Wpis z mikrobloga

TO JEDYNY SYSTEM Z USTALONYMI REGUŁAMI, BEZ NIKOGO KTO TE REGÓŁY MOŻE ZMIENIAĆ.

Jedyne takie oprogramowanie na świecie. Wyjątkowe pod wieloma względami od wszystkich innych projektów open source. Ponieważ Bitcoin jest całkowicie zdecentralizowany (teraz odnoszę się do kwestii zarządzania, rozwoju) bardzo ciężko było deweloperom zbudować system konsensusu miedzy nimi samymi, rozwojem core.

Co odróżnia np. ten projekt od repo linuxa? Że zwykły soft, można forkować i nikomu nie robi to żadnej różnicy, nikomu nie przeszkadza. Ze zdecentralizowanym Bitcoinem, którego sieć tworzą niezależne pojedyncze nody przestrzegające ustalonych na początku reguł. W zdecentralizowanej sieci, która podczas działania nieustannie dodaje nowe transakcje, fork stanowi niebezpieczeństwo dla finansów użytkowników, oraz działania całej sieci. Dlatego BTC nie jest rozwijany hardforkami, bo nie może ich przeprowadzać, bez podziału sieci. Kiedy sforkujesz repo np. linuxa, to nie ma to kompletnie wpływu na pierwotne repo. Po prostu nowe zaczyna żyć niezależnie. W przypadku sieci finansowej, podział oznacza separację części użytkowników oraz ich zasobów od siebie na dwa niezależne odłamy łańcucha. Dlatego Bitcoina nie może nikt zmienić. Nie potrafi...

PROTOKÓŁ BITCOINA ZA POMOCĄ MATEMATYKI ZBUDOWAŁ MECHANIKĘ KTÓRA POZWALA NA KONSENSUS NIEZLEŻNYCH I NIE UFAJĄCYCH SOBIE WZAJEMNIE UŻYTKOWNIKÓW. COŚ PIĘKNEGO. TYLKO ŻE TEGO BITCOINA WARTO BYŁO DALEJ ROZWIJAĆ A TU NIESTETY MECHANIZMU KONSENSUSU W POZOZUMIENIU NIEZALEŻNYCH I WSZYSTKICH JEDNAKOWO RÓWNYCH PROGRAMISTÓW BITCOIN NIE ZAPEWNIŁ...

Developerzy? Nie mają żadnej organizacji, spółki, czy nawet konta na social mediach, które służy do kontaktu z nimi. (tzn. jest, ale ono tylko postuję o nowych aktualizacjach). Programiści rozwijający core, to niezależne jednostki z których żadna nie jest ponad innymi (mogą mieć co najwyżej większe, lub mniejsze poważanie wśród ich reszty. Jest to płynna grupa programistów która bez przerwy się zmienia a każdy może do niej dołączyć i przedstawiać swoje propozycje, dyskutować nad rozwojem oraz ostatecznie wpływać na jego rozwój. Jak się dogadywać w takim zbiorze jednostek bez hierarchii? Nie było to proste i przez lata uczono się tego, gdzie po drodze istniały różne konflikty, itd. Bardzo ciężko było dojść do konsensusu między programistami w przypadku radykalnych zmian protokołu, przez co do niego nigdy nie doszło, nawet nie spróbowano tego zrobić (tu mam na myśli pierwszy segwit, który był soft forkiem, oraz jego wymuszenie ostatecznie na i deweloperach i górnikach, jedynie poprzez bardzo mocne poparcie znacznej większości użytkowników). Istotne rozmowy czy porozumienia nie są prowadzone w zamkniętych i niepublicznych dyskusjach. Tzn. one nawet by nie miały sensu, bo coś ustalić może kilku devów i się dogadać, ale reszta musi też to zaakceptować i uczestniczyć w dyskusji, więc ostatecznie i tak wszystko musiałby być drugi raz przepisywane, w jawnej reszcie formie.

Dziś unika nikt nawet nie podejmuje hipotetycznych dywagacji nad zmianami konsensusu, ponieważ wiedzą ze nie potrafią tego zrobić, bez wpływu na sieć. Jednak nadal pozostaje kwestia dogadywania się nad rozwojem całej reszty mechanik, nie związanych z konsensusem, które nie są powizwiązane z regułami. Tu już jest dużo prościej i podobniej jak w reszcie otwartego softu. Długie mozolne dyskusje, analizy ich oraz ostateczne podjęcie decyzji o implementacji danej funkcji, dopiero przy naprawdę znacznym poparciu prawie całości. Wszyscy deweloperzy to niezależne pojedyncze jednostki, nawet bez żadnej fundacji czy komórki zrzeszającej ich. Ze względu na istotę projektu, czyli to że jest ona społecznym systemem finansowym samo prowadzenie dyskusji nad rozwojem przez deweloperów posiada pewne zasady, które są przestrzegane każdy chętny użytkownik poza poznaniem sposobu działania sieci, również miał pełen wgląd dlaczego dana funkcja została zaimplementowana w dany sposób, lub w jaki sposób działa. Wszystkie dyskusje na temat oprogramowania odbywają się na githubie, linuxowej liście dyskusyjnej oraz na kanałach IRC (które są publicznie odstępne oczywiście). Każda transkrypcja z dyskusjio na IRC (oraz też sporadycznych przypadków innych sieci komunikacyjnych)jest zapisywana i dodawana do repozytorium, gdzie wraz z oprogramowaniem, zostaje zapisana cała dyskusja i ustalenia nad nimi. Każdy będzie mógł sprawdzić dlatego doszli do porozumienia i zrobili coś w dany sposób a nie inny. To są naprawdę przestrzegane zasady, oraz ogólny etos całego developmentu i porozumień pomiędzy programistami posiada wiele różnych unikalnych cech i niepotykanych w żadnym innym oprogramowaniu.

W sumie to bardzo skrótowo to opisałem, bo temat jest niesamowicie szeroki i bardzo bogaty w historię która się toczy od 13 kat a przykładów różnych sporów i tego jak je rozwiązywano, co przedkładało się na powolne dochodzenie wspólnie przez programistów do wypracowania jak najefektywniejszego sposobu dogadywania się między nimi. Historia jest bardzo bogata, zwłaszcza kilka pierwszych lat BTC w różne ciekawostki, których nie jestem w stanie opisać tutaj. A z resztą i tak lepiej na ten temat przeczytać publikacje czy książki jeżeli kogoś to interesuje.

TO WYJĄTKOW KAWAŁEK KODU. DLACZEGO? PONIEWAŻ BEDZIE MIAŁ GIGANTYCZNY WPŁYW NA CAŁA LUDZKOŚC A MECHANIKA KOSENSUSU, BĘDZIE MOGŁA SLUŻYĆ DO ZAKOTWICZANIA W NIEJ RÓZNYCH RELACJI MIĘDZYL:UDZKICH, NIE TYLKO TYCH FINANSOWYCH. JEDNAK PDO WZGLĘDEM FINANSOWYM BITCOIN JEST OSTATNIM PARADYGMATEM JKAI MOŻNA OSIĄGNĄĆ. CO NAJLPSZE, PRZED POWSTANIEM BITCOINA WIĘKSZOŚĆ LUDZI KTÓRA PRÓBOWAŁA TO OSIĄGNAĆ BEZSKUTECZNIE DOCHODZIŁA DO WNIOSKU ŻE JEST TO NIEMOŻLIWE. A JEDNAK SIĘ UDAŁO.
To jedyny system który za pomocą funkcji matematycznych, może wykonać taki sposób współpracy pomiędzy dwoma dowolnymi użytkownikami, którzy nie muszą się znać ani sobie ufać, ale ten protokół pozwala im w sposób pewny dokonać pomiędzy sobą transakcji, mając pewność że oboje macie identyczne i znane prawa, nikt nie może mieć większych i nikt nie będzie mógł oszukać drugiej strony w żaden sposób. Sama ta mechanika, nawet gdy wyodrębnimy ja z głównego jej zastosowania czyli sieci rozliczeniowej, jest naprawdę rewolucyjna jeżeli się nad nią zastanowisz.

Naprawdę mało kto rozumie jak przeogromny MOŻE mieć ona wpływ na ludzkość i to w różnych jej sferach, nie tylko poza tym co dziś za jej pomocą osiągnięto.

Bitcoina nie da się skopiować warz ze sposobem działania sieci, jej całkowitego rozproszenia pod względem użytkowników i dewelopmentu. Żaden alt nie jest pod tym względem jak bitcoin i nie może tego zrobić nawet gdyby bardzo chciał (VHOĆ NIE CHCĄ, BO ROBIĄ SCAMY A NIE USPRAWNIAJĄ TECHNOLOGIĘ DLA DOBRA SPOŁECZNOŚCI)..

