Wpis z mikrobloga

jak się kupuje #zloto? bo to raczej nie jest tak że gdziekolwiek pójdę i wymienię sobie kilka tysięcy cebulionów na złotego pieniążka który za parę lat okaże się że jest czekoladką albo, jak to mawiał gołąbek w „pieniądze to nie wszystko”, _pozłacanym #!$%@?
coś o jakichś certyfikatach przeczytałem, spreadzie, ale za bardzo nie rozumiem tego tematu bo, jak chyba każdy dobrze wie, na podstawach przedsiębiorczości jedyne czego uczą to że zus jest najwspanialszą lokatą kapitału i żeby zawsze brać paragon po odejściu od kasy
  • 9
jakichś certyfikatach przeczytałem


@Pangia: jeśli nie potrafisz odróżnić złota od czekolady, to co dopiero walidacja certyfikatu czy jest autentyczny xD Całe te certyfikaty to wielkie xD Bo złota nie da się podrobić, a certyfikat bez problemu xD

Magnes, ping na monecie, np. appka bulion test, linijka mennicza
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@TavexPL: no to czym się różnią monety od siebie, inna próba czy coś? i czy spread robi wielką różnicę jeżeli nie mam zamiaru przehandlować monet w ciągu najbliższych lat?
@Pangia

czym się różnią monety od siebie, inna próba czy coś?


Tak, monety bulionowe mogą mieć różne próby, tj. różnić się od siebie zawartością czystego złota. Poza tym są bite przez różnych producentów, mają różne wzory (mniejsze lub większe koszty produkcji), różne wymiary.

czy spread robi wielką różnicę jeżeli nie mam zamiaru przehandlować monet w ciągu najbliższych lat?


Nie, spread jest informacją o tym, jaka jest różnica w cenie sprzedaży i skupu
@Pangia jak się nie znasz to idziesz do dilera np. Mennica krajowa, skarbowa, kapitałowa, tavex, goldenmark i kupujesz za gotówke bez podawania danych można bodajze do 15k pln. Wczesniej czytasz o weryfikacji, tak w skrocie to: wymiary, waga, waga magnetyczna (poczytac o dzialaniu bo zloto 1 oz daje wynik np. - 0,07496g), dzwięk (ale nie aplikacja tylko własne ucho).