Wpis z mikrobloga

@kuncfot: tak, mam ją na liście, tuż obok Mitsubishi VL-50/100, Vakio Base Smart, Heatsava SRHV i jeszcze kilka innych.

Teraz trafiłem na jakiś system PIV, o którym wcześniej nie słyszałem. Na pewno jest to mniej sprawne niż rekuperacja, ale chyba najłatwiejsze w instalacji i obsłudze. Czyli coś dla mnie xD

Wystarczy zamontować na poddaszu, podłączyć do prądu i wyprowadzić kanał w suficie do domu.
Zasada jest prosta, z poddasza jest zasysane
Pobierz Zapaczony - @kuncfot: tak, mam ją na liście, tuż obok Mitsubishi VL-50/100, Vakio Bas...
źródło: comment_1636625441CwsjJKrpExfIUddjsoNV4g.jpg
żeby opuściło dom przez wszystkie możliwe nieszczelności.

@Zapaczony jakie nieszczelności masz we względnie nowym budynku? Jak wybudowany zgodnie z normami to nie masz prawa mieć żadnych poza kominem jeżeli sobie go wybudowałeś.
@ksiak: a kto powiedział, że chodzi o nowe budownictwo? Albo domy pasywne w normach N50 etc.? Chodzi o domy z wentylacją grawitacyjną, gdzie kanały wentylacyjne i nawiewy okienne mogą być wykorzystanie jako wentyle.
a kto powiedział, że chodzi o nowe budownictwo? Albo domy pasywne w normach N50 etc.? Chodzi o domy z wentylacją grawitacyjną, gdzie kanały wentylacyjne i nawiewy okienne mogą być wykorzystanie jako wentyle.


@Zapaczony: większość domów budowanych już od 2000 ma szczelną stolarkę drzwiową i okienną. Mało tego, jestem w stanie przyjąć, że praktycznie większość tych domów nie ma wykonanych nawietrzników a z całej wentylacji grawitacyjnej mają tylko komin. Tym samym te
@ksiak: o co ci w ogóle chodzi typie? xD O czym ty piszesz? Czy ktoś w ogóle poruszył temat nowego budownictwa? xD

Wiesz, że istnieją domy, wybudowane przed 2000 rokiem? xD
Uwaga. Mało tego, zdarza się, że ludzie takie domy kupują i w nich mieszkają xDDD
Wiesz, że istnieją domy, wybudowane przed 2000 rokiem? xD

Uwaga. Mało tego, zdarza się, że ludzie takie domy kupują i w nich mieszkają xDDD


@Zapaczony: i wkładają okna plastikowe i nowe drzwi, zgadnij co się wtedy zaczyna dziać z wentylacją?
@ksiak: wiem co się wtedy dzieje i #!$%@? mnie to obchodzi, bo mnie ten problem w ogóle nie dotyczy i nie obchodzą mnie przypadki innych w tym momencie xD Ja szukam zastosowania do siebie, jak najprostszego, żeby poprawić wentylację, bo mam grawitacyjną, którą uważam za kompletne gówno. A nie chcę robić całego systemu rekuperacji, bo za 4 lata się stąd prawdopodobnie wyprowadzam.

Pytałem się we wpisie o opinie rekuperatorów ściennych i
Zapaczony - @ksiak: wiem co się wtedy dzieje i #!$%@? mnie to obchodzi, bo mnie ten p...
@Zapaczony: to jak masz kratki i nawiewniki to dziwne, że to Ci to działa.

Wystarczy zamontować na poddaszu, podłączyć do prądu i wyprowadzić kanał w suficie do domu.

Zasada jest prosta, z poddasza jest zasysane powietrze, osuszane, lekko podgrzewane i wtłaczane do domu wymuszając tym "stare" powietrze żeby opuściło dom przez wszystkie możliwe nieszczelności.


@Zapaczony: latem ta "zaleta" okaże się piekłem jak będziesz chciał z tego korzystać.
@ksiak: W tej wentylacji z dodatnim wejściem wiele rzeczy mi nie pasuje, zwróciłem tylko na nią uwagę z powodu prostoty instalacji. Na lato mam klimatyzację i jestem bardziej nastawiony na rekuperatory ścienne w każdym pomieszczeniu zintegrowane ze sobą, niż na to rozwiązanie PIV. Póki co mam grawitacyjne gówno, które przy wilgotnej pogodzie wprowadza wilgotne powietrze do środka (a tu gdzie mieszkam jest sporo dni deszczowych, więc nie można być zadowolonym z
jestem bardziej nastawiony na rekuperatory ścienne w każdym pomieszczeniu zintegrowane ze sobą,


@Zapaczony: poszukaj dobrze bo gdzieś czytałem, że w naszym klimacie to się średnio nadaje. Jakieś problemy z wilgocią. Ale nie pamiętam dokładnie o co chodzi.

które przy wilgotnej pogodzie wprowadza wilgotne powietrze do środka (a tu gdzie mieszkam jest sporo dni deszczowych,


@Zapaczony: To jest chyba kluczowe w całej wypowiedzi.
@Zapaczony: to może być kluczowe właśnie dla całego systemu. Nie napisałeś na początku gdzie mieszkasz, ja skupiam się na tym co wiem dla naszego terenu. Tutaj jak widzisz wilgotność może mieć kluczowe znaczenie. Dodatkowo tam możecie mieć inne techniczne rozwiązania, wymogi prawne itd itp. Zatem jakakolwiek pomoc tutaj może dać całkowicie odwrotne skutki. Ja bym szukał na lokalnych forach i tam pytał bo jednak to będą raczej u nich standardowo problemy