Wpis z mikrobloga

  • 221
Jaki wysyp profesorów od paracetamolu pod wpisem @przeciwko78 (notabene jedynego znanego leku z obrazka pod tym wpisem) xD Prawdziwe konsylium ekspertów.

Dla laików: Szpitalne dawkowanie paracetamolu 1000mg 4xd, bezpieczna dawka skuteczna u osób bez przeciwwskazań, przy podaniu dożylnym zawsze w 100ml 0.9%NaCl.

Prof. @Arturrow

400 ml paracetamolu xD na jeden dzień


Prof. @JaNo85

sratatata 4g paracetamolu dziennie


Prof. @yhbgrobdoivbvwamsv w odpowiedzi do profesora @JaNo85

No tak. Nic dziwnego ze taka śmiertelność xD


Prof. @hors z zastrzeżeniami do obowiązującego dawkowania leków zatwierdzonych przez FDA i EMA:

Można prosić o większe zdjęcie? Już po tym paracetamolu podejrzewam że to absolutna bzdura, ale chętnie zobaczyłbym dawki pozostałych leków


Prof. @NorthWarrior myślący, ze w szpitalach leżą statyści:

#!$%@?, jak jesteś schorowany to i zwykła grypa cię wyśle na OIOM. Jakoś ja lvl32, zero sportu, niezdrowy tryb życia, #!$%@? fast foodow, 16 lat szlugi pale, do tego problemy z płucami i co? Jakbym węchu nie stracił to bym się nawet nie kapnął, że mam covida i w zasadzie to jedyny objaw nielicząc że sie #!$%@? czułem kilka dni jak na kacu xD


Prof. @hejhej_lalala analizujący karty zleceń lekarskich dla 'starego'

coś podobnego, a jak stary leżał to dostawał tylko tlen i to oczywiście w stężeniu za słabym na poprawę, dopiero przed respiratorem dostał większą dawkę co zaczęło wracać go do zdrowią. Żadnych witamin żadnego nic, co to w ogóle za zestawienie na zdjęciu. chyba że to nie o polsce mowa.


Prof. @franaa wybitny anestezjolog i psychiatra:

A ten Midazolam to niby do czego? To psychotrop. Fejk jak wuj. A taka ilość uspilaby nosorożca


Prof. @Kakuna

Płyny też się nie zgadzają


Do strzykawek z heparyną się nikt nie doczepil bo nie wiedzą co w nich jest xD.

Faktycznie jak nie było internetu to tylko rodzina wiedziała, jacy są z niektórych...

#bekazpodludzi #medycyna #medcontent #logikaniebieskichpaskow #logikarozowychpaskow

Link do wpisu:  https://www.wykop.pl/wpis/61548273
Wjolka - Jaki wysyp profesorów od paracetamolu pod wpisem @przeciwko78 (notabene jedy...

źródło: comment_1636288966FStUner876CtaLNInYC5gb.jpg

Pobierz
  • 56
  • Odpowiedz
@Wjolka: "[paracetamol] przy podaniu dożylnym zawsze w 100ml 0.9%NaCl.". Weź to "zawsze" zamień na "czasami", bo jak trafi mi się w pacjent lub jego opiekun z wykopu, który to przeczytał i będzie siał panikę, to chyba nie pohamuję swojego wewnętrznego demona... ()
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Biala_dama przepraszam, chyba nie zrozumiałam.

