Wpis z mikrobloga

Hej #dzicyzapylacze
Nie da się ukryć, że moimi ulubionymi pszczołami są miesierkowate (Megachilidae) i najczęściej o nich piszę. Dzisiaj jednak coś zupełnie innego, a mianowicie – samotki (Hylaeus). Są to pszczoły, które możemy spotkać również w domku dla owadów.
Tutaj całość artykułu: https://dzicyzapylacze.pl/samotki-hylaeus-czyli-pszczoly-z-maska/
a skrót tradycyjnie w komentarzu.
31/450.
---
W Polsce mamy ponad 450 gatunków dzikich pszczół. Zaskakują one różnorodnym sposobem gniazdowania: w ziemi, otworach drewnie, starych pędach, muszlach, na kamieniach, pod kamieniami… Część dzikich pszczół do budowy gniazda korzysta z różnorodnych materiałów, jak kamienie, piasek, żywica, papka roślinna, płatki kwiatów, kutner roślinny czy liście.

Lista gatunków pszczół dotychczas opisanych:
https://dzicyzapylacze.pl/dzikie-pszczoly-polski/

#pszczoly #owady #przyroda #gruparatowaniapoziomu #zwierzeta #ciekawostki
M.....e - Hej #dzicyzapylacze
Nie da się ukryć, że moimi ulubionymi pszczołami są mi...

źródło: comment_1635533046pD7lce9i7ETOCuhl69HzL3.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
Samice samotek nie mają zewnętrznych struktur do zbierania pyłku (np. szczoteczek czy koszyczków), transportują zarówno nektar, jak i pyłek w swoim wolu. Samica koncentruje mieszaninę nektaru i pyłku poprzez wydmuchiwanie i wciąganie jej, aby zmniejszyć w niej zawartość wody. Taka gotowa mieszanina zwracana jest potem w komórce lęgowej, by nakarmić nią potomstwo.
Wygląda to trochę jak zabawy gumą balonową ;) Tutaj film prezentujący, jak to wygląda: https://www.youtube.com/watch?v=quRba426VKg&t=19s
M.....e - Samice samotek nie mają zewnętrznych struktur do zbierania pyłku (np. szczo...

źródło: comment_1635533109xYIeF0CyTya98XaKWFy4j7.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
Samotki nie kopią same gniazd. Wykorzystują puste rurki, szczeliny w drewnie, puste tunele chrząszczy, suche łodygi lub istniejące zagłębienia: otwory w ziemi, szczeliny w murze, w ścianach lessowych, opuszczone tunele dżdżownic. Na zdjęciu otwarte gniazdo samotki, założone w łodydze serdecznika.

Samica buduje komórki lęgowe kolejno – po zamknięciu jednej, buduje kolejną. Najpierw tworzy wewnątrz tymczasowe wejście do gniazda z otworem ułatwiającym wejście. Następnie buduje tylną ścianę gniazda dla pierwszej komórki i wyścieła
M.....e - Samotki nie kopią same gniazd. Wykorzystują puste rurki, szczeliny w drewni...

źródło: comment_1635533127hZD3odjlk0QiMXstTzaGCa.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
To wpompowywanie w siebie i wydmuchiwanie tych banieczek, to jest bardzo ciekawe. A dla mnie było odkrywcze. Bo swego czasu mój Tata nakręcił film jak samotka taka banieczke pochłania. I wydawało mi się, ze ona spija te krople, a tutaj @Megachilidae rozwikłała te tajemnice. Dzięki!!!
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Megachilidae: ooo, zamykałem warsztat patrząc na zdjęcie więc tak pobieżnie i myślałem że to jakiś roślinny paproszek czy coś takiego. Ale rzeczywiście to jest pająk :O super zdjęcie, muszę sobie dorzucić do folderu z tapetkami na kompie :D
  • Odpowiedz
  • 1
@Odczuwam_Dysonans Coś tak czułam, że się nie przyjrzałeś, bo bez entuzjazmu była reakcja, a ja taka dumna ze swojego zdjęcia byłam :))
Wyślij mi wymiary to przytnę Ci tapetkę z mojego ulubionego najbardziej pozytywnego zdjęcia ;)
  • Odpowiedz
@Megachilidae: Jak znajdziesz czas to zrób kiedyś wpis jak ta cała przygoda z tymi owadami(nie wiem czy tylko pszczołami i osami się zajmujesz czy też jakimiś innymi gatunkami) się zaczęła i dlaczego, ile to czasu zajmuje ect bo to dosyć ekscentryczne hobby jest xD
  • Odpowiedz