Wpis z mikrobloga

Brak czytania ze zrozumieniem książki oraz sranie się o kolor skory aktorów w fikcyjnym świecie gdzie decydującą rzeczą jest rasa nie kolor skóry odcinek 2137.
Widzę ogólnie, że nadal na wykopie istnieją tacy ludzie xD
Co z tego, że Sapkowski napisał w swojej książce wyraźnie "DRIADY BYŁY KOLORU DRZEW".
Drzewa w serialu były ciemne więc rozumowanie typa ze skrina i innych co podobnie myślą nie ma jakiegokolwiek nawet sensu xD
Sapkowski nigdy nie rozpisywał się szczegółowo nad kolorem skóry swoich postaci, miał to gdzieś.
On wiązał świat wiedźmina z problemami wynikającymi tylko i wyłącznie z rasy. To główna problematyka książek. Nikogo tam nie obchodzi jakiego koloru są elfy, driady czy krasnoludy.
Bo to jest fikcyjny świat, oparty na tym co akurat autorowi wpadło do głowy, to nawet nie "Europa" i "średniowiecze".
Ja nie wiem jak można mieć pretensje, że w fikcyjnym świecie na bazie książki fantasy, ktoś ma ciemną skórę xD Smoki, magia, strzygi, wszystko spoko, ale czarnoskórzy nie mogą istnieć xD Co z tego, że rasy w wiedzminie były ludnością napływową i się mieszały.
Tak samo jak w nadchodzącym nowym GoWie, bóg nie może być czarny (Angrboda)
ale może już płodzić węże, konie i inne stworzenia xD patrz - Loki.
Jest neverland i są różne jego części składowe, podyktowane tym, co akurat autorowi pasowało do opowieści.
Można o sobie dla zabawy dekonstruować i na podstawie zagęszczenia określonych składników decydować, do czego jest mu najbliżej, ale to jak wyławianie kurek z zalewajki i orzekanie, że to grzybowa.
Decydującym i najważniejszym czynnkiem powinien być profesjonalizm i umiejętności danej osoby.

PS. Driady "a który warto zwrócić uwagę, jest fakt, że wśród driad występuje tylko płeć żeńska, a do rozmnażania wykorzystują ludzkich bądź elfich mężczyzn (los taki spotkał barona Freixeneta). Czasem też wychowują normalne ludzkie dzieci na driady, lecz te noszą dostrzegalne ślady "człowieczeństwa". Podaje się im Wodę Brokilonu, żeby nie pamiętały kim były wcześniej. Jeżeli ludzkie dziewczynki trafiały do Brokilonu jako małe dzieci bądź w wieku niemowlęcym nie sposób już było dostrzec w ich wyglądzie cech człowieka."
Driady porwały czarnego elfa to i mogły pojawić się czarne Driady jak jego geny były silne xD
#gry #bekazprawakow #wiedzmin #gow #netflix
Filippa - Brak czytania ze zrozumieniem książki oraz sranie się o kolor skory aktorów...

źródło: comment_1632306960AQSgygeaHs7nAREFztx73N.jpg

Pobierz
  • 46
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Filippa: Ja nie wiem to musi chyba być jakaś mentalność dziwna.
Jak ja oglądam serial (który nie porusza tematyki rasizmu związanego z kolorem skóry) to nawet nie zwracam uwagi na to, że ktoś jest czarny, bo jest dla mnie poprostu człowiekiem, aktorem odgrywającym jakąś rolę
  • Odpowiedz
Sapkowski nigdy nie rozpisywał się szczegółowo nad kolorem skóry swoich postaci, miał to gdzieś.

On wiązał świat wiedźmina z problemami wynikającymi tylko i wyłącznie z rasy. To główna problematyka książek. Nikogo tam nie obchodzi jakiego koloru są elfy, driady czy krasnoludy.


@Filippa: No tak. Na pewno w świecie Sapkowskiego, ludzie w takich małych miasteczkach nie zwracaliby uwagi na innych kolorem skóry ludzi. Jak przeszkadzało im, że Geralt miał białe włosy
  • Odpowiedz
@Filippa: Problem serialu jest brak spójności świata przedstawionego. W przeciwieństwie do takich autorów jak Martin, Tolkien czy Pratchett, nasz drogi Sapkowski był leniem. W tym sensie, że jego świat jest tylko tłem dla postaci przedstawionych i nie odgrywa większej roli, nie ma większego znaczenia. To powoduje, dysonans między tym co czytający ma w głowie a tym co widzi na ekranie, ponieważ wyobraźnia czytającego zapełnia dziury pozostawione przez autora.
Dla mnie
  • Odpowiedz
W moich książkach, o ile pamiętam, o kolorze skóry zbyt precyzyjnie się nie mówi, toteż adaptatorzy mają tu wielkie pole do popisu, wszystko jest możliwe i dopuszczalne, wszak mogło tak być


-A. Sapkowski

I to właściwie zamyka dyskusję.

