odgórnie. Osoby niedosłyszące mogą również same decydować czy chcą korzystać z systemu wspomagania słuchu, czy też nie — wystarczy, że przełączą aparat słuchowy na odpowiedni tryb.

Jednak pętle indukcyjne mają również pewne ograniczenia w stosowaniu. Nie można ich wykorzystywać w miejscach, w których występują duże zakłócenia elektromagnetyczne. Takie zakłócenia mogą oddziaływać na cewkę w aparacie słuchowym, co z kolei może przekładać się na odbieranie zakłóconego dźwięku. Ponadto przy nieodpowiednim wykonaniu pętli indukcyjnych mogę one przekazywać dźwięk w nieodpowiednie miejsca. To z kolei może wpływać na naruszanie prywatności osób niedosłyszących.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OFF-TOP

Przez jakiś czas pod moim tagiem #electromeissner publikowałem popularnonaukowe mini artykuły związane z elektrotechniką. Chcę odświeżyć moje hobby i poświęcić więcej czasu na blogowanie. W związku z tym założyłem blog pod nazwą „Notes Elektrotechnika”. Jeżeli jesteście dalej zainteresowani taką tematyką, zapraszam do śledzenia tego minibloga, mojej strony internetowej oraz strony na facebooku.

W związku z tym postem chciałem również prosić o "wykopanie" tego artykułu - jeżeli Ci się spodobał.

Link do znaleziska: https://www.wykop.pl/link/6384443

Link do bloga: https://noteselektrotechnika.eu/?p=589

#electromeissner – podoba Ci się obserwuj, nie podoba czarnolistuj ;)

#elektrotechnika #elektryka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #inzynieria #nauka #wynalazki #technologia #niedosluch
M.....r - Jak wykorzystujemy fale elektromagnetyczne do wspomagania osób niedosłysząc...

źródło: comment_1637936938DFv59S429qjfkaNyFl2HUI.jpg

Pobierz
  • 5
@Ja-qb: Tutaj na rysunku masz przykład pętli indukcyjnej w pomieszczeniu biurowym. Mikrofon wyłapuje dźwięk i przekazuje go w postaci sygnału elektrycznego do systemu wspomagania słuchu. Jego elementem jest pętla indukcyjna, która przekazuje go w postaci fal elektromagnetycznych bezpośrednio do aparatu słuchowego, gdzie jest zamieniany na dźwięk.

Żeby to łatwiej zrozumieć można to porównać do radia. Pętla działa podobnie do nadajnika radiowego, przesyłając dźwięk na określonej częstotliwości fali. Aparat słuchowy w takiej
M.....r - @Ja-qb: Tutaj na rysunku masz przykład pętli indukcyjnej w pomieszczeniu bi...

źródło: comment_1637951121YOpjxLay2inG0OEXWyWEH3.jpg

Pobierz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Meissner: to jeszcze jedno pytanie. Porownales petle i aparaty sluchowe do nadajnikow i odbiornikow. Czy sa to jakies specyficzne czestotliwosci? A jesli tak to czy mozna je zmieniac?