Wpis z mikrobloga

@melba: ogólnie zasada jest taka, że jak bolec jest na dole (przy pojedynczym gniazdku) to daje się fazę po prawej. Z dwóch powodów:
Pierwszy i mniej ważny powód to taki, że po prostu przyjęła się taka zasada i jak jeden elektryk coś najpierw robi, a potem przyjdzie po nim drugi coś tam majstrować to gdy zastanie odwrotne podłączenie zacznie się zastanawiać co jest grane. Idealny przypadek to właśnie ten opisany przez
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Skromniacha: no właśnie mi zawsze mówili że L z lewej. Tłumaczyli to tym, że jak dzieciaki coś wkładają do gniazdka to zazwyczaj do prawej dziurki i mimo że teraz nie jest to takie istotne (są gniazdka z zabezpieczeniem), to właśnie dobrze trzymać się przyjętej konwencji, z tych samych powodów które wymieniłeś :)
@melba: Spójrz tylko na ułożenie bolca. L z lewej faktycznie, ale jak bolec uziemiający jest u góry w gniazdku. Przy gniazdkach pojedynczych myślę, że częściej je tak montują, właśnie z bolcem od góry (choć to nie ma znaczenia, bo i z bolcem w bok można ;p), więc może z tego się to wzięło. Kiedyś gniazdka były bez uziemienia i wtedy zawsze dawało się z lewej. Tak czy inaczej mnie uczyli, że