Podejrzewam że może być tu wiele różnych komentarzy i pewnie wiele będzie enieporozumień co do tego co tu opisałem (masa ludzi ma naprawdę spory problem z czytaniem ze zrozumieniem), to normalne, ale niby robiłem ten wpis z zamiarem sklecenia kilku zdań, to się trochę rozrósł a ja nie mam w tym momencie ani sił, ani ochoty #!$%@?ć dalej. Sorry...

PS, coś co będzie uważało 99% ludzi za kompletne brednie (bo nie rozumieją sposobu działania). Blockchain to nie jest coś co może działać bez Bitcoina. Naprawdę. Baaaa, nawet alt nie będzie długoterminowo mógł posiadać tak bezpiecznego bolockchaina). Naprawdę, blokchain nie zaistnieje nigdzie poza bitcoinem, ponieważ nie może działać bez reszty Bitcoina. Co lepsze, to naprawdę w on nie jest nawet nam potrzebny nigdzie indziej :D Najśmieszniejsze ze dla ludzi rozumiejących to jak on działa jest to oczywiste, jednak cała reszta ludzi ma teraz rodzący się w głowie wysryw bez argumentu ALE JAKTO? TO NIEMOŻLIWE, MUSI GADAĆ GŁUPOTY. PRZECIEŻ PÓŁ ŚWIATA CHCE GO IMPLENETOWAĆ! (Już nie chcą :))

Wspaniała historia uniezależnienia się od centralnie zarządzanego systmu finsowego. Systemu który potrafił pominąć kwestie fizyczne, prawne, czy jakiekolwiek inne, ale pozwolił każdej osobie na świecie stworzyć barierę pomiędzy każdym człowiekiem a rządem. Zrobił to za pomocą matematyki i to skuteczniej niż jakakolwiek inna próba ludzkości nawet za pomocą czołgów i siły. To naprawdę wyjątkowo magiczny kawałek kodu, który już odmienił ludzkość na zawsze :)

A noiconerów z bólem dupska zapraszam do kłamania na temat bitcoina i spamowania jakim jest gównem. Pokłamcie sobie, ulżyjcie, bo chyba ciężko wam inaczej.

SORRY. NIE UCZESTNICZĘ W WĄTKU A POD SPODEM PODEJRZEWAMŻE BĘDZIE MASA BREDNI I KLAMSTW. CZY TO Z NIEWIEDZY, CZY NIEPOROUMIENIA,CZY FUDU NA BÓL DUPSKA CEBULI. #!$%@? się. Ja i BTC jesteśmy poza tym :D

#bitcoin #kryptowaluty #technologia #libertarianizm #programowanie #gielda #komputery #finanse
Opposition_Fuhrer - TO JEDYNY SYSTEM Z USTALONYMI REGUŁAMI, BEZ NIKOGO KTO TE REGÓŁY ...
  • 50
  • Odpowiedz
No ja chciałem się wypowiedzieć na ten temat. Co wy ludzie mówicie ogółem? Ja mogę… Czy ja mogę wstanąć? Czy mogę usiąść? Ale ogółem… Czy jest ziemia płaska? PŁASKA? Jaka pła… No pł… Ja byłem na księżycu, prawie. I po prostu księżyc patrzył na ziemię, ale „ziemia, czy jest płaska”? No, czy jest stół płaski? Ale ziemia czy jest płaska? Ludzie, ogółem zastanówcie się. Ja byłem ostatnio na księżycu i spadała, czy
  • Odpowiedz
@Opposition_Fuhrer: Bez urazy ale wyszło trochę #!$%@? bez konkretów. Nie zrozum mnie źle, temat ma tak jak wspominałeś potencjał na wiele stron i ciężko to streścić. Jak masz chęć i wiedzę to może podziel to na jakieś uporządkowane rozdziały i może zrób serie wpisów (chętnie bym poczytał i pewnie wielu innych też). To trochę jak tłumaczenie mechaniki kwantowej laikowi - temat ciekawy ale nie da się go wytłumaczyć bez jakiegoś
  • Odpowiedz
@gloom: Ja też nie chcę go w tej kwestii niepotrzebnie obrażać, bo pokazywał na tagu, że ma wiedzę o BTC. Jednak tekst jest napisany takim językiem, że nie mogę tego czytać po 3-4 zdaniach. Nie będę dalej brnął w merytorykę, bo wiem, że treści nie zdzierżę po drodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz