Wpis z mikrobloga

Tak sobie wczoraj grałam w #metro2033 i zrodziło się we mnie takie pytanie, może ktoś z Was umiałby na nie odpowiedzieć. Czy, a jeśli tak co jaki czas, w magazynach, które istnieją na wypadek wojny, jakiegoś kataklizmu itd. wymienia się składowane tam rzeczy, np. no nie wiem - środki medyczne, sprzęt w stylu lampy, latarki itd.? Wydaje mi się logiczne, że nie powinno się trzymać w takich magazynach rzeczy, które są już np. przestarzałe technicznie, prawda? #kiciochpyta #wojsko #pytaniedoeksperta
  • 13
@KatpissNeverclean: Stany magazynowe są sprawdzane, co jakiś czas jest inwentaryzacja etc. Ale np technologicznie przestarzale sprzęty teoretycznie nie muszą być utylizowane. Nie wiadomo jaki kataklizm cię spotka, jakby ktos nas imp potraktował to cała łączność idzie w piach, ale to może już za dużo filmów sci fi
@Or3z: wiem o różnych wyprzedażach np. starych samochodów wojskowych. Ale mi chodziło o takie magazyny, które przechowują rzeczy na wypadek wojny. Nie wiem jak to nazwać - magazyny obrony cywilnej? No bo w Metrze jest taka sytuacja, że akcja dzieje się w 2033 (około), ludzie zeszli tam w 2013. A jak się rozejrzeć, to używają lamp naftowych. Coś tu jest nie teges, chyba powinni mieć bardziej "nowoczesny" sprzęt.
@Or3z: to prawda. Zastanawiałam się tylko, czy wprowadzenie tych lamp do metra w grze miałoby jakieś praktyczne uzasadnienie (jak np. to, że łatwiej o naftę niż o nowe baterie, czy prąd jako taki), czy też jest to jakiś element "stylizacji".
@KatpissNeverclean: niektóre rzeczy sie wymienia ale przewaznie wojskowe magazyny maja dlugi okres waznosci jesli chodzi o materialy. Nawet 50 lat b.dobrym stanie. Z zywnoacia tez jest roznie srednio 5 lat , ale sa produkty ktore moga leżeć latami. Miod to chyba rekordzista.
@KatpissNeverclean: Magazyny OC istnieją w każdym mieście wojewódzkim i bodaj powiatowym, stany tych sprzętów są średnie, delikatnie mówiąc bo państwo ma w dupie OC. Dodatkowo istnieje Agencja Rezerw Strategicznych która ma zadanie kupować nowy i utylizować stary sprzęt.
@KatpissNeverclean niestety ale trzyma się rzeczy przestarzałe technicznie ... Wojsko np potrafi robić zapasy na wiele lat i tak jak np racje żywnościowe potrafią zużyć tuz przed terminem na ćwiczeniach, tak sprzęt niestety jest juz przestarzały przy końcu okresu przechowywania ¯_(ツ)_/¯

Obrona Cywilna w Polsce nie istnieje.

Przeczytałem kilka książek z uniwersum i nie zapewne tłumaczone by to było odnalezieniem fabryki lamp naftowych wraz z zapasem nafty na powierzchni przez Stalkerow ...
@KatpissNeverclean: Takie lampy są stosunkowo niezawodne i mogą teoretycznie funkcjonować na różnych paliwach. Trzyma się je z takiego samego powodu co lokomotywy parowe (vide: metro exodus), które są w stanie pojechać nawet bez prądu, ropy i węgla - wystarczy siekiera. Wiadomo, że nikt nie gromadzi masek czarnej śmierci zamiast przeciwgazowych, ale jest pewna pula wytworów poprzednich epok, które wystarczająco dobrze pełnią swoje funkcje nawet bez dostępu do cywilizacji - i ta