Wpis z mikrobloga

Siema murki,
Moze banalne pytanie, ale jak oswietlacie swoje mieszkanie / w jakich miejscach macie zarowki? Wyprowadzam sie do nowego mieszkania i chcialbym od poczatku postawic na smart home z phillips hue i nie mam pojecia jak sie za to zabrac, co i ile tego kupic, zeby nie bylo za duzo na 2 pokojowe mieszkanie.
picrel
#mieszkanie #smarthome #oswietlenie #architektura #architekturawnetrz #inteligentnydom
Dynamic - Siema murki,
Moze banalne pytanie, ale jak oswietlacie swoje mieszkanie / ...

źródło: comment_1634198728I0BMFJ5I2jQLLL8ZPpecPQ.jpg

Pobierz
  • 17
@Dynamic: to co widać na zdjęciu, to jest przerost formy nad treścią. Normalnie planujesz oświetlenie i wymieniasz później żarówki na te HUE. Musisz tylko pamiętać o tym, że:
1. Spora część sensownego oświetlenia dzisiaj to oświetlenie zintegrowane, w którym nie wymienisz żarówki, więc jak myślisz o HUE jak już masz kupione/zamontowane oświetlenie, to trochę przypał,
2. HUE jest bardzo drogie. Nie zaglądam nikomu do portfela, tylko informuję, że jeśli chcesz tylko
Więc jak nieświadomy domownik albo gość ci kliknie wyłącznik, to lipa bo już z apki albo pilotem nie włączysz światła.


@Drmscape2: @Dynamic: Włącznik na ścianie to konieczność tylko też musi być "smart" albo mieć pod sobą smart moduł dopuszkowy i nie sterować zasilaniem w obwodzie tylko samym stanem żarówki. Smart żarówka podłączona do klasycznego pstryczka to faktycznie bezsens.
Włącznik na ścianie to konieczność tylko też musi być "smart" albo mieć pod sobą smart moduł dopuszkowy i nie sterować zasilaniem w obwodzie tylko samym stanem żarówki.


@dran2: Ja nawet myślałem o takim rozwiązaniu u siebie, tj. inteligentne żarówki żeby móc sterować temperaturą barwową białego światła, ale dodatkowo Shelly do puszek żeby zachować klasyczne włączniki i nie musieć korzystać z pilotów, ale dopiero wtedy się koszty robiły duże. Dodatkowo fakt, że
trzeba by zwierać kable, zaklejać włącznik "klasyczny".


@Drmscape2: Nie no, gdzie, nie będzie klasycznego. Obwód żarówki w puszce zwierasz, smart włącznik podłączasz zamiast klasycznego w tej samej puszce, wyłącznie do własnego zasilania a nie do obwodu który jest zwarty. Smartżarówka jest zawsze zasilona, włączasz i wyłączasz przez automatyzację w HA sterowaną stanem smartwłącznika który przełącza tylko soft a nie fizyczny obwód. A jak na prawdę chcesz wyłączyć obwód to idziesz do
@dran2: Jak podłączasz smart włącznik, to po co zwierać kable? Włącznik tym steruje. Identycznie za pomocą Shelly można zrobić ustawiając w opcjach jako "detached", przez co zwykły włącznik działa jako pilot, a sterowanie jest automatyzacją np. w HA tak jak mówisz. Wtedy masz opcję szybkiego powrotu do standardowego zasilania obwodów, gdyby na przykład się spaliły żarówki, nie chcesz znowu wydawać po 150 zł za żarówkę i montujesz zwykłe światła, mniej zachodu.
to po co zwierać kable? Włącznik tym steruje.


@Drmscape2: Nie chcesz tak przy smart żarówce. Chcesz mieć ją zawsze zasiloną aby zawsze była podłączona do sieci, jeżeli będziesz ją zasilał włącznikiem to będziesz miał opóźnienie między momentem zasilania a zalogowaniem się jej do sieci.

I tak najlepszą opcją jest po prostu rezygnacja z żarówek inteligentnych i zrobienie sterowania światłem na włącznikach inteligentnych/ modułach dopuszkowych, ale to tylko moje zdanie.


@Drmscape2: