Wpis z mikrobloga

Mój ulubiony deweloper znów wypierd0lił ceny w kosmos...Zastanawiałem się dlaczego wcześniej sprzedawał dziury w ziemi, a teraz czekał z wybudowanym budynkiem ze sprzedażą. Tak, ceny w porównaniu do bloków mieszkalnych wybudowanych w tym samym miejscu, lecz na początku tego roku są wyższe o 1k zł na metrze kwadratowym!!! Mowa o blokach na wsi!

To jest szok i rozpacz. Przez niezdecydowanie zaprzepaściłem szansę na zakup własnego mieszkania!!! Jestem skazany na życie z rodzicami a jestem starym kawalerem po 30!!!

#deweloperka #mieszkanie #nieruchomosci #przegryw
  • 20
@CalibraTeam jak to wieś to nie znajdziesz tam taniej chalupki? Na wsi niby tanio, ile tam masz za metr?

Ja jak się zaczynała koruna mówiłem żeby poczekać rok i zobaczyć co z tego wyjdzie. I wychodzą kolejne sprawy z łańcuchami Chinami, rozpędzona inflacja itp i powiem teraz że warto poczekać jeszcze chwilę jak się to już ustabilizuje.
Prędzej czy później NBP się zesra i będą musieli stopy podnieść a to obniży zdolność
@pastibox: i ile podniosą? Jeżeli BC toleruje ujemne realne stopy procentowe na poziomie 5% to czemu miałby nie tolerować 6%? Glapa stosuje politykę spalonej ziemi. EBC nie podniesie na pewno. Prędzej FED, ale też nie za wiele. Podniosą, ale znacznie mniej niż by trzeba do implozji rynku czyli poziomów 400-500pb
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Sabarolus: Rynek wycenia stopy 1% już w ciągu 12 miesięcy. Czasi i Węgrzy już są blisko 1,5%. Kapitał zagraniczny przymierza się do masakry na PLN. 5% zobaczysz wcześniej niż ci się wydaje. EBC może sobie trzymać na 0 i co ma piernik do wiatraka. Chyba, ktoś rzeczywiście uwierzył, że my to taka gospodarka rozwinięta :)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@oguras: @pastibox: myślicie, że jak stopy pójdą w górę to ceny spadną? Będą spadać, ale ten proces będzie trwał lata. To nie będzie tak, że z dnia na dzień ludzie będą się pozbywać nieruchomości bo rata wzrosła o 500 zł czy 1000 zł. Zmniejszy się popyt to i podaż będzie dużo mniejsza.
@pastibox:
1. po czym wnioskujesz rzekome przymierzanie się kapitału zagranicznego do masakry PLNa? Nie ma chętnych na polskie obligacje? Zaskoczę cię. Ich rentowność jest znacznie niższa niż węgierskich.
2. Czesi i Węgrzy nie są blisko, tylko już mają takie stopy. Czy wpłyną one na inflację dowiemy się za 2-3 kwartały.
3. Stopa bazowa 5%? Skąd ten wniosek? Poza oczywiście chciejstwem bo po ilości jadu widzę, że poziom frustracji jest u ciebie
@luki201 wiadomo że będą spadać latami.
Mnie bardziej martwi ewentualne globalne spowolnienie i jego wpływ na moją wypłatę.
Nie chcę w takich okolicznościach brać dodatkowego zobowiązania na plecy żeby się po roku dowiedzieć że pensja mi spadła o połowe(albo do 0), rata wzrosła a nieruchomość potaniała.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@luki201: Masz rację. Ceny będą spadać kilka lat. Ale szanse na sprzedaż w dzisiejszej cenie będą żadne. Rynek nieruchomości ma dużą bezwładność i ceny spadają kilka lat. Na początku drastycznie maleje liczba transakcji, więc nie ma znaczenia, że cena jeszcze nie spadła ale kupujących chcących ją zapłacić będzie niewielu. Z czasem transakcje będą się odbywać po nowych cenach, które akceptują kupujący. Jeżeli rata wzrośnie o 100% przy niezmienionej cenie wynajmu, spadek
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sabarolus:
Ad. 1 widziałeś coś się dzieje ostatnio na PLN i obligacjch. USD przebił na moment 4. Cofka nastąpiła, bo rynek daje szansę na ogarnięcie się RPP jak nie pojadą ze stopami ostro w górę będzie masakra na PLN.
Ad.2 Podwyżka stóp zawsze wpływa na inflację. To że ona może nie spaść, nie znaczy że nie była by wyższa gdyby tych podwyżek nie było. Podwyżki wpływają na kurs walutowy. Jak RPP
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@pastibox: jak stopy wrócą do tych sprzed pandemii to przy kredycie 300 000 zł strata wyniesie około 2900 zł rocznie. Rozbijając to na miesiące to rata wzrośnie o około 250 zł...
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@luki201:

jak stopy wrócą do tych sprzed pandemii to przy kredycie 300 000 zł strata wyniesie około 2900 zł rocznie. Rozbijając to na miesiące to rata wzrośnie o około 250 zł...


Jak stopy wrócą to tych sprzed kilkunastu lat To rata wzroście 2 krotnie. A ceny nieruchomości spadną o 40%
jak nie pojadą ze stopami ostro w górę będzie masakra na PLN.


@pastibox: rozumiem że masz już rozstawione longi na USD/PLN na Forexie?
Dodatkowo - jak wyjaśnisz USD po 4,2 w 2016 roku w czasie kiedy panowała u nas deflacja?

Ja zwyczajne rozumiem na jakim etapie cyklu jesteśmy i jak PIS znowu zapakował masę ludzi w drogie nieruchy na samej górce. To będzie skutkowało problemami gospodarczymi w przyszłości.


@pastibox: nie,