Wpis z mikrobloga

efekt Halla


@Menorzinho: Mniej więcej. Ale z tą różnicą, że prąd płynie przez środek tuby, która wytwarza silne pole magnetyczne a całość zamknięta jest w komorze próżniowej. Prad płynie z puntu a do b (a poczatek tuby b koniec)
  • Odpowiedz
@rafjak: Oczywiście, że zależy jakie napięcie, jaką masz próżnię i jaką odległość miedzy elektrodami (nawet jeśli bierzesz pod uwagę kV/cm, a nie same kV). A i tak na koniec lądujesz z wartościami rzędu dziesiątek-setek kV/cm. Chyba, że mówimy o idealnej próżni. Wtedy otrzymujesz coś rzędu 100000000000000000 kV/cm. Tyle, że wtedy raczej tworzysz elektrony i dopiero je przemieszczasz.
  • Odpowiedz
@Polanin: Prąd płynie próżnią, bez przewodu.

"To zależy jakie napięcie przyłożysz" - I to mnie interesuje, jeżeli w pojemniku będzie panowała całkowita próżnia, jak się zachowają elektrony.

B. jak się zachowają elektrony, jeżeli w próżni pozostawimy małą ilość gazu, którą umieści się w centrum
  • Odpowiedz
@noonamed:
B. Nie da się umieścić małej ilości gazu w centrum tuby. Gaz będzie równomiernie rozłożony po całej tubie. Musiał byś zrobić plazmę i ja kontrolować.
C. Pole magnetyczne nie spowalnia elektronów tylko zakrzywia ich tor lotu zgodnie z siłą Lorenza F=q(vB)
q - ładunek (w przypadku elektronów e)
v - prędkość (wynikająca z przyłożonego napięcia - zamiana energii potencjału elektrostatycznego na energię kinetyczną eU = mv^2 / 2
B - wartość indukcji
  • Odpowiedz