Wpis z mikrobloga

Cześć mirki

Remontuje łazienkę i pęknięcia w domu. Zastanawiam się również nad przebudową instalacji elektrycznej. Jest to największa bolączka tego domu, ponieważ jest to stary dom i nie ma siły. Wszystko jest na jednej fazie. Mój tato kiedyś wymieniał aluminium na miedź 1,5 albo 2 (już nie pamięta) i mówi, że nie ma co przerabiać instalacji. Natomiast ułożenie gniazdek, ich ilość jest tragiczna. W pokoju 15mk2 dwa gniazdka. Po jednym na dwóch ścianach. W "salonie" 11kw2 dwa gniazdka na jednej ścianie od okna.
W kuchni 3 gniazdka, ale tragicznie ułożone przy grzejniku po dwóch stronach i jedno po stronie zlewu
Planuję przejść na indukcję, kupić piekarnik. Do tego robot kuchenny o też dużej mocy. O innych urządzeniach w domu nie piszę nawet.
Obecna moc przyłączeniowa to 4kW

Rodzice chcą abym zaoszczędził i nie robił instalacji od nowa tylko dał jakiś kabel pod piekarnik i indukcję (Nie znam się, ale jakoś tego nie widzę) ponieważ kable w pozostałych przewodach są stosunkowo nowe i dobre...

Jak wy to widzicie?
Będę mieszkał w tym domu i chcę go zrobić raz, a nie co chwilę coś kombinować. I się dostosowywać do tego co jest
Jak cenowo to będzie wyglądało?
Uwzględniając materiały wyższej jakości, nie te najtańsze
Domek jednorodzinny 70mk2. Jeszcze taki stary licznik jest w domu
Małe miasto. Do Lublina czy Warszawy >100km

#remontujzwykopem #elektryka
  • 51
@mrKoval: Nie ma mnie w tym domu obecnie. Siedzę u rodziców dzisiaj. Tato mówi, że dwużyłowe. Nie wiem czy to coś wyjaśnia. Uziemienia nie ma ponoć to też mówi. W gniazdkach taka atrapa tylko
@Blaczarny: zacznij od zrobienia uzimienienia i przyłącza 3 fazowego (pewnie ze 2msc czekania na przyłącze), a potem zrób kuchnie w całości od nowe. Zobaczysz ile to roboty i jak będziesz miał masz czas i chęci to leć dalej z kolejnymi pokojami.
Tato mówi, że dwużyłowe. Nie wiem czy to coś wyjaśnia. Uziemienia nie ma ponoć to też mówi. W gniazdkach taka atrapa tylko


@Blaczarny: To konieczna jest wymiana całości - raz a dobrze.
Najpierw oznacz sobie jakimś sprayem albo pisakiem na ścianie (w każdym pomieszczeniu), gdzie mają przyjść nowe gniazdka (oraz lampy i włączniki), bo narzekałeś na dotychczasowy rozkład.
Później na kartce rozpisać który obwód ma zasilać dane pomieszczenia.
Pomyśleć jak tych
zacznij od zrobienia uzimienienia i przyłącza 3 fazowego


@k0201: Wystarczy układ TN-C z rodziałem na N i PE w rozdzielni.
Robienie osobnego uziemienia to wysoki koszt.
Można (a nawet trzeba) najpierw wymienić instalację i rozdzielnicę.

Przy robieniu nowego przyłącza 3-fazowego, możliwe że energetyka założy nowy licznik (i skrzynkę) w granicy działki a nie, jak jest teraz w domu. Musisz popytać kogoś obcykanego o ten szczegół.
@mrKoval: Dziękuję za wyjaśnienie. I to jest chyba będzie najlepsze rozwiązanie, myślę, że nie ma co się rozczulać i tak trzeba zrobić.
A jak cenowo to będzie wyglądało? Pruć ściany możemy we własnym zakresie, natomiast reszty ja na pewno nie zrobię bo całkowicie się na tym nie znam
Przy robieniu nowego przyłącza 3-fazowego, możliwe że energetyka założy nowy licznik (i skrzynkę) w granicy działki a nie, jak jest teraz w domu. Musisz popytać kogoś obcykanego o ten szczegół.


@mrKoval: Już o to pytałem i będzie tak jak mówisz. Energetyka założy nowy licznik (i skrzynkę) na zewnątrz na działce
Do prucia ścian z pewności potrzebujesz bruzdownicy (nawet jakiejś taniej) i odkurzacza podczepionego do bruzdownicy.
Znajdź na spokojnie jakiegoś elektryka z wolnymi terminami, niech wpadnie obejrzeć, powiesz mu co chcesz i co sam zrobisz a co on ma zrobić.

Wystąp do energetyki o zwiększenie mocy, przy 4kW (teoretycznie) masz zabezpieczenie przedlicznikowe 16A.

Ale spotkałem się z przypadkami, że zabezpieczenie było w postaci bezpiecznika topikowego (stara technologia) niezaplombowanego (czasem jest on na strychu,
Pobierz
źródło: comment_1636909131Q27p5dVmpMAxUnUkdaJnwf.jpg
Energetyka założy nowy licznik (i skrzynkę) na zewnątrz na działce


@Blaczarny: Skasują za to ze 2-3k PLN albo więcej. Pytanie czy musisz mieć 3 fazy, jeśli największym obciążeniem będzie płyta indukcyjna i czasem jakieś urządzenie typu piła do cięcia drewna - to niepotrzebnie umoczysz te pieniądze. Nic nie zyskasz w zamian. Do tego położenie nowego kabla między ich skrzynką a rozdzielnicą w domu. 5x6 mm2 doziemny kosztuje 20 PLN za metr.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
Ja mieszkam w domu 250m2 i mimo podpiętych 3 faz, w rozdzielnicy rozgałęziam tylko 1 fazę na cały dom i to daje radę. Będziesz musiał później płacić większą opłatę za dostarczenie 3 faz do domu. Powiedzmy 10 PLN do kazdego rachunku, po 20 latach się uzbiera...

@mrKoval: a o czymś takim jak asymetria obciążenia słyszałeś?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Blaczarny:

@mrKoval: Rozumiem. A jak zrobimy instalację w domu nową tak jak rozmawiamy, a zostawimy jedną fazę zwiększoną do 8kW z tym, że zrobimy nowy licznik (Obecny jest taki stary jak po lewej na zdjęciu). No i obecnie deski rozdzielczej nie ma.

Mam na myśli przygotowanie aby można było w przyszłości jak będzie potrzeba przejść na 3 fazy. Jest taka możliwość?

@Blaczarny: energetyka rzadko się zgadza na taką moc
@soadfan: Jest to dla mnie nowe pojęcie. Zanim odpisałem to przeczytałem co to jest, natomiast w taki "łopatologiczny" sposób jak byś mógł wyjaśnić dlaczego odwołujemy się do tego pojęcia?

Czyli jak się nie zgodzi to zostają 3 fazy.
A jak byś Ty mirku zrobił?