Wpis z mikrobloga

@soulburn: nie mam żony ani dzieci, mieszkałbym sam. W tej chwili w Austrii gdzie mieszkam taka osoba jak ja płaci najwyższe podatki, nie mam pojęcia jak to wygląda w tamtych stronach.
  • Odpowiedz
@JudeMason: w swiss nie ma az tak jak w de czy au, ze single placa wiele wiele wiecej. moze przy takich zarobkach z 1000 frankow miesiecznie mniej bedziesz mial niz zonaty i dzieciaty. ogolnie to z 10k na reke ci wyjdzie.

i teraz pytanie z mojej strony: jak mozna byc seniorem w czymkolwiek z oferta za w miare rozsadne pieniadze i nie potrafic ogarnac ile sie bedzie placilo podatku? xD
  • Odpowiedz
@JudeMason: podatek dochodowy licz sobie tutaj: https://ethz.ch/en/the-eth-zurich/working-teaching-and-research/welcome-center/services-and-downloads/salary-calculator.html
ale no miesięcznie masz net jakoś 11k chfa od tego odejmuj 300-500chfa na ubezpieczenie, w zależności od standardu mieszkania możesz płacić albo 700 albo 2500 chfa, więc wejdź na stronę z wynajmem mieszkań sprawdź jaki standard cię interesuje i sprawdź sobie cenę. Internet + telefon to tak 100-150chfa, jedzenie cyz dojazd znowu zależy mocno od Ciebie no ale bez problemu powinieneś móc odłożyć conajmniej
  • Odpowiedz
Dostałem ofertę na 180 tys CHF rocznie w Zurychu jako Senior Software Dev (.NET)

Pytanie do was którzy orientujecie się w tamtych realiach - czy jest to konkurencyjna kwota?


@JudeMason: Bardzo konkurencyjna kwota! Takich pieniędzy nie dostaje się często i nawet u nas rzadko zdarzają się tego typu oferty.
Spokojnie powinieneś móc odłożyć co najmniej połowę swojego wynagrodzenia i jednocześnie żyć na dosyć wysokim poziomie, zwłaszcza nie mając żadnych zobowiązań rodzinnych.
  • Odpowiedz