A macie aktualnie paracetamol 'inaczej' pakowany? W moich poczatkach w ogole nie było dostępnego dozylnego. W 100ml to rozsadne podanie większosci leków.
  • Odpowiedz
@Wjolka: Z gotowych wersji jest paracetamol 50ml też, jakkolwiek wciąż pozostaje stężenie 10mg/ml. U bejbików zdarza mi się włączać pompę z niewieloma ml :) Dzieci, małe daweczki itp, itd ;)
I absolutnie nie rozsądne jest rozcieńczanie wszystkiego ile wlezie, bo człowieka, szczególnie małego, łatwo przewodnić, serio.
PS. Paracetamolu nie rozpuszcza się w soli, to gotowiec. Gotowiec rozpuszczony fabrycznie w wodzie do wstrzykiwań. Chyba, że istnieje jakiś w NaCl, chętnie się dowiem
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Biala_dama Nie pracuję z dziećmi wiec nawet nie brałam ich pod uwagę. 1g wg chpl musi byc w 100ml soli. Chyba nie ma roztworów innych noż gotowe. 50ml to wyprodukowana zapewne z myślą o pediatrii 'połówka'.
U doroslych 100-250ml nie robi róznicy w większości przypadków - a jak robi to kandydat do dializ/stymulacji/przeszczepów. Rozcienczenie np no-spy w 500ml jest kiepskie, bo lek podawany bedzie wtedy długo.

Także niech opiekunowie i pacjenci z
  • Odpowiedz
@Wjolka: Niestety opiekunowie są czasami nawiedzeni i dramy w stylu "Natrium chloratum mi podała, nie antybiotyk zlecony przez doktÓra! Przeczytałam na naklejce, a markerem to sobie może dopisywać!!!" są na porządku dziennym, dlatego uważam na słowo "zawsze", bo później kosztuje mnie to dużo nerwów ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
via Android
  • 9
@Biala_dama Ale osoba o obniżonych zdolnościach intelektualnych, z urojeniowym nastawieniem, podwazająca kompetencje innych - zawsze sobie coś znajdzie. Jak nie zawartość kroplówki to szybkość wlewu albo grubość venflonu.
  • Odpowiedz
@Wjolka: paracetamol to chyba najczęściej jest w 1g butelkach po 100 ml, przynajmniej takie podajemy u nas na bloku (anestezjolog here). Aktualnie stażuje się chwilowo na dziecięcym bloku i tam używają tych samych butelek, tyle że odciągają odpowiednią objętość z butelki przed podaniem, żeby nie przekraczać dawek. Widziałem że mają też takie małe butelki po 50 ml. Nie wiem w sumie o co ta cała sraczka na przytoczonym wyżej wpisie :D
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@LordLookas Wolę tych zaintubowanych sedowanych bo są bardziej przewidywalni niż te dekompensujące sie saturacje 80proc z włączającym się majaczeniem z niedotlenienia.
  • Odpowiedz
@Wjolka: miałem ochotę zrobić podobny wpis. Naprawdę rozumiem, że można się na czymś nie znać ale szerzyć takie bzdury publicznie to trzeba mieć tupet. Ja np. absolutnie nie znam się na motoryzacji to kurna nie komentowałem kosztów i sensu renowacji traktora któregoś Mireczka z dzisiejszych gorących :)
  • Odpowiedz
@Wjolka: covid w ogóle jest "ciekawy" pod tym względem, nie wiem jakie Ty masz doświadczenia ale ja spotkałem wielu pacjentów którzy na monitorze mieli saturacje rzędu 75-80% i zapytani negowali duszność. I nie był to błąd pomiaru bo w RKZ mieli ledwo 50 lub mniej PaO2. Osobiście najniższą saturację jaką pamiętam przy intubacji to było chyba 4%, a standardowo przy intubacji były spadki z tych 70-80% na 30%. Brak czasu na
  • Odpowiedz
via Android
  • 2
@LordLookas neurotoksyczność wirusa to widział chyba kazdy kto miał z nim do czynienia w szpitalu. Tak samo powiklania zz przy pełmych dawkach heparyn (mielismy i udary, i zawaly, i zatorowosci pluc, i nawet onk).
Pisałam tu kiedys post po tym jak zostalam kierujacym oddzialu - stworzyli u nas IIi st ref. dla pacjentów 'wielodyscyplinarnych' - np wymagajacych przewl. dializ.
  • Odpowiedz