Wpis z mikrobloga

  • 0
Czy budowa domu na działce LML/MN wg MPZP, która graniczy z LZL (lasem) wg tego samego MPZP wymaga odstępstwa ministra czy od razu mogę się budować w odległości 4m od granicy (granica dzialki=granic lasu w tym konkretnym przypadku)? Na działce obok stoi dom, który na pewno nie ma zachowanych 12/16 metrów od granicy lasu. Chcę kupić działkę i niestety mam taką zagwozdkę.
#budownictwo #architektura #dom #dzialka
  • 16
  • Odpowiedz
@Emdowu: Od kilku już lat nie ma czegoś takiego jak odstępstwo ministra przy tym zagadnieniu. Przeczytaj uważnie zapisy dotyczące tej odległości. Musisz odsunąć się 12 metrów, mniej jeżeli masz podwyższoną charakterystykę przeciwpożarową budynku.
  • Odpowiedz
@gobi12: Generalnie nie wiem gdzie i jak mogę sprawdzić czy teren, na którym znajduje się granica (kontur) lasu, przeznaczony jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę niezwiązaną z produkcją leśną - w MPZP on jest oznaczony jako las
  • Odpowiedz
@Emdowu: No :D Ja go zawodowo w planach miejscowych muszę uwzględniać.

Ogólnie to te punkty 1 i 2 stosuje się tylko w przypadku, gdy na sąsiedniej (wtedy 4 m) lub na części twojej (wtedy 0 m) działki masz w EGiB Ls, ale obowiązuje dla niej mpzp, który ustala przeznaczenie inne niż leśne (np. MN) albo dla tej działki/części działki obecnie nie obowiązuje już plan miejscowy (bo stracił moc na podstawie
  • Odpowiedz
@gobi12: W całej sieci nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi :D W urzędzie otrzymałem info, że można się budować, ale trzeba będzie mieć odstępstwo od ministra (z czym nie powinno być problemu, bo sąsiad się niedawno budował i je uzyskał - o sąsiedzie nic nie wspomniałem, urzędnik sam o nim powiedział)
  • Odpowiedz
@gobi12: decyzja pozytywna z dnia 07-05-2018. Czyli on załatwił to na odstępstwo ministra? Ja w tym przypadku już nie mogę się wybudować? Ewentualnie gdzie mogę sprawdzić dokładną granicę lasu, bo wg różnych geoportali jest inaczej narysowana (w jednym las jest na działce, w innym działka graniczy).
  • Odpowiedz
W całej sieci nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi :D


@Emdowu: Nie Ty jeden :) sporo osób przychodzi po konsultację/poradę w tym temacie :) Przez biuro to by było 400 netto ;p na wykopie masz za darmo ;p

Moja obecna wiedza wygląda tak: Twój przypadek nie łapie się na to co jest zapisane w ustępie 8a, więc musisz stosować ust.
  • Odpowiedz
@Emdowu: Z tego co kojarzę to obecnie w tym zakresie odstępstw się nie wydaje, ale może się mylę - to już nie jest moja działka zawodowo. To już musisz się dopytywać w Starostwie. Na tym geoportalu co wrzucałeś screeny masz granice użytków (zielone przerywane) wyłącz działki i zobacz jaki jest kształt użytku Ls. Jak chcesz mieć pewność to w starostwie mogą Ci zrobić wyrys i tam będziesz miał już jednoznacznie
  • Odpowiedz
@Emdowu: Możesz jeszcze dopytywać o to odstępstwo, ale jeżeli to nie jest Twoja działka tylko z zamysłem kupienia, to bym na pewno nie polecał jej zakupu.
  • Odpowiedz