Wpis z mikrobloga

#wynajem #nieruchomosci
pytanie do mirków i mirabelek, którzy wynajmują swoje mieszkania.
Czy wynajmujecie mieszkania zgodnie z prawem, zgłaszacie to do urzędu skarbowego, czy raczej na czarno?
Czy jeśli na czarno, to czy nie obawiacie się sytuacji, ze nie będziecie mogli się pozbyć niechcianego lokatora z mieszkania?
Stoję przed taka decyzja i zastanawiam się co robić.
Legalny wynajem przemawia do mnie, ze w sytuacji, w której coś by się stało w mieszkaniu albo jeśli mogłaby sie od płacenia to mam wszystko na papierze i mogę w jakiś sposób pociągnąć do konsekwencji lokatora, ale z drugiej strony musiałabym odprowadzać od tego podatek dochodowy, a wewnętrzna cebula trochę mnie przed tym hamuje (po opłaceniu wszystkich rachunków, kredytów itp zostaje dokładnie tyle ile musiałabym zapłacić do US).
Na czarno nadmiar kaski zostaje dla mnie, ale nigdy nie wiadomo na kogo trafie i czy mnie nie wystrychnie na dudka i bede musiała opłacać mieszkanie w którym mieszka jakiś typ i gowno bede mogła zrobić.
Wiem, ze to są pewnie skrajne przypadki, na które się powołałam, ale chciałabym poznać wasze zdanie i doświadczenia.
  • 29
  • Odpowiedz
@brakloginuf: Nie do końca no ale niech ci będzie.


@Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: co

jak dlugopis nowy wal podpisze, a podpisze to

Od 2022 roku jedyną dopuszczalną formą opodatkowania tych przychodów ma być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych bez prawa stosowania skali podatkowej oraz amortyzacji lokali mieszkalnych. Stawki ryczałtu dla przychodów z tego tytułu nie ulegną zmianie. W dalszym ciągu będą wynosiły 8,5% od przychodu do kwoty 100 tys. zł i 12,5% od nadwyżki
  • Odpowiedz
@PaniBulwa:
Wynajmuję legalnie.
Raz podczas jakichś negocjacji o głupoty najemca powiedział, że mam ustąpić bo mnie zgłosi do skarbówki, ta chwila była warta tych podatków ;))
Moja znajoma wynajęła na czarno i do dziś się buja o czynsz za kilka miesięcy, poszłaby do sądu ale się boi.
  • Odpowiedz