Wpis z mikrobloga

#swiatlowody #swiatlowod
Witam wszystkich czytajacych posta.

Mam pytanie dot. swiatlowodow, nigdzie nie moge sie doszukac dokladnie tego czego chce na internecie.
Jak wyglada podlaczanie swiatlowodu w wynajmowanym mieszkaniu? Mam w bloku taką możliwość i chciałbym się dowiedzieć co się dzieje w przypadku gdy zrezygnuje z umowy internetu i wyprowadze sie z mieszkania? Mieszkanie po zrezygnowaniu umowy nadal jest podlaczone do swiatlowodu i wlasciciel mieszkania nie ponosi zadnych kosztow za to, oraz dostepny jest internet dla nastepnego lokatora jesli sobie taki wykupi? Dodatkowo, czy ten swiatlowod bedzie tylko dostepny jesli lokator wezmie internet swiatlowodowy od tego samego operatora?

Dzieki wielkie za poswiecony czas na czytanie tych wypocin :D
  • 9
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

co się dzieje w przypadku gdy zrezygnuje z umowy internetu i wyprowadze sie z mieszkania?


@kasero: to zależy od podpisanej umowy. Różnie bywa. Możesz np. zapłacić karę umowną za zerwanie umowy. A może operator pozwala na zrobienie cesji umowy na nowego najemcę i wtedy nie płacisz. Oczywiście, w większości przypadków internet musi być od tego samego dostawcy bo to jest jego infrastruktura.
  • Odpowiedz
@kasero: wyprowadzając się zapewne rozwiążesz umowę, w tym momencie usługa zostanie zablokowana, w zalezności od operatora może być nawet (choć nie musi) fizycznie rozłączona gdzieś w skrzynce ze splitterem. W mieszkaniu zostanie sobie jedynie zakończenie włókna wraz z kasetką, tego nikt nie demontuje, ale i nowemu lokatorowi nic to nie da prócz radości mania dowodu, że kiedyś tu światłowód był, więc zapewne być może ponownie.

  • Odpowiedz
@MiQ27: wlasnie znalazlem bodajze z upc oferte na swiatlowod ktory ma umowe nieokreslona i powinno z reguly byc mozliwe zerwac bez zadnych kosztow(a szczegolowo na ta chwile nie powiem bo tylko z grubsza przegladalem ta oferte)
  • Odpowiedz
@Jarek_P: czyli to nie jest tak ze po zerwaniu umowy zostawiaja to co polozyli w mieszkaniu i tylko odlaczaja od rozdzielni a kabel sobie czeka na potencjalnego klienta ktory tez zechce swiatlowodu i wtedy podlaczaja spowrotem?
Jak wyglada montaz? Bardzo inwazyjny jest dla mieszkania?
  • Odpowiedz
czyli to nie jest tak ze po zerwaniu umowy zostawiaja to co polozyli w mieszkaniu i tylko odlaczaja od rozdzielni a kabel sobie czeka na potencjalnego klienta ktory tez zechce swiatlowodu i wtedy podlaczaja spowrotem?


@kasero: no właśnie jest tak, pisałem o tym przecież.
Montaż nowej instalacji zależy od tego, gdzie chcesz mieć zakończenie i na ile uda się przekonać monterów do większej roboty. Zwykle nie jest inwazyjny.
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Źle zrozumiałem myślałem że zostaje zaledwie gniazdko do wtyki i paroma centrymetrami przewodu. Rozumiem że w mieszkaniu daliby rade na spokojnie pod listwa przy scianach puscic przewod? Z kolei żeby z klatki puścić do mieszkania to już pewnie by musieli gdzieś wiercić?
  • Odpowiedz
Rozumiem że w mieszkaniu daliby rade na spokojnie pod listwa przy scianach puscic przewod?


@kasero: daliby spokojnie. Tylko może im się nie chcieć. Mogą podać jakiś wymyślony przepis z d--y, że instalacja ma być "do dwóch metrów" od miejsca wejścia do mieszkania i tym podobne. Kwestia tego, na jaką ekipę trafisz i jak się z nimi dogadasz, jakich argumentów przy tym użyjesz.

Z kolei żeby z klatki puścić do mieszkania
  • Odpowiedz
@Jarek_P: Jakieś rady co mogę powiedzieć właścicielowi mieszkania podczas rozmowy na temat podlaczenia mieszkania do swiatlowodu żeby go przekonać? Mam wrażenie że może marudzić na tą instalacje.
Za slabo sie w temacie znam i jedyne co moglbym powiedziec, to to ze mieszkanie bedzie atrakcyjniejsze bo potencjalny nastepny lokator moze sobie wziac taka sama umowe jak ja (upc bez zobowiazan) i nie musiec sie meczyc z montazem w mieszkaniu
  • Odpowiedz
@kasero: argument, że z "internetem" mieszkanie będzie bardziej poszukiwane, że wynajmujący zwracają na takie rzeczy uwagę powinien wystarczyć.. Ewentualnie możesz obiecać, że wyprowadzając się usuniesz instalację bez śladu (dziura w ścianie odrobiny gipsu wymaga jedynie), jeśli tak woli.
  • Odpowiedz