Przy czym, moim zdaniem, nie należy się dziwić ani jakoś specjalnie wyżywać na ludziach, którzy cały ten świat wyobrażali sobie na biało, czy takim którym czarne postacie psują immersję. Negatywne odczucia kierować raczej w
  • Odpowiedz
Decydującym i najważniejszym czynnkiem powinien być profesjonalizm i umiejętności danej osoby.


@Filippa: no właśnie ale tak nie jest. Parytety to wykluczają.
  • Odpowiedz
@Filippa: Nie, słuchaj, czarni w filmach to propaganda lewacka niszcząca nasze europejskie wartości. Zgniły zachód i żydzi chcą doprowadzić do zaniknięcia ras i żeby Europa była kolonią Afryki. To wszystko spisek, mówię ci, za tym stoi BIG MURZYN, pranie mózgu białym kobietom, żeby się ruchały z Mokebe a dla nas białych krzewicieli cywilizacji nie zostało nic. Netfilx chce doprowadzić do zaniknięcia białego człowieka. ZA 10 LAT BĘDZIEMY MURZYNAMI! MURZYNAMIIIIII KWIIIIIIIII
pciem - @Filippa: Nie, słuchaj, czarni w filmach to propaganda lewacka niszcząca nasz...

źródło: comment_1632311592WVMx0PsFDR5zcJ0yQnZ2rM.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@Filippa: problemem jest to że nawet fikcyjny świat musi się trzymać jakichś zasad i logiki. Trzeba być potwornym ignorantem by uważać, że jeśli coś jest fikcyjne to można z tym zrobić cokolwiek "bo przecież wymyślone to co ci przeszkadza".
Czarnych bohaterów w filmach czy serialach można spokojnie umieścić tak by pasowali do świata w którym się znajdują, można też wrzucić kompletnie losowo, bez w ogóle starania się by ich sensownie
  • Odpowiedz
via Android
  • 1
@Czarendze1r wskaż mi proszę gdzie co drugi czlowiek ma wlosy białe jak mleko, kocie oczy z pionowymi zrenicami i jest nienaturalnie blady.
Przecież wiedzieli ze to wiedzmini (inna rasa niz ludzka, zmutowana)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 8
@Filippa: I to wgl jest bardzo znamienne, że ludzie srają się o kolor skóry w serialu opartym na książce, która w zasadzie jest o rasizmie xD

@yummy157: tak, tylko że w świecie przedstawionym rasizm był powszechny i nagle nikt z postaci nie widzi różnic rasowych między postaciami granymi przez aktorów różnego koloru skóry? To ma niby być spójne?
  • Odpowiedz
@Filippa: Przecież ten świat jest opisywany jako quasi sredniowiecze europejskie. Poza tym w świecie gdzie rasizm jest ogromny by nikt nie zwracał uwagi na kolor skóry, ta, jasne. A usprawiedliwianie wpychania ideologii wszedzie gdzie sie da jest słabe i nie zmienia faktu, że psuje immersje filmu. W świecie zapomnianych krain Drowy były czarne bo żyły pod ziemią, krasnoludzkie kobiety mają brody bo są krasnoludami i sobie tak autor wymyślił. Swoją
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 5
@Filippa: boże ale spielas dupę że ktoś ma czelność mieć inne zdanie niż ty.
Serio ściana tekstu żeby robić diss na jakiegoś nonejma?
  • Odpowiedz
@Filippa: Co za różnica? Z murzynami czy bez Hissrich zarżnęła ten serial niedorozwiniętymi scenarzystami i trzeba nie mieć porównania z oryginałem żeby nie zobaczyć jak zmarnowali potencjał. Murzyni w Wiedźminie części ludzi nie pasują bo psują immersję, srasz się tak samo jak prawaki o tęcze bo ktoś oczekiwał innej wizji artystycznej i nie lubi tokenizmu. xD
  • Odpowiedz
@Filippa: Moim zdaniem Sapkowski akurat pisał w domyśle o białych postaciach, zresztą to były lata 90. Jak pojawiała się postać czarnoskora w książce to była wspomniana właśnie jako czarnoskóra. Netflix może sobie obsadzać kogo chce i nie przeszkadza mi to, tyle że w tym obsadzaniu nie ma żadnej konsekwencji. To nawet nie jest tak jak piszesz że ludzie są wymieszani po koniunkcji sfer, oni po prostu są odzwierciedleniem współczesnej Ameryki,
  • Odpowiedz
via Android
  • 3
@Simfecstio Naprawdę? Średniowiecze? To nie jest miniona epoka. To nie jest średniowiecze. Tam nie ma Kościoła a ludzie mają mentalność w zasadzie współczesną. Ile razy jeszcze trzeba to powtórzyć? Te wciąż z uporem powtarzane bzdury o „wczesnym średniowieczu”, ignorują istnienie choćby ewidentnie "renesansowego" Oxenfurtu, rozwiniętej i niesamowicie złożonej infrastruktury ekonomicznej krasnoludzkich banków czy magów dyskutujących o genetyce xD Tak samo jak te powtarzane bzdury o słowiańskości sagi, które zostały Sapkowskiemu domówione
  • Odpowiedz