Wpis z mikrobloga

Uszkodził mi się telewizor najprawdopodobniej na skutek chwilowej awarii stacji trafo (zanik dwóch faz-często się zdarza). Mianowicie nocą zanim całkowicie fazy zniknęły musiał być minimalny przepływ prądu (nie wiem, może ze 30V albo z 50V?) - urządzenia szalały typu router czy inne mniejsze się ciągle resetowały, migały, światło migotało (dawniejsze żarówki świecą na pomarańczowo). Wyłączyłem nadprądowe zabezpieczenie i włączyłem dopiero jak naprawiono - telewizor okazało się, że nie działa (a coś buczał właśnie w momencie tego problemu w nocy). Co prawda to stary TV no i mała strata ale to równie dobrze mogło być coś droższego.

Ale skoro PGE odpowiada za to co mam w gniazdku to myślę - spróbuje napisać reklamację. No i dostałem odmowę bo awarię co prawda odnotowali (sam zgłaszałem) - ale był to zanik dwóch faz/ a to nie powoduje uszkodzeń urządzeń elektrycznych.. No brak nie ale nieprawidłowe napięcie przed/w trakcie już tak - tylko jak ja to w ogóle mogłem udokumentować np? Dalej w uzasadnieniu formułki, że na skutek wyładowań i przepięć zakład nie zwraca kosztów naprawy i ochronę przeciwprzepięciową mam sobie dostosować sam¯\_(ツ)_/¯.. A tu chodziło o odwrotną sytuację, no ale jak to udowodnię? Szkoda zachodu z jakimiś ekspertyzami tego TV i tak dalej no ale następnym razem pójdzie mi lodówka albo coś droższego i znów zostanę z niczym (a zdarza to się kilka razy w roku, jest planowana modernizacja ale to miesiące/lata)
#elektryka #pytaniedoeksperta #pge #prad #problem #prawo
  • 12
@Mikseth Roboty przy trafo nie mają zbyt dużego wpływu na sprzęty, tak jak mówili zrób porządek u siebie w rozdzielnicy z zabezpieczeniami. Jeśli chodzi o zanik fazy to nie działa to tak stopniowo, jest albo jej nie ma.
@krzysiu97: @krokodylmax: To następnym razem porobię Wam zdjęcia miernika, który pokazuje jakieś 30V w gniazdku i w rozdzielnicy kontrolki od faz, gdzie jedna świeci prawidlowo a reszta dyskoteka albo świecenie na poziomie 10%. I mi powiecie czy faza jest czy jej nie ma ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Mam 2 przyłącza (2 liczniki), mam protokół badań skuteczności przeciwporazeniowej (każde gniazdko było mierzone, sprawdzane rozdzielnice itd). Świeci się
@sh2dov zanik nie ale mi chodzi o to że zanim zniknęło to musiałem mieć dużo niższe napięcie co było widać na światłach /urządzeniach i to raczej miało wpływ. Szukałem na forach to też podobne rzeczy inni opisują w stylu że po awarii /burzy mieli 60V w gniazdkach np. i lodówki dziwne wydają wtedy dźwięki - co jest bardzo często właśnie u mnie. Zanim zniknie mi faza (lub dwie) to światło /część urządzeń
@krokodylmax dzięki, a jakaś konkretniejsza nazwa tych urządzeń? Czy po prostu z ustawieniem progów?

@sh2dov tej nocy nie mierzyłem bo nie miałem pod ręką miernika. Między fazowego nie sprawdzałem. Po prostu kiedyś jak też było praktycznie tak samo (kontrolka fazy migała) i sprawdzałem miernikiem gdzie mam napięcie gdzie nie to właśnie na tej slabej miałem skaczące wartości z rzędu 20-40 V
@Mikseth zadzwon w wolnej chwili do przedstawiciela fif lub dzialu handlowego -podpowiedza Ci co bedzie dobre. Inna opcja to stabilizator napiecia. To jednak droga opcja i do pojedynczych urządzeń, raczej bez sensu...