Wpis z mikrobloga

Potrzebuję porady przed kupieniem działki:
Znalazłem działkę, cena i lokalizacja były w porządku. Jedna duża będzie podzielona na kilka mniejszych. W MPZP leży w obszarze MN1 - budownictwo jednorodzinne. Działka lezy przy drodze gminnej? asfaltowej, kanalizacja jest pod asfaltem (wg. geoportalu i studzienek). Słupy z prądem i światłowodami ( ͡° ͜ʖ ͡°) stoją przy krawędzi drogi. Wodociągi kończą się kawałek wcześniej, ale sprzedający powiedział, że zaczął w gminie ruszać temat podpięcia okolicznych działek. Najbliższe domy chyba mają studnie. Gaz mnie średnio interesuje, ale chyba nie ma go w bezpośredniej okolicy. Obok buduje się dom w trakcie budowy, który ma już postawione skrzynki elektryczne.
W księdze wieczystej jest czysto, bez hipoteki. Jedna część działki ma służebność przesyłu (rura kanalizacyjna w poprzek), ale nie jest to fragment który planowałem kupić. Sposób korzystania ma wpisane "R - GRUNTY ORNE" - z tego co czytałem, to nie jest to problemem jeśli MPZP zezwala na budowę - czy to prawda?
Co do samego terenu, lekko opadający w dół, podłoże wygląda jakby było wysypane kamieniami/gruzem wymieszanym z ziemią. Drzewa przy krawędzi, wszędzie trawa. Słyszałem, że warto wziąć geologa/geodetę? do dokładniejszego sprawdzenia gruntu.
Na geoportalu w jednym miejscu jest jakiś kwadrat z literkami "iO", ale na miejscu nic konkretnego tam nie widziałem. Co to może być? (zdjęcie poniżej)
Na co zwrócić uwagę podczas podpisywania umowy przedwstępnej? Słyszałem o różnicach zadatek <-> zaliczka. Umowy są standardowe, czy sprzedający może zrobić jakieś triki na które powinienem uważać?

#dzialka #budowadomu #kiciochpyta
HalEmmerich - Potrzebuję porady przed kupieniem działki:
Znalazłem działkę, cena i l...

źródło: comment_1633424747WhuOqkU354R0bZa5OURpWt.jpg

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@HalEmmerich: Grunty orne wyłącza się z produkcji rolnej (zwłaszcza, że w mpzp są tereny mieszkaniowe) na wniosek właściciela- decyzję wydaje gmina. Do 500 m2 wyłączenia (w przypadku domu jednorodzinnego) gruntu jesteś z zwolniony z opłaty przekształceniowej i opłat rocznych (uiszcza się je przez 10 lat). To tak w skrócie. Geolog będzie Ci potrzebny na etapie projektu. Geodeta będzie Ci potrzebny do sporządzenia mapy do celów projektowych, a później do wytyczenia
  • Odpowiedz
@Radkovich: Jak dużym problemem byłoby to przekształcenie? Działka ma 14 arów. Słyszałem, że odrolnienie może trwać lata, ale nie wiem czy jest to też problem jak MPZP zezwala na budowę.
Słyszałem, że warto sprawdzić grunt przed kupnem, stąd moje pytanie czy warto wcześniej zapłacić komuś za to.
  • Odpowiedz
@Radkovich: a to odrolnienie nie jest wykonane już na etapie mpzp? I wpis w KW jest tylko pozostałością która należy poprawić? https://aj.nieruchomosci.pl/oznaczenie-dzialki-bp-czy-r-co-oznaczaja-symbole-w-ewidencji/

Każda działka, która ma charakter budowlany uzyskała taki status na dwa sposoby. Pierwszy z chwilą otrzymania prawomocnej, ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy lub drugi sposób poprzez uchwalenie przez urząd, na danym terenie planu zagospodarowania przestrzennego. Zatem pomimo oznaczenia gruntu np: “RV” w „wypisie i wyrysie” lub w “księdze
  • Odpowiedz